Domů / Pardubický kraj / Chrudim / Kněžice

Demografie Kněžic

Kolik je v Kněžicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 139 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 139. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

139
Meziroční změna oproti 2024: -2
0
Přirozená změna: -1
Zemřelí (2025)
1
Porovnání s narozenými za stejný rok
-1
Přistěhovalí 3 / vystěhovalí 4
Běstvina
 (Chrudim)
Biskupice
 (Chrudim)
Bítovany
 (Chrudim)
Bojanov
 (Chrudim)
Bor u Skutče
 (Chrudim)
Bořice
 (Chrudim)
Bousov
 (Chrudim)
Bylany
 (Chrudim)
Čankovice
 (Chrudim)
České Lhotice
 (Chrudim)
Chrast
 (Chrudim)
Chroustovice
 (Chrudim)
Chrudim
 (Chrudim)
Ctětín
 (Chrudim)
Dědová
 (Chrudim)
Dolní Bezděkov
 (Chrudim)
Dřenice
 (Chrudim)
Dvakačovice
 (Chrudim)
Hamry
 (Chrudim)
Heřmanův Městec
 (Chrudim)
Hlinsko
 (Chrudim)
Hluboká
 (Chrudim)
Hodonín
 (Chrudim)
Holetín
 (Chrudim)
Honbice
 (Chrudim)
Horka
 (Chrudim)
Horní Bradlo
 (Chrudim)
Hošťalovice
 (Chrudim)
Hrochův Týnec
 (Chrudim)
Hroubovice
 (Chrudim)
Jeníkov
 (Chrudim)
Jenišovice
 (Chrudim)
Kameničky
 (Chrudim)
Kladno
 (Chrudim)
Klešice
 (Chrudim)
Kněžice
 (Chrudim)
Kočí
 (Chrudim)
Kostelec u Heřmanova Městce
 (Chrudim)
Krásné
 (Chrudim)
Křižanovice
 (Chrudim)
Krouna
 (Chrudim)
Lány
 (Chrudim)
Leštinka
 (Chrudim)
Libkov
 (Chrudim)
Liboměřice
 (Chrudim)
Licibořice
 (Chrudim)
Lipovec
 (Chrudim)
Lozice
 (Chrudim)
Lukavice
 (Chrudim)
Luže
 (Chrudim)
Míčov-Sušice
 (Chrudim)
Miřetice
 (Chrudim)
Mladoňovice
 (Chrudim)
Morašice
 (Chrudim)
Mrákotín
 (Chrudim)
Nabočany
 (Chrudim)
Načešice
 (Chrudim)
Nasavrky
 (Chrudim)
Orel
 (Chrudim)
Ostrov
 (Chrudim)
Otradov
 (Chrudim)
Perálec
 (Chrudim)
Podhořany u Ronova
 (Chrudim)
Pokřikov
 (Chrudim)
Prachovice
 (Chrudim)
Předhradí
 (Chrudim)
Přestavlky
 (Chrudim)
Proseč
 (Chrudim)
Prosetín
 (Chrudim)
Rabštejnská Lhota
 (Chrudim)
Raná
 (Chrudim)
Řestoky
 (Chrudim)
Ronov nad Doubravou
 (Chrudim)
Rosice
 (Chrudim)
Rozhovice
 (Chrudim)
Seč
 (Chrudim)
Skuteč
 (Chrudim)
Slatiňany
 (Chrudim)
Smrček
 (Chrudim)
Sobětuchy
 (Chrudim)
Stolany
 (Chrudim)
Střemošice
 (Chrudim)
Studnice
 (Chrudim)
Svídnice
 (Chrudim)
Svratouch
 (Chrudim)
Tisovec
 (Chrudim)
Třemošnice
 (Chrudim)
Trhová Kamenice
 (Chrudim)
Třibřichy
 (Chrudim)
Trojovice
 (Chrudim)
Tuněchody
 (Chrudim)
Úherčice
 (Chrudim)
Úhřetice
 (Chrudim)
Vápenný Podol
 (Chrudim)
Včelákov
 (Chrudim)
Vejvanovice
 (Chrudim)
Vítanov
 (Chrudim)
Vojtěchov
 (Chrudim)
Vortová
 (Chrudim)
Vrbatův Kostelec
 (Chrudim)
Všeradov
 (Chrudim)
Vysočina
 (Chrudim)
Vyžice
 (Chrudim)
Zaječice
 (Chrudim)
Zájezdec
 (Chrudim)
Zderaz
 (Chrudim)
Žlebské Chvalovice
 (Chrudim)
Žumberk
 (Chrudim)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Kněžicích 139 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 139. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Kněžic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o 0 obyvatel, tedy přibližně o 0,0 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Kněžicích narodilo 0 dětí a 1 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -1.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Kněžicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými -1, konkrétně se pak do Kněžic přistěhovalo 3 osob a vystěhovalo se 4 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Kněžic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -1, zatímco migrační saldo činilo -1.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Kněžicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 1 manželství a došlo k 0 rozvodům, což představuje rozdíl +1.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Kněžicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě -2 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Kněžic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -1, migrační saldo -1 a výsledná celková změna dosáhla -2.

Počet obyvatel Kněžic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Kněžicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o 0. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Kněžic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 139 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025139
2024141
2023141
2022137
2021134
2020143
2019145
2018147
2017158
2016156
2015160
2014161
2013150
2012151
2011149
2010152
2009157
2008152
2007151
2006147
2005151
2004147
2003150
2002147
2001144
2000139

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o 0.

RokŽivě narození
20250
20240
20232
20221
20211
20200
20190
20180
20170
20162
20151
20140
20132
20123
20110
20101
20093
20082
20074
20061
20051
20043
20035
20021
20010
20000

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Kněžicích změnil o -5 osob ročně.

RokZemřelí
20251
20243
20231
20221
20212
20203
20194
20186
20172
20162
20152
20143
20133
20121
20110
20101
20093
20081
20071
20063
20050
20040
20034
20023
20011
20006

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Kněžicím připojilo celkem 3 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
20253
20248
20235
20227
20210
20204
20193
20182
20174
20164
20151
201415
20134
20122
20113
20101
200912
20084
20077
20062
20054
20042
20037
20029
20014
20006

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Kněžic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 4.

RokVystěhovalí
20254
20245
20232
20224
20214
20203
20191
20187
20170
20168
20151
20141
20134
20122
20118
20106
20097
20084
20076
20064
20051
20048
20035
20024
20015
20003

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 1 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20251
20240
20231
20220
20211
20201
20191
20180
20170
20161
20151
20141
20130
20120
20110
20100
20092
20081
20071
20060
20051
20041
20030
20020
20011
20000

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Kněžic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 0 rozvodů.

RokRozvody
20250
20241
20230
20222
20210
20200
20190
20180
20170
20160
20151
20140
20130
20120
20112
20100
20090
20080
20070
20061
20050
20040
20030
20020
20011
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -1.

RokSaldo
2025-1
2024-3
2023+1
20220
2021-1
2020-3
2019-4
2018-6
2017-2
20160
2015-1
2014-3
2013-1
2012+2
20110
20100
20090
2008+1
2007+3
2006-2
2005+1
2004+3
2003+1
2002-2
2001-1
2000-6

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na -1.

RokSaldo
2025-1
2024+3
2023+3
2022+3
2021-4
2020+1
2019+2
2018-5
2017+4
2016-4
20150
2014+14
20130
20120
2011-5
2010-5
2009+5
20080
2007+1
2006-2
2005+3
2004-6
2003+2
2002+5
2001-1
2000+3

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo -2.

RokSaldo
2025-2
20240
2023+4
2022+3
2021-5
2020-2
2019-2
2018-11
2017+2
2016-4
2015-1
2014+11
2013-1
2012+2
2011-5
2010-5
2009+5
2008+1
2007+4
2006-4
2005+4
2004-3
2003+3
2002+3
2001-2
2000-3

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Kněžicím. Model ukazuje spíše na stabilizaci bez výrazného dlouhodobého odklonu. Predikce je výsledkem kombinace přirozené měny a migrační složky. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 139 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 133 do 145. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě -3,06 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Kněžic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje přirozená měna. Predikce je výsledkem kombinace přirozené měny a migrační složky.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně 0 obyvatel. Model ukazuje spíše na stabilizaci bez výrazného dlouhodobého odklonu.