Našli jste nepřesnost, chybějící údaj nebo technický problém? Pošlete stručnou poznámku. Pomáhá to kvalitě dat i důvěryhodnosti webu.

Kolik je v Heřmanově Městci obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 4 933 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 4 938. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.
Zatímco v roce 2000 žilo v Heřmanově Městci 4 958 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 4 933. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Heřmanova Městce rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o -25 obyvatel, tedy přibližně o -0,5 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.
Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Heřmanově Městci narodilo 31 dětí a 108 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -77.
Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Heřmanovým Městcem a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +46, konkrétně se pak do Heřmanova Městce přistěhovalo 250 osob a vystěhovalo se 204 lidí.
Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Heřmanova Městce pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -77, zatímco migrační saldo činilo +46.
Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Heřmanově Městci skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 17 manželství a došlo k 11 rozvodům, což představuje rozdíl +6.
Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Heřmanově Městci, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě -31 obyvatel.
Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Heřmanova Městce měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -77, migrační saldo +46 a výsledná celková změna dosáhla -31.
Chcete čistá data o vývoji populace v Heřmanově Městci rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o -25. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Heřmanova Městce v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 4 938 obyvatel
| Rok | Počet obyvatel |
|---|---|
| 2025 | 4 933 |
| 2024 | 4 964 |
| 2023 | 4 960 |
| 2022 | 4 912 |
| 2021 | 4 721 |
| 2020 | 4 807 |
| 2019 | 4 856 |
| 2018 | 4 835 |
| 2017 | 4 812 |
| 2016 | 4 845 |
| 2015 | 4 853 |
| 2014 | 4 845 |
| 2013 | 4 822 |
| 2012 | 4 830 |
| 2011 | 4 875 |
| 2010 | 4 926 |
| 2009 | 4 992 |
| 2008 | 5 027 |
| 2007 | 4 972 |
| 2006 | 4 970 |
| 2005 | 4 930 |
| 2004 | 4 872 |
| 2003 | 4 841 |
| 2002 | 4 838 |
| 2001 | 4 895 |
| 2000 | 4 958 |
Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -10.
| Rok | Živě narození |
|---|---|
| 2025 | 31 |
| 2024 | 32 |
| 2023 | 39 |
| 2022 | 38 |
| 2021 | 37 |
| 2020 | 49 |
| 2019 | 47 |
| 2018 | 52 |
| 2017 | 46 |
| 2016 | 53 |
| 2015 | 59 |
| 2014 | 50 |
| 2013 | 51 |
| 2012 | 42 |
| 2011 | 43 |
| 2010 | 56 |
| 2009 | 47 |
| 2008 | 56 |
| 2007 | 44 |
| 2006 | 46 |
| 2005 | 45 |
| 2004 | 54 |
| 2003 | 35 |
| 2002 | 39 |
| 2001 | 42 |
| 2000 | 41 |
Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Heřmanově Městci změnil o +8 osob ročně.
| Rok | Zemřelí |
|---|---|
| 2025 | 108 |
| 2024 | 75 |
| 2023 | 91 |
| 2022 | 87 |
| 2021 | 106 |
| 2020 | 117 |
| 2019 | 81 |
| 2018 | 83 |
| 2017 | 81 |
| 2016 | 91 |
| 2015 | 79 |
| 2014 | 80 |
| 2013 | 102 |
| 2012 | 101 |
| 2011 | 88 |
| 2010 | 97 |
| 2009 | 85 |
| 2008 | 79 |
| 2007 | 97 |
| 2006 | 86 |
| 2005 | 88 |
| 2004 | 92 |
| 2003 | 88 |
| 2002 | 93 |
| 2001 | 82 |
| 2000 | 100 |
Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Heřmanovu Městci připojilo celkem 250 nových obyvatel.
| Rok | Přistěhovalí |
|---|---|
| 2025 | 250 |
| 2024 | 246 |
| 2023 | 261 |
| 2022 | 362 |
| 2021 | 160 |
| 2020 | 124 |
| 2019 | 171 |
| 2018 | 178 |
| 2017 | 145 |
| 2016 | 157 |
| 2015 | 144 |
| 2014 | 173 |
| 2013 | 157 |
| 2012 | 142 |
| 2011 | 149 |
| 2010 | 105 |
| 2009 | 116 |
| 2008 | 229 |
| 2007 | 209 |
| 2006 | 169 |
| 2005 | 209 |
| 2004 | 174 |
| 2003 | 141 |
| 2002 | 116 |
| 2001 | 122 |
| 2000 | 167 |
Pohled na mobilitu obyvatel Heřmanova Městce z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 204.
| Rok | Vystěhovalí |
|---|---|
| 2025 | 204 |
| 2024 | 199 |
| 2023 | 161 |
| 2022 | 122 |
| 2021 | 133 |
| 2020 | 105 |
| 2019 | 116 |
| 2018 | 124 |
| 2017 | 143 |
| 2016 | 127 |
| 2015 | 116 |
| 2014 | 120 |
| 2013 | 114 |
| 2012 | 128 |
| 2011 | 124 |
| 2010 | 130 |
| 2009 | 113 |
| 2008 | 151 |
| 2007 | 154 |
| 2006 | 89 |
| 2005 | 108 |
| 2004 | 105 |
| 2003 | 85 |
| 2002 | 119 |
| 2001 | 85 |
| 2000 | 102 |
Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 17 nově uzavřených manželství.
| Rok | Sňatky |
|---|---|
| 2025 | 17 |
| 2024 | 17 |
| 2023 | 27 |
| 2022 | 20 |
| 2021 | 14 |
| 2020 | 20 |
| 2019 | 20 |
| 2018 | 19 |
| 2017 | 26 |
| 2016 | 20 |
| 2015 | 24 |
| 2014 | 31 |
| 2013 | 18 |
| 2012 | 19 |
| 2011 | 26 |
| 2010 | 24 |
| 2009 | 29 |
| 2008 | 16 |
| 2007 | 29 |
| 2006 | 20 |
| 2005 | 24 |
| 2004 | 20 |
| 2003 | 26 |
| 2002 | 26 |
| 2001 | 26 |
| 2000 | 21 |
Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Heřmanova Městce v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 11 rozvodů.
| Rok | Rozvody |
|---|---|
| 2025 | 11 |
| 2024 | 9 |
| 2023 | 7 |
| 2022 | 10 |
| 2021 | 7 |
| 2020 | 8 |
| 2019 | 17 |
| 2018 | 12 |
| 2017 | 7 |
| 2016 | 14 |
| 2015 | 28 |
| 2014 | 19 |
| 2013 | 19 |
| 2012 | 22 |
| 2011 | 18 |
| 2010 | 18 |
| 2009 | 7 |
| 2008 | 17 |
| 2007 | 15 |
| 2006 | 16 |
| 2005 | 11 |
| 2004 | 18 |
| 2003 | 12 |
| 2002 | 19 |
| 2001 | 17 |
| 2000 | 19 |
Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -77.
| Rok | Saldo |
|---|---|
| 2025 | -77 |
| 2024 | -43 |
| 2023 | -52 |
| 2022 | -49 |
| 2021 | -69 |
| 2020 | -68 |
| 2019 | -34 |
| 2018 | -31 |
| 2017 | -35 |
| 2016 | -38 |
| 2015 | -20 |
| 2014 | -30 |
| 2013 | -51 |
| 2012 | -59 |
| 2011 | -45 |
| 2010 | -41 |
| 2009 | -38 |
| 2008 | -23 |
| 2007 | -53 |
| 2006 | -40 |
| 2005 | -43 |
| 2004 | -38 |
| 2003 | -53 |
| 2002 | -54 |
| 2001 | -40 |
| 2000 | -59 |
Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +46.
| Rok | Saldo |
|---|---|
| 2025 | +46 |
| 2024 | +47 |
| 2023 | +100 |
| 2022 | +240 |
| 2021 | +27 |
| 2020 | +19 |
| 2019 | +55 |
| 2018 | +54 |
| 2017 | +2 |
| 2016 | +30 |
| 2015 | +28 |
| 2014 | +53 |
| 2013 | +43 |
| 2012 | +14 |
| 2011 | +25 |
| 2010 | -25 |
| 2009 | +3 |
| 2008 | +78 |
| 2007 | +55 |
| 2006 | +80 |
| 2005 | +101 |
| 2004 | +69 |
| 2003 | +56 |
| 2002 | -3 |
| 2001 | +37 |
| 2000 | +65 |
Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo -31.
| Rok | Saldo |
|---|---|
| 2025 | -31 |
| 2024 | +4 |
| 2023 | +48 |
| 2022 | +191 |
| 2021 | -42 |
| 2020 | -49 |
| 2019 | +21 |
| 2018 | +23 |
| 2017 | -33 |
| 2016 | -8 |
| 2015 | +8 |
| 2014 | +23 |
| 2013 | -8 |
| 2012 | -45 |
| 2011 | -20 |
| 2010 | -66 |
| 2009 | -35 |
| 2008 | +55 |
| 2007 | +2 |
| 2006 | +40 |
| 2005 | +58 |
| 2004 | +31 |
| 2003 | +3 |
| 2002 | -57 |
| 2001 | -3 |
| 2000 | +6 |
Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Heřmanovu Městci. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu. Predikce je výsledkem kombinace přirozené měny a migrační složky. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 4 938 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 4 881 do 4 995. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 0,83 ‰ z velikosti populace.
Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Heřmanova Městce. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.
Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Predikce je výsledkem kombinace přirozené měny a migrační složky.
Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +4 obyvatel. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu.
Přinášíme aktuální informace, data, statistiky a analýzy z vašeho okolí. Data o populaci (demografii), hospodaření obcí, krajů, samospráv, ale také o nehodách v blízkosti vašeho bydliště. Vše analyzujeme a převádíme do poutavých grafů, tabulek, textů a infografik. Máte zajímavý tip na vylepšení? Neváhejte napsat také v případě zájmu o spolupráci.
Na tomto webu používáme cookies, abychom vám poskytli co nejlepší uživatelský zážitek.
Více možnostíMůžete povolit analytické cookies, nebo pokračovat pouze s nezbytnými cookies potřebnými pro fungování webu.
Jen nezbytné