Domů / Jihomoravský kraj / Vyškov / Podbřežice
Vlajka obce Podbřežice

Demografie Podbřežic

Kolik je v Podbřežicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 314 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 328. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

314
Meziroční změna oproti 2024: +18
4
Přirozená změna: +2
Zemřelí (2025)
2
Porovnání s narozenými za stejný rok
+16
Přistěhovalí 23 / vystěhovalí 7
Bohaté Málkovice
 (Vyškov)
Bohdalice-Pavlovice
 (Vyškov)
Bošovice
 (Vyškov)
Brankovice
 (Vyškov)
Březina
 (Vyškov)
Bučovice
 (Vyškov)
Chvalkovice
 (Vyškov)
Dětkovice
 (Vyškov)
Dobročkovice
 (Vyškov)
Dražovice
 (Vyškov)
Drnovice
 (Vyškov)
Drysice
 (Vyškov)
Habrovany
 (Vyškov)
Heršpice
 (Vyškov)
Hlubočany
 (Vyškov)
Hodějice
 (Vyškov)
Holubice
 (Vyškov)
Hostěrádky-Rešov
 (Vyškov)
Hoštice-Heroltice
 (Vyškov)
Hrušky
 (Vyškov)
Hvězdlice
 (Vyškov)
Ivanovice na Hané
 (Vyškov)
Ježkovice
 (Vyškov)
Kobeřice u Brna
 (Vyškov)
Kojátky
 (Vyškov)
Komořany
 (Vyškov)
Kozlany
 (Vyškov)
Kožušice
 (Vyškov)
Krásensko
 (Vyškov)
Křenovice
 (Vyškov)
Křižanovice
 (Vyškov)
Křižanovice u Vyškova
 (Vyškov)
Kučerov
 (Vyškov)
Letonice
 (Vyškov)
Lovčičky
 (Vyškov)
Luleč
 (Vyškov)
Lysovice
 (Vyškov)
Malínky
 (Vyškov)
Medlovice
 (Vyškov)
Milešovice
 (Vyškov)
Milonice
 (Vyškov)
Moravské Málkovice
 (Vyškov)
Mouřínov
 (Vyškov)
Němčany
 (Vyškov)
Nemochovice
 (Vyškov)
Nemojany
 (Vyškov)
Nemotice
 (Vyškov)
Nesovice
 (Vyškov)
Nevojice
 (Vyškov)
Nížkovice
 (Vyškov)
Nové Sady
 (Vyškov)
Olšany
 (Vyškov)
Orlovice
 (Vyškov)
Otnice
 (Vyškov)
Podbřežice
 (Vyškov)
Podivice
 (Vyškov)
Podomí
 (Vyškov)
Prusy-Boškůvky
 (Vyškov)
Pustiměř
 (Vyškov)
Račice-Pístovice
 (Vyškov)
Radslavice
 (Vyškov)
Rašovice
 (Vyškov)
Rostěnice-Zvonovice
 (Vyškov)
Rousínov
 (Vyškov)
Ruprechtov
 (Vyškov)
Rybníček
 (Vyškov)
Šaratice
 (Vyškov)
Slavkov u Brna
 (Vyškov)
Snovídky
 (Vyškov)
Studnice
 (Vyškov)
Švábenice
 (Vyškov)
Topolany
 (Vyškov)
Tučapy
 (Vyškov)
Uhřice
 (Vyškov)
Vážany
 (Vyškov)
Vážany nad Litavou
 (Vyškov)
Velešovice
 (Vyškov)
Vyškov
 (Vyškov)
Zbýšov
 (Vyškov)
Zelená Hora
 (Vyškov)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Podbřežicích 229 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 314. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Podbřežic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +85 obyvatel, tedy přibližně o 37,1 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Podbřežicích narodilo 4 dětí a 2 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil +2.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Podbřežicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +16, konkrétně se pak do Podbřežic přistěhovalo 23 osob a vystěhovalo se 7 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Podbřežic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty +2, zatímco migrační saldo činilo +16.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Podbřežicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 2 manželství a došlo k 0 rozvodům, což představuje rozdíl +2.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Podbřežicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +18 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Podbřežic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo +2, migrační saldo +16 a výsledná celková změna dosáhla +18.

Počet obyvatel Podbřežic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Podbřežicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +85. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Podbřežic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 328 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025314
2024296
2023267
2022266
2021248
2020246
2019245
2018241
2017245
2016247
2015249
2014245
2013245
2012241
2011238
2010237
2009228
2008223
2007227
2006232
2005225
2004238
2003244
2002238
2001235
2000229

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o +1.

RokŽivě narození
20254
20245
20231
20221
20214
20206
20192
20184
20173
20164
20152
20142
20134
20121
20117
20105
20093
20083
20073
20062
20055
20041
20031
20022
20011
20003

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Podbřežicích změnil o -1 osob ročně.

RokZemřelí
20252
20241
20232
20222
20212
20203
20190
20183
20173
20163
20151
20143
20134
20125
20112
20102
20092
20083
20074
20065
20054
20042
20030
20023
20012
20003

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Podbřežicím připojilo celkem 23 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202523
202429
202318
202222
20216
20203
20196
20182
20174
20168
20157
201412
20136
201215
20115
20107
20096
20083
20076
200614
20051
20046
20037
20024
20019
20002

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Podbřežic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 7.

RokVystěhovalí
20257
20244
202316
20223
20217
20205
20194
20187
20176
201611
20154
201411
20132
20128
201110
20101
20092
20087
200710
20064
200515
200411
20032
20020
20013
20002

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 2 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20252
20240
20231
20222
20211
20203
20191
20180
20170
20163
20151
20141
20132
20120
20112
20100
20090
20080
20070
20060
20050
20043
20031
20021
20010
20001

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Podbřežic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 0 rozvodů.

RokRozvody
20250
20240
20232
20220
20210
20200
20191
20180
20170
20160
20150
20140
20132
20120
20110
20100
20090
20081
20071
20062
20051
20041
20030
20021
20010
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo +2.

RokSaldo
2025+2
2024+4
2023-1
2022-1
2021+2
2020+3
2019+2
2018+1
20170
2016+1
2015+1
2014-1
20130
2012-4
2011+5
2010+3
2009+1
20080
2007-1
2006-3
2005+1
2004-1
2003+1
2002-1
2001-1
20000

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +16.

RokSaldo
2025+16
2024+25
2023+2
2022+19
2021-1
2020-2
2019+2
2018-5
2017-2
2016-3
2015+3
2014+1
2013+4
2012+7
2011-5
2010+6
2009+4
2008-4
2007-4
2006+10
2005-14
2004-5
2003+5
2002+4
2001+6
20000

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +18.

RokSaldo
2025+18
2024+29
2023+1
2022+18
2021+1
2020+1
2019+4
2018-4
2017-2
2016-2
2015+4
20140
2013+4
2012+3
20110
2010+9
2009+5
2008-4
2007-5
2006+7
2005-13
2004-6
2003+6
2002+3
2001+5
20000

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Podbřežicím. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 328 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 319 do 337. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 31,32 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Podbřežic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše posilují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +10 obyvatel. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu.