Vlajka obce Dynín

Demografie Dynína

Kolik je v Dyníně obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 380 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 391. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

380
Meziroční změna oproti 2023: +5
2
Přirozená změna: +2
Zemřelí (2024)
0
Porovnání s narozenými za stejný rok
+3
Přistěhovalí 12 / vystěhovalí 9
Adamov
 (České Budějovice)
Bečice
 (České Budějovice)
Borek
 (České Budějovice)
Borovany
 (České Budějovice)
Borovnice
 (České Budějovice)
Boršov nad Vltavou
 (České Budějovice)
Bošilec
 (České Budějovice)
Branišov
 (České Budějovice)
Břehov
 (České Budějovice)
Čakov
 (České Budějovice)
Čejkovice
 (České Budějovice)
Čenkov u Bechyně
 (České Budějovice)
České Budějovice
 (České Budějovice)
Chotýčany
 (České Budějovice)
Chrášťany
 (České Budějovice)
Čížkrajice
 (České Budějovice)
Dasný
 (České Budějovice)
Dívčice
 (České Budějovice)
Dobrá Voda u Českých Budějovic
 (České Budějovice)
Dobšice
 (České Budějovice)
Dolní Bukovsko
 (České Budějovice)
Doubravice
 (České Budějovice)
Doudleby
 (České Budějovice)
Drahotěšice
 (České Budějovice)
Dražíč
 (České Budějovice)
Dříteň
 (České Budějovice)
Dubičné
 (České Budějovice)
Dubné
 (České Budějovice)
Dynín
 (České Budějovice)
Habří
 (České Budějovice)
Hartmanice
 (České Budějovice)
Heřmaň
 (České Budějovice)
Hlavatce
 (České Budějovice)
Hlincová Hora
 (České Budějovice)
Hluboká nad Vltavou
 (České Budějovice)
Homole
 (České Budějovice)
Horní Kněžeklady
 (České Budějovice)
Horní Stropnice
 (České Budějovice)
Hosín
 (České Budějovice)
Hosty
 (České Budějovice)
Hradce
 (České Budějovice)
Hranice
 (České Budějovice)
Hrdějovice
 (České Budějovice)
Hůry
 (České Budějovice)
Hvozdec
 (České Budějovice)
Jankov
 (České Budějovice)
Jílovice
 (České Budějovice)
Jivno
 (České Budějovice)
Kamenná
 (České Budějovice)
Kamenný Újezd
 (České Budějovice)
Komařice
 (České Budějovice)
Kvítkovice
 (České Budějovice)
Ledenice
 (České Budějovice)
Libín
 (České Budějovice)
Libníč
 (České Budějovice)
Lipí
 (České Budějovice)
Lišov
 (České Budějovice)
Litvínovice
 (České Budějovice)
Ločenice
 (České Budějovice)
Mazelov
 (České Budějovice)
Mladošovice
 (České Budějovice)
Modrá Hůrka
 (České Budějovice)
Mokrý Lom
 (České Budějovice)
Mydlovary
 (České Budějovice)
Nákří
 (České Budějovice)
Nedabyle
 (České Budějovice)
Neplachov
 (České Budějovice)
Nová Ves
 (České Budějovice)
Nové Hrady
 (České Budějovice)
Olešnice
 (České Budějovice)
Olešník
 (České Budějovice)
Ostrolovský Újezd
 (České Budějovice)
Petříkov
 (České Budějovice)
Pištín
 (České Budějovice)
Planá
 (České Budějovice)
Plav
 (České Budějovice)
Radošovice
 (České Budějovice)
Římov
 (České Budějovice)
Roudné
 (České Budějovice)
Rudolfov
 (České Budějovice)
Sedlec
 (České Budějovice)
Ševětín
 (České Budějovice)
Slavče
 (České Budějovice)
Srubec
 (České Budějovice)
Staré Hodějovice
 (České Budějovice)
Štěpánovice
 (České Budějovice)
Strážkovice
 (České Budějovice)
Střížov
 (České Budějovice)
Strýčice
 (České Budějovice)
Svatý Jan nad Malší
 (České Budějovice)
Temelín
 (České Budějovice)
Trhové Sviny
 (České Budějovice)
Týn nad Vltavou
 (České Budějovice)
Úsilné
 (České Budějovice)
Včelná
 (České Budějovice)
Vidov
 (České Budějovice)
Vitín
 (České Budějovice)
Vlkov
 (České Budějovice)
Vrábče
 (České Budějovice)
Vráto
 (České Budějovice)
Všemyslice
 (České Budějovice)
Záboří
 (České Budějovice)
Žabovřesky
 (České Budějovice)
Zahájí
 (České Budějovice)
Žár
 (České Budějovice)
Závraty
 (České Budějovice)
Žimutice
 (České Budějovice)
Zliv
 (České Budějovice)
Zvíkov
 (České Budějovice)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Dyníně 327 obyvatel, v roce 2024 se počet obyvatel dostal na 380. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Dynína rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2024. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +53 obyvatel, tedy přibližně o 16,2 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2024 se v Dyníně narodilo 2 dětí a 0 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil +2.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Dynínem a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2024 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +3, konkrétně se pak do Dynína přistěhovalo 12 osob a vystěhovalo se 9 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Dynína pro nové rezidenty. V roce 2024 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty +2, zatímco migrační saldo činilo +3.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Dyníně skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2024 bylo uzavřeno 2 manželství a došlo k 1 rozvodům, což představuje rozdíl +1.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Dyníně, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2024 se tato bilance ustálila na hodnotě +5 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Dynína měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2024 činilo přirozené saldo +2, migrační saldo +3 a výsledná celková změna dosáhla +5.

