Vlajka obce Heršpice

Demografie Heršpic

Kolik je v Heršpicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 953 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 971. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

953
Meziroční změna oproti 2024: +29
11
Přirozená změna: +2
Zemřelí (2025)
9
Porovnání s narozenými za stejný rok
+27
Přistěhovalí 50 / vystěhovalí 23
Bohaté Málkovice
 (Vyškov)
Bohdalice-Pavlovice
 (Vyškov)
Bošovice
 (Vyškov)
Brankovice
 (Vyškov)
Březina
 (Vyškov)
Bučovice
 (Vyškov)
Chvalkovice
 (Vyškov)
Dětkovice
 (Vyškov)
Dobročkovice
 (Vyškov)
Dražovice
 (Vyškov)
Drnovice
 (Vyškov)
Drysice
 (Vyškov)
Habrovany
 (Vyškov)
Heršpice
 (Vyškov)
Hlubočany
 (Vyškov)
Hodějice
 (Vyškov)
Holubice
 (Vyškov)
Hostěrádky-Rešov
 (Vyškov)
Hoštice-Heroltice
 (Vyškov)
Hrušky
 (Vyškov)
Hvězdlice
 (Vyškov)
Ivanovice na Hané
 (Vyškov)
Ježkovice
 (Vyškov)
Kobeřice u Brna
 (Vyškov)
Kojátky
 (Vyškov)
Komořany
 (Vyškov)
Kozlany
 (Vyškov)
Kožušice
 (Vyškov)
Krásensko
 (Vyškov)
Křenovice
 (Vyškov)
Křižanovice
 (Vyškov)
Křižanovice u Vyškova
 (Vyškov)
Kučerov
 (Vyškov)
Letonice
 (Vyškov)
Lovčičky
 (Vyškov)
Luleč
 (Vyškov)
Lysovice
 (Vyškov)
Malínky
 (Vyškov)
Medlovice
 (Vyškov)
Milešovice
 (Vyškov)
Milonice
 (Vyškov)
Moravské Málkovice
 (Vyškov)
Mouřínov
 (Vyškov)
Němčany
 (Vyškov)
Nemochovice
 (Vyškov)
Nemojany
 (Vyškov)
Nemotice
 (Vyškov)
Nesovice
 (Vyškov)
Nevojice
 (Vyškov)
Nížkovice
 (Vyškov)
Nové Sady
 (Vyškov)
Olšany
 (Vyškov)
Orlovice
 (Vyškov)
Otnice
 (Vyškov)
Podbřežice
 (Vyškov)
Podivice
 (Vyškov)
Podomí
 (Vyškov)
Prusy-Boškůvky
 (Vyškov)
Pustiměř
 (Vyškov)
Račice-Pístovice
 (Vyškov)
Radslavice
 (Vyškov)
Rašovice
 (Vyškov)
Rostěnice-Zvonovice
 (Vyškov)
Rousínov
 (Vyškov)
Ruprechtov
 (Vyškov)
Rybníček
 (Vyškov)
Šaratice
 (Vyškov)
Slavkov u Brna
 (Vyškov)
Snovídky
 (Vyškov)
Studnice
 (Vyškov)
Švábenice
 (Vyškov)
Topolany
 (Vyškov)
Tučapy
 (Vyškov)
Uhřice
 (Vyškov)
Vážany
 (Vyškov)
Vážany nad Litavou
 (Vyškov)
Velešovice
 (Vyškov)
Vyškov
 (Vyškov)
Zbýšov
 (Vyškov)
Zelená Hora
 (Vyškov)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Heršpicích 651 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 953. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Heršpic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +302 obyvatel, tedy přibližně o 46,4 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Heršpicích narodilo 11 dětí a 9 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil +2.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Heršpicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +27, konkrétně se pak do Heršpic přistěhovalo 50 osob a vystěhovalo se 23 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Heršpic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty +2, zatímco migrační saldo činilo +27.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Heršpicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 4 manželství a došlo k 2 rozvodům, což představuje rozdíl +2.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Heršpicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +29 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Heršpic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo +2, migrační saldo +27 a výsledná celková změna dosáhla +29.

Počet obyvatel Heršpic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Heršpicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +302. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Heršpic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 971 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025953
2024924
2023920
2022910
2021875
2020861
2019863
2018853
2017829
2016825
2015829
2014783
2013766
2012769
2011741
2010704
2009688
2008671
2007663
2006662
2005647
2004647
2003649
2002648
2001636
2000651

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o +4.

RokŽivě narození
202511
20246
20236
202213
202114
20205
201910
201810
201713
20169
201517
201414
20138
201212
20117
20106
20098
20088
20074
200611
20053
20046
20034
20028
20014
20007

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Heršpicích změnil o -1 osob ročně.

RokZemřelí
20259
20245
20233
20228
20216
20206
20197
201810
20176
20164
20157
20148
201312
20125
20114
20105
20099
20086
20076
20067
20055
20044
20038
20028
20016
200010

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Heršpicím připojilo celkem 50 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202550
202432
202332
202241
202139
202017
201933
201836
201736
201629
201549
201424
201314
201224
201145
201024
200928
200820
200718
200619
200517
200417
200312
200221
20018
20007

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Heršpic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 23.

RokVystěhovalí
202523
202429
202325
202211
202130
202018
201926
201812
201739
201638
201513
201413
201313
20123
20115
20109
200910
200814
200715
20068
200515
200421
20037
20029
200116
200015

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 4 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20254
20245
20234
20223
20212
20203
20191
20185
20173
201610
20158
20140
20135
20121
20112
20102
20095
20080
20074
20062
20055
20045
20031
20027
20012
20008

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Heršpic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 2 rozvodů.

RokRozvody
20252
20242
20230
20222
20214
20201
20190
20181
20175
20162
20154
20143
20132
20120
20110
20101
20091
20080
20071
20064
20051
20043
20030
20020
20013
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo +2.

RokSaldo
2025+2
2024+1
2023+3
2022+5
2021+8
2020-1
2019+3
20180
2017+7
2016+5
2015+10
2014+6
2013-4
2012+7
2011+3
2010+1
2009-1
2008+2
2007-2
2006+4
2005-2
2004+2
2003-4
20020
2001-2
2000-3

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +27.

RokSaldo
2025+27
2024+3
2023+7
2022+30
2021+9
2020-1
2019+7
2018+24
2017-3
2016-9
2015+36
2014+11
2013+1
2012+21
2011+40
2010+15
2009+18
2008+6
2007+3
2006+11
2005+2
2004-4
2003+5
2002+12
2001-8
2000-8

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +29.

RokSaldo
2025+29
2024+4
2023+10
2022+35
2021+17
2020-2
2019+10
2018+24
2017+4
2016-4
2015+46
2014+17
2013-3
2012+28
2011+43
2010+16
2009+17
2008+8
2007+1
2006+15
20050
2004-2
2003+1
2002+12
2001-10
2000-11

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Heršpicím. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 971 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 948 do 993. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 18,22 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Heršpic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše posilují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +18 obyvatel. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu.