Našli jste nepřesnost, chybějící údaj nebo technický problém? Pošlete stručnou poznámku. Pomáhá to kvalitě dat i důvěryhodnosti webu.

Kolik je v Hlinsku obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 9 504 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 9 474. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.
Zatímco v roce 2000 žilo v Hlinsku 10 682 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 9 504. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Hlinska rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o -1 178 obyvatel, tedy přibližně o -11,0 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.
Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Hlinsku narodilo 76 dětí a 123 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -47.
Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Hlinskem a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými -12, konkrétně se pak do Hlinska přistěhovalo 284 osob a vystěhovalo se 296 lidí.
Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Hlinska pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -47, zatímco migrační saldo činilo -12.
Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Hlinsku skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 28 manželství a došlo k 16 rozvodům, což představuje rozdíl +12.
Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Hlinsku, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě -59 obyvatel.
Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Hlinska měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -47, migrační saldo -12 a výsledná celková změna dosáhla -59.
Chcete čistá data o vývoji populace v Hlinsku rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o -1 178. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Hlinska v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 9 474 obyvatel
| Rok | Počet obyvatel |
|---|---|
| 2025 | 9 504 |
| 2024 | 9 563 |
| 2023 | 9 577 |
| 2022 | 9 596 |
| 2021 | 9 416 |
| 2020 | 9 602 |
| 2019 | 9 642 |
| 2018 | 9 677 |
| 2017 | 9 697 |
| 2016 | 9 759 |
| 2015 | 9 831 |
| 2014 | 9 895 |
| 2013 | 9 916 |
| 2012 | 9 972 |
| 2011 | 10 017 |
| 2010 | 10 143 |
| 2009 | 10 205 |
| 2008 | 10 253 |
| 2007 | 10 282 |
| 2006 | 10 253 |
| 2005 | 10 295 |
| 2004 | 10 373 |
| 2003 | 10 411 |
| 2002 | 10 441 |
| 2001 | 10 452 |
| 2000 | 10 682 |
Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -15.
| Rok | Živě narození |
|---|---|
| 2025 | 76 |
| 2024 | 78 |
| 2023 | 81 |
| 2022 | 105 |
| 2021 | 93 |
| 2020 | 107 |
| 2019 | 109 |
| 2018 | 109 |
| 2017 | 94 |
| 2016 | 94 |
| 2015 | 101 |
| 2014 | 88 |
| 2013 | 83 |
| 2012 | 95 |
| 2011 | 103 |
| 2010 | 106 |
| 2009 | 92 |
| 2008 | 107 |
| 2007 | 101 |
| 2006 | 94 |
| 2005 | 86 |
| 2004 | 94 |
| 2003 | 104 |
| 2002 | 76 |
| 2001 | 89 |
| 2000 | 91 |
Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Hlinsku změnil o +25 osob ročně.
| Rok | Zemřelí |
|---|---|
| 2025 | 123 |
| 2024 | 111 |
| 2023 | 115 |
| 2022 | 119 |
| 2021 | 152 |
| 2020 | 137 |
| 2019 | 118 |
| 2018 | 110 |
| 2017 | 100 |
| 2016 | 120 |
| 2015 | 117 |
| 2014 | 92 |
| 2013 | 120 |
| 2012 | 114 |
| 2011 | 107 |
| 2010 | 109 |
| 2009 | 93 |
| 2008 | 100 |
| 2007 | 97 |
| 2006 | 95 |
| 2005 | 92 |
| 2004 | 93 |
| 2003 | 102 |
| 2002 | 98 |
| 2001 | 101 |
| 2000 | 98 |
Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Hlinsku připojilo celkem 284 nových obyvatel.
| Rok | Přistěhovalí |
|---|---|
| 2025 | 284 |
| 2024 | 296 |
| 2023 | 340 |
| 2022 | 408 |
| 2021 | 156 |
| 2020 | 227 |
| 2019 | 195 |
| 2018 | 201 |
| 2017 | 132 |
| 2016 | 142 |
| 2015 | 171 |
| 2014 | 183 |
| 2013 | 172 |
| 2012 | 182 |
| 2011 | 142 |
| 2010 | 146 |
| 2009 | 148 |
| 2008 | 157 |
| 2007 | 198 |
| 2006 | 136 |
| 2005 | 126 |
| 2004 | 129 |
| 2003 | 146 |
| 2002 | 157 |
| 2001 | 119 |
| 2000 | 132 |
Pohled na mobilitu obyvatel Hlinska z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 296.
| Rok | Vystěhovalí |
|---|---|
| 2025 | 296 |
| 2024 | 277 |
| 2023 | 325 |
| 2022 | 214 |
| 2021 | 221 |
| 2020 | 237 |
| 2019 | 221 |
| 2018 | 220 |
| 2017 | 188 |
| 2016 | 188 |
| 2015 | 219 |
| 2014 | 200 |
| 2013 | 191 |
| 2012 | 208 |
| 2011 | 207 |
| 2010 | 205 |
| 2009 | 195 |
| 2008 | 193 |
| 2007 | 173 |
| 2006 | 177 |
| 2005 | 198 |
| 2004 | 168 |
| 2003 | 178 |
| 2002 | 146 |
| 2001 | 205 |
| 2000 | 140 |
Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 28 nově uzavřených manželství.
| Rok | Sňatky |
|---|---|
| 2025 | 28 |
| 2024 | 39 |
| 2023 | 45 |
| 2022 | 45 |
| 2021 | 55 |
| 2020 | 42 |
| 2019 | 40 |
| 2018 | 54 |
| 2017 | 41 |
| 2016 | 45 |
| 2015 | 33 |
| 2014 | 31 |
| 2013 | 40 |
| 2012 | 33 |
| 2011 | 38 |
| 2010 | 35 |
| 2009 | 39 |
| 2008 | 50 |
| 2007 | 52 |
| 2006 | 43 |
| 2005 | 45 |
| 2004 | 41 |
| 2003 | 41 |
| 2002 | 50 |
| 2001 | 46 |
| 2000 | 53 |
Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Hlinska v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 16 rozvodů.
| Rok | Rozvody |
|---|---|
| 2025 | 16 |
| 2024 | 10 |
| 2023 | 10 |
| 2022 | 12 |
| 2021 | 7 |
| 2020 | 17 |
| 2019 | 16 |
| 2018 | 20 |
| 2017 | 21 |
| 2016 | 17 |
| 2015 | 33 |
| 2014 | 42 |
| 2013 | 34 |
| 2012 | 22 |
| 2011 | 40 |
| 2010 | 26 |
| 2009 | 26 |
| 2008 | 27 |
| 2007 | 34 |
| 2006 | 30 |
| 2005 | 30 |
| 2004 | 24 |
| 2003 | 24 |
| 2002 | 24 |
| 2001 | 24 |
| 2000 | 15 |
Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -47.
| Rok | Saldo |
|---|---|
| 2025 | -47 |
| 2024 | -33 |
| 2023 | -34 |
| 2022 | -14 |
| 2021 | -59 |
| 2020 | -30 |
| 2019 | -9 |
| 2018 | -1 |
| 2017 | -6 |
| 2016 | -26 |
| 2015 | -16 |
| 2014 | -4 |
| 2013 | -37 |
| 2012 | -19 |
| 2011 | -4 |
| 2010 | -3 |
| 2009 | -1 |
| 2008 | +7 |
| 2007 | +4 |
| 2006 | -1 |
| 2005 | -6 |
| 2004 | +1 |
| 2003 | +2 |
| 2002 | -22 |
| 2001 | -12 |
| 2000 | -7 |
Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na -12.
| Rok | Saldo |
|---|---|
| 2025 | -12 |
| 2024 | +19 |
| 2023 | +15 |
| 2022 | +194 |
| 2021 | -65 |
| 2020 | -10 |
| 2019 | -26 |
| 2018 | -19 |
| 2017 | -56 |
| 2016 | -46 |
| 2015 | -48 |
| 2014 | -17 |
| 2013 | -19 |
| 2012 | -26 |
| 2011 | -65 |
| 2010 | -59 |
| 2009 | -47 |
| 2008 | -36 |
| 2007 | +25 |
| 2006 | -41 |
| 2005 | -72 |
| 2004 | -39 |
| 2003 | -32 |
| 2002 | +11 |
| 2001 | -86 |
| 2000 | -8 |
Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo -59.
| Rok | Saldo |
|---|---|
| 2025 | -59 |
| 2024 | -14 |
| 2023 | -19 |
| 2022 | +180 |
| 2021 | -124 |
| 2020 | -40 |
| 2019 | -35 |
| 2018 | -20 |
| 2017 | -62 |
| 2016 | -72 |
| 2015 | -64 |
| 2014 | -21 |
| 2013 | -56 |
| 2012 | -45 |
| 2011 | -69 |
| 2010 | -62 |
| 2009 | -48 |
| 2008 | -29 |
| 2007 | +29 |
| 2006 | -42 |
| 2005 | -78 |
| 2004 | -38 |
| 2003 | -30 |
| 2002 | -11 |
| 2001 | -98 |
| 2000 | -15 |
Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Hlinsku. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního poklesu. Dominantní roli v predikci hraje především přirozená měna obyvatelstva. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 9 474 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 9 423 do 9 524. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě -3,60 ‰ z velikosti populace.
Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Hlinska. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.
Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje přirozená měna. Dominantní roli v predikci hraje především přirozená měna obyvatelstva.
Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně -34 obyvatel. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního poklesu.
Přinášíme aktuální informace, data, statistiky a analýzy z vašeho okolí. Data o populaci (demografii), hospodaření obcí, krajů, samospráv, ale také o nehodách v blízkosti vašeho bydliště. Vše analyzujeme a převádíme do poutavých grafů, tabulek, textů a infografik. Máte zajímavý tip na vylepšení? Neváhejte napsat také v případě zájmu o spolupráci.
Na tomto webu používáme cookies, abychom vám poskytli co nejlepší uživatelský zážitek.
Více možnostíMůžete povolit analytické cookies, nebo pokračovat pouze s nezbytnými cookies potřebnými pro fungování webu.
Jen nezbytné