Vlajka obce Habrovany

Demografie Habrovan

Kolik je v Habrovanech obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 933 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 944. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

933
Meziroční změna oproti 2024: +5
9
Přirozená změna: 0
Zemřelí (2025)
9
Porovnání s narozenými za stejný rok
+5
Přistěhovalí 23 / vystěhovalí 18
Bohaté Málkovice
 (Vyškov)
Bohdalice-Pavlovice
 (Vyškov)
Bošovice
 (Vyškov)
Brankovice
 (Vyškov)
Březina
 (Vyškov)
Bučovice
 (Vyškov)
Chvalkovice
 (Vyškov)
Dětkovice
 (Vyškov)
Dobročkovice
 (Vyškov)
Dražovice
 (Vyškov)
Drnovice
 (Vyškov)
Drysice
 (Vyškov)
Habrovany
 (Vyškov)
Heršpice
 (Vyškov)
Hlubočany
 (Vyškov)
Hodějice
 (Vyškov)
Holubice
 (Vyškov)
Hostěrádky-Rešov
 (Vyškov)
Hoštice-Heroltice
 (Vyškov)
Hrušky
 (Vyškov)
Hvězdlice
 (Vyškov)
Ivanovice na Hané
 (Vyškov)
Ježkovice
 (Vyškov)
Kobeřice u Brna
 (Vyškov)
Kojátky
 (Vyškov)
Komořany
 (Vyškov)
Kozlany
 (Vyškov)
Kožušice
 (Vyškov)
Krásensko
 (Vyškov)
Křenovice
 (Vyškov)
Křižanovice
 (Vyškov)
Křižanovice u Vyškova
 (Vyškov)
Kučerov
 (Vyškov)
Letonice
 (Vyškov)
Lovčičky
 (Vyškov)
Luleč
 (Vyškov)
Lysovice
 (Vyškov)
Malínky
 (Vyškov)
Medlovice
 (Vyškov)
Milešovice
 (Vyškov)
Milonice
 (Vyškov)
Moravské Málkovice
 (Vyškov)
Mouřínov
 (Vyškov)
Němčany
 (Vyškov)
Nemochovice
 (Vyškov)
Nemojany
 (Vyškov)
Nemotice
 (Vyškov)
Nesovice
 (Vyškov)
Nevojice
 (Vyškov)
Nížkovice
 (Vyškov)
Nové Sady
 (Vyškov)
Olšany
 (Vyškov)
Orlovice
 (Vyškov)
Otnice
 (Vyškov)
Podbřežice
 (Vyškov)
Podivice
 (Vyškov)
Podomí
 (Vyškov)
Prusy-Boškůvky
 (Vyškov)
Pustiměř
 (Vyškov)
Račice-Pístovice
 (Vyškov)
Radslavice
 (Vyškov)
Rašovice
 (Vyškov)
Rostěnice-Zvonovice
 (Vyškov)
Rousínov
 (Vyškov)
Ruprechtov
 (Vyškov)
Rybníček
 (Vyškov)
Šaratice
 (Vyškov)
Slavkov u Brna
 (Vyškov)
Snovídky
 (Vyškov)
Studnice
 (Vyškov)
Švábenice
 (Vyškov)
Topolany
 (Vyškov)
Tučapy
 (Vyškov)
Uhřice
 (Vyškov)
Vážany
 (Vyškov)
Vážany nad Litavou
 (Vyškov)
Velešovice
 (Vyškov)
Vyškov
 (Vyškov)
Zbýšov
 (Vyškov)
Zelená Hora
 (Vyškov)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Habrovanech 762 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 933. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Habrovan rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +171 obyvatel, tedy přibližně o 22,4 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Habrovanech narodilo 9 dětí a 9 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil 0.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Habrovany a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +5, konkrétně se pak do Habrovan přistěhovalo 23 osob a vystěhovalo se 18 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Habrovan pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty 0, zatímco migrační saldo činilo +5.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Habrovanech skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 3 manželství a došlo k 3 rozvodům, což představuje rozdíl 0.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Habrovanech, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +5 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Habrovan měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo 0, migrační saldo +5 a výsledná celková změna dosáhla +5.

Počet obyvatel Habrovan v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Habrovanech rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +171. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Habrovan v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 944 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025933
2024928
2023920
2022906
2021878
2020879
2019865
2018839
2017832
2016826
2015831
2014837
2013808
2012812
2011803
2010806
2009804
2008795
2007778
2006782
2005768
2004764
2003753
2002733
2001737
2000762

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o +1.

RokŽivě narození
20259
20244
20238
20226
202112
20205
201913
20189
201715
20169
201511
201412
20136
20127
201110
20108
20099
20083
200711
20065
200510
20047
20037
200210
20017
20008

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Habrovanech změnil o -2 osob ročně.

RokZemřelí
20259
20249
202310
202217
202112
202012
201914
201815
20176
20169
201513
20149
201315
201221
201115
201011
200912
20088
20078
20065
20056
200411
200314
200214
200116
200011

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Habrovanům připojilo celkem 23 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202523
202429
202333
202248
202115
202032
201940
201836
201720
201622
201516
201437
201320
201230
201126
201020
200933
200831
200717
200630
200519
200422
200338
200211
200112
200025

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Habrovan z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 18.

RokVystěhovalí
202518
202416
202317
20229
202118
202011
201913
201823
201723
201627
201520
201411
201315
20127
201112
201015
200921
20089
200724
200616
200519
20047
200311
200211
200114
200013

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 3 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20253
20243
20236
20224
20212
20205
20194
20188
20176
20163
20150
20141
20132
20123
20111
20103
20094
20083
20070
20061
20055
20043
20036
20025
20013
20004

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Habrovan v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 3 rozvodů.

RokRozvody
20253
20241
20230
20222
20211
20202
20191
20182
20174
20161
20151
20143
20133
20120
20111
20101
20090
20082
20072
20061
20053
20041
20033
20021
20012
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo 0.

RokSaldo
20250
2024-5
2023-2
2022-11
20210
2020-7
2019-1
2018-6
2017+9
20160
2015-2
2014+3
2013-9
2012-14
2011-5
2010-3
2009-3
2008-5
2007+3
20060
2005+4
2004-4
2003-7
2002-4
2001-9
2000-3

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +5.

RokSaldo
2025+5
2024+13
2023+16
2022+39
2021-3
2020+21
2019+27
2018+13
2017-3
2016-5
2015-4
2014+26
2013+5
2012+23
2011+14
2010+5
2009+12
2008+22
2007-7
2006+14
20050
2004+15
2003+27
20020
2001-2
2000+12

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +5.

RokSaldo
2025+5
2024+8
2023+14
2022+28
2021-3
2020+14
2019+26
2018+7
2017+6
2016-5
2015-6
2014+29
2013-4
2012+9
2011+9
2010+2
2009+9
2008+17
2007-4
2006+14
2005+4
2004+11
2003+20
2002-4
2001-11
2000+9

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Habrovanům. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 944 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 926 do 962. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 10,99 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Habrovan. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +11 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.