Počet obyvatel Dynína v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Dyníně rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +53. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Dynína v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 391 obyvatel

RokPočet obyvatel
2024380
2023375
2022362
2021341
2020323
2019329
2018318
2017315
2016311
2015320
2014328
2013322
2012325
2011329
2010329
2009316
2008317
2007314
2006311
2005310
2004304
2003318
2002323
2001349
2000327

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2024 se roční počet narozených proměnil o 0.

RokŽivě narození
20242
20231
20225
20215
20203
20192
20183
20175
20163
20152
20143
20133
20125
20110
20104
20092
20082
20076
20060
20053
20044
20030
20021
20015
20002

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2024 se evidovaný počet úmrtí v Dyníně změnil o -6 osob ročně.

RokZemřelí
20240
20233
20220
20216
20207
20191
20184
20175
20168
20154
20140
20133
20126
20111
20106
20093
20082
20072
20062
20052
20047
20033
20024
20014
20006

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2024 se k Dynínu připojilo celkem 12 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202412
202329
202226
202120
202015
201914
201815
201716
20167
201511
201413
20135
20128
201110
201021
200912
200813
200717
20067
200514
20043
200317
20022
200116
20007

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Dynína z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 9.

RokVystěhovalí
20249
202314
202210
20214
202017
20194
201811
201712
201611
201517
201410
20138
201211
201111
20106
200912
200810
200718
20064
20059
200414
200319
200225
200112
20006

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2024 uvádějí data ČSÚ celkem 2 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20242
20232
20221
20213
20203
20191
20182
20171
20160
20152
20140
20132
20121
20112
20100
20091
20081
20073
20061
20050
20041
20032
20022
20010
20002

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Dynína v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2024 zmiňuje celkem 1 rozvodů.

RokRozvody
20241
20230
20221
20210
20201
20191
20180
20170
20160
20152
20141
20131
20121
20110
20100
20090
20080
20070
20060
20052
20042
20032
20020
20010
20001

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo +2.

RokSaldo
2024+2
2023-2
2022+5
2021-1
2020-4
2019+1
2018-1
20170
2016-5
2015-2
2014+3
20130
2012-1
2011-1
2010-2
2009-1
20080
2007+4
2006-2
2005+1
2004-3
2003-3
2002-3
2001+1
2000-4

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +3.

RokSaldo
2024+3
2023+15
2022+16
2021+16
2020-2
2019+10
2018+4
2017+4
2016-4
2015-6
2014+3
2013-3
2012-3
2011-1
2010+15
20090
2008+3
2007-1
2006+3
2005+5
2004-11
2003-2
2002-23
2001+4
2000+1

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2024 ukazuje saldo +5.

RokSaldo
2024+5
2023+13
2022+21
2021+15
2020-6
2019+11
2018+3
2017+4
2016-9
2015-8
2014+6
2013-3
2012-4
2011-2
2010+13
2009-1
2008+3
2007+3
2006+1
2005+6
2004-14
2003-5
2002-26
2001+5
2000-3

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Dynínu. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2025 se střední varianta pohybuje kolem 391 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 380 do 401. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 20,28 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Dynína. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše posilují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +8 obyvatel. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu.