Domů / Pardubický kraj / Chrudim / Vrbatův Kostelec
Vlajka obce Vrbatův Kostelec

Demografie Vrbatova Kostelce

Kolik je v Vrbatově Kostelci obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 374 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 377. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

374
Meziroční změna oproti 2024: 0
3
Přirozená změna: -5
Zemřelí (2025)
8
Porovnání s narozenými za stejný rok
+5
Přistěhovalí 12 / vystěhovalí 7
Běstvina
 (Chrudim)
Biskupice
 (Chrudim)
Bítovany
 (Chrudim)
Bojanov
 (Chrudim)
Bor u Skutče
 (Chrudim)
Bořice
 (Chrudim)
Bousov
 (Chrudim)
Bylany
 (Chrudim)
Čankovice
 (Chrudim)
České Lhotice
 (Chrudim)
Chrast
 (Chrudim)
Chroustovice
 (Chrudim)
Chrudim
 (Chrudim)
Ctětín
 (Chrudim)
Dědová
 (Chrudim)
Dolní Bezděkov
 (Chrudim)
Dřenice
 (Chrudim)
Dvakačovice
 (Chrudim)
Hamry
 (Chrudim)
Heřmanův Městec
 (Chrudim)
Hlinsko
 (Chrudim)
Hluboká
 (Chrudim)
Hodonín
 (Chrudim)
Holetín
 (Chrudim)
Honbice
 (Chrudim)
Horka
 (Chrudim)
Horní Bradlo
 (Chrudim)
Hošťalovice
 (Chrudim)
Hrochův Týnec
 (Chrudim)
Hroubovice
 (Chrudim)
Jeníkov
 (Chrudim)
Jenišovice
 (Chrudim)
Kameničky
 (Chrudim)
Kladno
 (Chrudim)
Klešice
 (Chrudim)
Kněžice
 (Chrudim)
Kočí
 (Chrudim)
Kostelec u Heřmanova Městce
 (Chrudim)
Krásné
 (Chrudim)
Křižanovice
 (Chrudim)
Krouna
 (Chrudim)
Lány
 (Chrudim)
Leštinka
 (Chrudim)
Libkov
 (Chrudim)
Liboměřice
 (Chrudim)
Licibořice
 (Chrudim)
Lipovec
 (Chrudim)
Lozice
 (Chrudim)
Lukavice
 (Chrudim)
Luže
 (Chrudim)
Míčov-Sušice
 (Chrudim)
Miřetice
 (Chrudim)
Mladoňovice
 (Chrudim)
Morašice
 (Chrudim)
Mrákotín
 (Chrudim)
Nabočany
 (Chrudim)
Načešice
 (Chrudim)
Nasavrky
 (Chrudim)
Orel
 (Chrudim)
Ostrov
 (Chrudim)
Otradov
 (Chrudim)
Perálec
 (Chrudim)
Podhořany u Ronova
 (Chrudim)
Pokřikov
 (Chrudim)
Prachovice
 (Chrudim)
Předhradí
 (Chrudim)
Přestavlky
 (Chrudim)
Proseč
 (Chrudim)
Prosetín
 (Chrudim)
Rabštejnská Lhota
 (Chrudim)
Raná
 (Chrudim)
Řestoky
 (Chrudim)
Ronov nad Doubravou
 (Chrudim)
Rosice
 (Chrudim)
Rozhovice
 (Chrudim)
Seč
 (Chrudim)
Skuteč
 (Chrudim)
Slatiňany
 (Chrudim)
Smrček
 (Chrudim)
Sobětuchy
 (Chrudim)
Stolany
 (Chrudim)
Střemošice
 (Chrudim)
Studnice
 (Chrudim)
Svídnice
 (Chrudim)
Svratouch
 (Chrudim)
Tisovec
 (Chrudim)
Třemošnice
 (Chrudim)
Trhová Kamenice
 (Chrudim)
Třibřichy
 (Chrudim)
Trojovice
 (Chrudim)
Tuněchody
 (Chrudim)
Úherčice
 (Chrudim)
Úhřetice
 (Chrudim)
Vápenný Podol
 (Chrudim)
Včelákov
 (Chrudim)
Vejvanovice
 (Chrudim)
Vítanov
 (Chrudim)
Vojtěchov
 (Chrudim)
Vortová
 (Chrudim)
Vrbatův Kostelec
 (Chrudim)
Všeradov
 (Chrudim)
Vysočina
 (Chrudim)
Vyžice
 (Chrudim)
Zaječice
 (Chrudim)
Zájezdec
 (Chrudim)
Zderaz
 (Chrudim)
Žlebské Chvalovice
 (Chrudim)
Žumberk
 (Chrudim)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Vrbatově Kostelci 311 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 374. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Vrbatova Kostelce rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +63 obyvatel, tedy přibližně o 20,3 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Vrbatově Kostelci narodilo 3 dětí a 8 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -5.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Vrbatovým Kostelcem a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +5, konkrétně se pak do Vrbatova Kostelce přistěhovalo 12 osob a vystěhovalo se 7 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Vrbatova Kostelce pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -5, zatímco migrační saldo činilo +5.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Vrbatově Kostelci skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 3 manželství a došlo k 0 rozvodům, což představuje rozdíl +3.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Vrbatově Kostelci, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě 0 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Vrbatova Kostelce měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -5, migrační saldo +5 a výsledná celková změna dosáhla 0.

Počet obyvatel Vrbatova Kostelce v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Vrbatově Kostelci rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +63. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Vrbatova Kostelce v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 377 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025374
2024374
2023370
2022364
2021370
2020356
2019349
2018346
2017345
2016349
2015340
2014352
2013343
2012349
2011338
2010324
2009321
2008329
2007323
2006323
2005326
2004330
2003336
2002341
2001346
2000311

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o 0.

RokŽivě narození
20253
20242
20232
20225
20215
20201
20195
20184
20171
20165
20157
20145
20134
20126
20114
20102
20091
20082
20073
20063
20054
20042
20033
20027
20015
20003

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Vrbatově Kostelci změnil o +1 osob ročně.

RokZemřelí
20258
20245
20234
20227
20214
20200
20194
20185
20176
20163
20157
20143
20131
20124
20113
20108
20092
20082
20078
20067
20056
20046
20037
20023
20017
20007

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Vrbatovu Kostelci připojilo celkem 12 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202512
202413
202312
20229
202116
20208
20197
20186
20177
201610
20152
201411
20138
201215
20118
201011
20091
200810
200710
200610
20057
20045
20039
20025
200115
20005

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Vrbatova Kostelce z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 7.

RokVystěhovalí
20257
20246
20234
202213
20214
20202
20195
20184
20176
20163
201514
20144
201317
20126
20111
20102
20098
20084
20075
20069
20059
20047
200310
200214
200113
20004

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 3 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20253
20242
20231
20222
20210
20200
20190
20182
20172
20160
20151
20141
20134
20123
20113
20100
20091
20083
20072
20061
20050
20041
20032
20022
20011
20004

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Vrbatova Kostelce v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 0 rozvodů.

RokRozvody
20250
20241
20230
20220
20210
20200
20190
20180
20170
20160
20150
20140
20131
20120
20110
20100
20092
20080
20070
20061
20051
20040
20030
20020
20010
20001

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -5.

RokSaldo
2025-5
2024-3
2023-2
2022-2
2021+1
2020+1
2019+1
2018-1
2017-5
2016+2
20150
2014+2
2013+3
2012+2
2011+1
2010-6
2009-1
20080
2007-5
2006-4
2005-2
2004-4
2003-4
2002+4
2001-2
2000-4

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +5.

RokSaldo
2025+5
2024+7
2023+8
2022-4
2021+12
2020+6
2019+2
2018+2
2017+1
2016+7
2015-12
2014+7
2013-9
2012+9
2011+7
2010+9
2009-7
2008+6
2007+5
2006+1
2005-2
2004-2
2003-1
2002-9
2001+2
2000+1

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo 0.

RokSaldo
20250
2024+4
2023+6
2022-6
2021+13
2020+7
2019+3
2018+1
2017-4
2016+9
2015-12
2014+9
2013-6
2012+11
2011+8
2010+3
2009-8
2008+6
20070
2006-3
2005-4
2004-6
2003-5
2002-5
20010
2000-3

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Vrbatovu Kostelci. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 377 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 367 do 387. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 7,15 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Vrbatova Kostelce. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +3 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.