Domů / Jihomoravský kraj / Vyškov / Švábenice
Vlajka obce Švábenice

Demografie Švábenic

Kolik je v Švábenicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 1 052 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 1 059. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

1 052
Meziroční změna oproti 2024: +15
7
Přirozená změna: -1
Zemřelí (2025)
8
Porovnání s narozenými za stejný rok
+16
Přistěhovalí 28 / vystěhovalí 12
Bohaté Málkovice
 (Vyškov)
Bohdalice-Pavlovice
 (Vyškov)
Bošovice
 (Vyškov)
Brankovice
 (Vyškov)
Březina
 (Vyškov)
Bučovice
 (Vyškov)
Chvalkovice
 (Vyškov)
Dětkovice
 (Vyškov)
Dobročkovice
 (Vyškov)
Dražovice
 (Vyškov)
Drnovice
 (Vyškov)
Drysice
 (Vyškov)
Habrovany
 (Vyškov)
Heršpice
 (Vyškov)
Hlubočany
 (Vyškov)
Hodějice
 (Vyškov)
Holubice
 (Vyškov)
Hostěrádky-Rešov
 (Vyškov)
Hoštice-Heroltice
 (Vyškov)
Hrušky
 (Vyškov)
Hvězdlice
 (Vyškov)
Ivanovice na Hané
 (Vyškov)
Ježkovice
 (Vyškov)
Kobeřice u Brna
 (Vyškov)
Kojátky
 (Vyškov)
Komořany
 (Vyškov)
Kozlany
 (Vyškov)
Kožušice
 (Vyškov)
Krásensko
 (Vyškov)
Křenovice
 (Vyškov)
Křižanovice
 (Vyškov)
Křižanovice u Vyškova
 (Vyškov)
Kučerov
 (Vyškov)
Letonice
 (Vyškov)
Lovčičky
 (Vyškov)
Luleč
 (Vyškov)
Lysovice
 (Vyškov)
Malínky
 (Vyškov)
Medlovice
 (Vyškov)
Milešovice
 (Vyškov)
Milonice
 (Vyškov)
Moravské Málkovice
 (Vyškov)
Mouřínov
 (Vyškov)
Němčany
 (Vyškov)
Nemochovice
 (Vyškov)
Nemojany
 (Vyškov)
Nemotice
 (Vyškov)
Nesovice
 (Vyškov)
Nevojice
 (Vyškov)
Nížkovice
 (Vyškov)
Nové Sady
 (Vyškov)
Olšany
 (Vyškov)
Orlovice
 (Vyškov)
Otnice
 (Vyškov)
Podbřežice
 (Vyškov)
Podivice
 (Vyškov)
Podomí
 (Vyškov)
Prusy-Boškůvky
 (Vyškov)
Pustiměř
 (Vyškov)
Račice-Pístovice
 (Vyškov)
Radslavice
 (Vyškov)
Rašovice
 (Vyškov)
Rostěnice-Zvonovice
 (Vyškov)
Rousínov
 (Vyškov)
Ruprechtov
 (Vyškov)
Rybníček
 (Vyškov)
Šaratice
 (Vyškov)
Slavkov u Brna
 (Vyškov)
Snovídky
 (Vyškov)
Studnice
 (Vyškov)
Švábenice
 (Vyškov)
Topolany
 (Vyškov)
Tučapy
 (Vyškov)
Uhřice
 (Vyškov)
Vážany
 (Vyškov)
Vážany nad Litavou
 (Vyškov)
Velešovice
 (Vyškov)
Vyškov
 (Vyškov)
Zbýšov
 (Vyškov)
Zelená Hora
 (Vyškov)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Švábenicích 928 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 1 052. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Švábenic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +124 obyvatel, tedy přibližně o 13,4 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Švábenicích narodilo 7 dětí a 8 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -1.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Švábenicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +16, konkrétně se pak do Švábenic přistěhovalo 28 osob a vystěhovalo se 12 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Švábenic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -1, zatímco migrační saldo činilo +16.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Švábenicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 3 manželství a došlo k 3 rozvodům, což představuje rozdíl 0.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Švábenicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +15 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Švábenic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -1, migrační saldo +16 a výsledná celková změna dosáhla +15.

Počet obyvatel Švábenic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Švábenicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +124. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Švábenic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 1 059 obyvatel

RokPočet obyvatel
20251 052
20241 037
20231 039
20221 023
20211 026
20201 038
20191 022
20181 019
20171 027
20161 017
20151 030
20141 040
20131 046
20121 028
20111 014
20101 000
2009982
2008959
2007952
2006933
2005934
2004931
2003936
2002940
2001936
2000928

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -2.

RokŽivě narození
20257
20245
20238
202214
202112
202013
20197
201816
201712
20166
201514
201412
201319
201217
201111
201016
200913
200818
200717
200610
200511
200413
200313
20025
200110
20009

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Švábenicích změnil o -6 osob ročně.

RokZemřelí
20258
20244
20238
202210
202118
20207
20198
20187
20177
20166
201513
20145
20131
201211
20118
20105
20094
20088
20077
20067
200516
20049
20038
20028
20017
200014

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Švábenicím připojilo celkem 28 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202528
202414
202339
202217
202130
202030
201922
20188
201719
201616
201513
20146
201320
201229
201121
201021
200925
200819
200733
200613
200529
200415
20039
200217
200120
200018

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Švábenic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 12.

RokVystěhovalí
202512
202417
202323
202224
202125
202020
201918
201825
201714
201629
201524
201419
201320
201221
201118
201014
200911
200822
200724
200617
200521
200424
200318
200210
200119
200018

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 3 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20253
20247
20235
20226
20217
20206
201910
20189
20174
20165
20152
20145
20138
20124
20116
20102
20098
20083
20075
20067
20056
20044
20033
20023
20014
20009

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Švábenic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 3 rozvodů.

RokRozvody
20253
20241
20231
20223
20213
20201
20192
20183
20171
20163
20152
20141
20132
20123
20110
20102
20096
20081
20070
20061
20052
20041
20031
20024
20011
20001

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -1.

RokSaldo
2025-1
2024+1
20230
2022+4
2021-6
2020+6
2019-1
2018+9
2017+5
20160
2015+1
2014+7
2013+18
2012+6
2011+3
2010+11
2009+9
2008+10
2007+10
2006+3
2005-5
2004+4
2003+5
2002-3
2001+3
2000-5

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +16.

RokSaldo
2025+16
2024-3
2023+16
2022-7
2021+5
2020+10
2019+4
2018-17
2017+5
2016-13
2015-11
2014-13
20130
2012+8
2011+3
2010+7
2009+14
2008-3
2007+9
2006-4
2005+8
2004-9
2003-9
2002+7
2001+1
20000

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +15.

RokSaldo
2025+15
2024-2
2023+16
2022-3
2021-1
2020+16
2019+3
2018-8
2017+10
2016-13
2015-10
2014-6
2013+18
2012+14
2011+6
2010+18
2009+23
2008+7
2007+19
2006-1
2005+3
2004-5
2003-4
2002+4
2001+4
2000-5

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Švábenicím. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 1 059 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 1 044 do 1 074. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 5,46 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Švábenic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše posilují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +6 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.