Vlajka obce Žár

Demografie Žáru

Kolik je v Žáru obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 346 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 345. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

346
Meziroční změna oproti 2023: -17
5
Přirozená změna: +2
Zemřelí (2024)
3
Porovnání s narozenými za stejný rok
-19
Přistěhovalí 13 / vystěhovalí 32
Adamov
 (České Budějovice)
Bečice
 (České Budějovice)
Borek
 (České Budějovice)
Borovany
 (České Budějovice)
Borovnice
 (České Budějovice)
Boršov nad Vltavou
 (České Budějovice)
Bošilec
 (České Budějovice)
Branišov
 (České Budějovice)
Břehov
 (České Budějovice)
Čakov
 (České Budějovice)
Čejkovice
 (České Budějovice)
Čenkov u Bechyně
 (České Budějovice)
České Budějovice
 (České Budějovice)
Chotýčany
 (České Budějovice)
Chrášťany
 (České Budějovice)
Čížkrajice
 (České Budějovice)
Dasný
 (České Budějovice)
Dívčice
 (České Budějovice)
Dobrá Voda u Českých Budějovic
 (České Budějovice)
Dobšice
 (České Budějovice)
Dolní Bukovsko
 (České Budějovice)
Doubravice
 (České Budějovice)
Doudleby
 (České Budějovice)
Drahotěšice
 (České Budějovice)
Dražíč
 (České Budějovice)
Dříteň
 (České Budějovice)
Dubičné
 (České Budějovice)
Dubné
 (České Budějovice)
Dynín
 (České Budějovice)
Habří
 (České Budějovice)
Hartmanice
 (České Budějovice)
Heřmaň
 (České Budějovice)
Hlavatce
 (České Budějovice)
Hlincová Hora
 (České Budějovice)
Hluboká nad Vltavou
 (České Budějovice)
Homole
 (České Budějovice)
Horní Kněžeklady
 (České Budějovice)
Horní Stropnice
 (České Budějovice)
Hosín
 (České Budějovice)
Hosty
 (České Budějovice)
Hradce
 (České Budějovice)
Hranice
 (České Budějovice)
Hrdějovice
 (České Budějovice)
Hůry
 (České Budějovice)
Hvozdec
 (České Budějovice)
Jankov
 (České Budějovice)
Jílovice
 (České Budějovice)
Jivno
 (České Budějovice)
Kamenná
 (České Budějovice)
Kamenný Újezd
 (České Budějovice)
Komařice
 (České Budějovice)
Kvítkovice
 (České Budějovice)
Ledenice
 (České Budějovice)
Libín
 (České Budějovice)
Libníč
 (České Budějovice)
Lipí
 (České Budějovice)
Lišov
 (České Budějovice)
Litvínovice
 (České Budějovice)
Ločenice
 (České Budějovice)
Mazelov
 (České Budějovice)
Mladošovice
 (České Budějovice)
Modrá Hůrka
 (České Budějovice)
Mokrý Lom
 (České Budějovice)
Mydlovary
 (České Budějovice)
Nákří
 (České Budějovice)
Nedabyle
 (České Budějovice)
Neplachov
 (České Budějovice)
Nová Ves
 (České Budějovice)
Nové Hrady
 (České Budějovice)
Olešnice
 (České Budějovice)
Olešník
 (České Budějovice)
Ostrolovský Újezd
 (České Budějovice)
Petříkov
 (České Budějovice)
Pištín
 (České Budějovice)
Planá
 (České Budějovice)
Plav
 (České Budějovice)
Radošovice
 (České Budějovice)
Římov
 (České Budějovice)
Roudné
 (České Budějovice)
Rudolfov
 (České Budějovice)
Sedlec
 (České Budějovice)
Ševětín
 (České Budějovice)
Slavče
 (České Budějovice)
Srubec
 (České Budějovice)
Staré Hodějovice
 (České Budějovice)
Štěpánovice
 (České Budějovice)
Strážkovice
 (České Budějovice)
Střížov
 (České Budějovice)
Strýčice
 (České Budějovice)
Svatý Jan nad Malší
 (České Budějovice)
Temelín
 (České Budějovice)
Trhové Sviny
 (České Budějovice)
Týn nad Vltavou
 (České Budějovice)
Úsilné
 (České Budějovice)
Včelná
 (České Budějovice)
Vidov
 (České Budějovice)
Vitín
 (České Budějovice)
Vlkov
 (České Budějovice)
Vrábče
 (České Budějovice)
Vráto
 (České Budějovice)
Všemyslice
 (České Budějovice)
Záboří
 (České Budějovice)
Žabovřesky
 (České Budějovice)
Zahájí
 (České Budějovice)
Žár
 (České Budějovice)
Závraty
 (České Budějovice)
Žimutice
 (České Budějovice)
Zliv
 (České Budějovice)
Zvíkov
 (České Budějovice)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Žáru 279 obyvatel, v roce 2024 se počet obyvatel dostal na 346. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Žáru rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2024. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +67 obyvatel, tedy přibližně o 24,0 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2024 se v Žáru narodilo 5 dětí a 3 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil +2.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Žárem a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2024 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými -19, konkrétně se pak do Žáru přistěhovalo 13 osob a vystěhovalo se 32 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Žáru pro nové rezidenty. V roce 2024 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty +2, zatímco migrační saldo činilo -19.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Žáru skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2024 bylo uzavřeno 2 manželství a došlo k 0 rozvodům, což představuje rozdíl +2.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Žáru, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2024 se tato bilance ustálila na hodnotě -17 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Žáru měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2024 činilo přirozené saldo +2, migrační saldo -19 a výsledná celková změna dosáhla -17.

Počet obyvatel Žáru v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Žáru rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +67. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Žáru v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 345 obyvatel

RokPočet obyvatel
2024346
2023363
2022355
2021347
2020352
2019352
2018349
2017341
2016347
2015343
2014345
2013336
2012328
2011329
2010320
2009319
2008322
2007318
2006320
2005323
2004331
2003335
2002329
2001337
2000279

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2024 se roční počet narozených proměnil o -1.

RokŽivě narození
20245
20234
20223
20213
20206
20196
20183
20173
20167
20150
20144
20132
20122
20113
20103
20091
20084
20071
20063
20052
20044
20032
20022
20015
20006

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2024 se evidovaný počet úmrtí v Žáru změnil o +1 osob ročně.

RokZemřelí
20243
20237
20221
20213
20202
20192
20184
20173
20163
20151
20143
20133
20122
20113
20105
20093
20080
20076
20064
20055
20041
20032
20025
20014
20002

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2024 se k Žáru připojilo celkem 13 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202413
202324
202215
202113
20207
20197
201818
20173
20169
20154
20149
201316
20123
20114
20109
20092
20085
20079
200611
20057
20046
20038
20026
20017
20007

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Žáru z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 32.

RokVystěhovalí
202432
202313
20229
20219
202011
20198
20189
20179
20169
20155
20141
20137
20124
20110
20106
20093
20085
20076
200613
200512
200413
20032
200211
20015
20007

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2024 uvádějí data ČSÚ celkem 2 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20242
20230
20221
20213
20204
20191
20183
20170
20161
20151
20143
20133
20124
20112
20102
20091
20081
20073
20061
20052
20042
20030
20022
20011
20002

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Žáru v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2024 zmiňuje celkem 0 rozvodů.

RokRozvody
20240
20230
20220
20211
20200
20190
20180
20171
20162
20150
20140
20130
20120
20110
20100
20090
20081
20070
20061
20051
20041
20030
20020
20012
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo +2.

RokSaldo
2024+2
2023-3
2022+2
20210
2020+4
2019+4
2018-1
20170
2016+4
2015-1
2014+1
2013-1
20120
20110
2010-2
2009-2
2008+4
2007-5
2006-1
2005-3
2004+3
20030
2002-3
2001+1
2000+4

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na -19.

RokSaldo
2024-19
2023+11
2022+6
2021+4
2020-4
2019-1
2018+9
2017-6
20160
2015-1
2014+8
2013+9
2012-1
2011+4
2010+3
2009-1
20080
2007+3
2006-2
2005-5
2004-7
2003+6
2002-5
2001+2
20000

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2024 ukazuje saldo -17.

RokSaldo
2024-17
2023+8
2022+8
2021+4
20200
2019+3
2018+8
2017-6
2016+4
2015-2
2014+9
2013+8
2012-1
2011+4
2010+1
2009-3
2008+4
2007-2
2006-3
2005-8
2004-4
2003+6
2002-8
2001+3
2000+4

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Žáru. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především přirozená měna obyvatelstva. Pro rok 2025 se střední varianta pohybuje kolem 345 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 336 do 354. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 0,33 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Žáru. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje přirozená měna. Dominantní roli v predikci hraje především přirozená měna obyvatelstva.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně 0 obyvatel. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu.