Vlajka obce Strážkovice

Demografie Strážkovic

Kolik je v Strážkovicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 535 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 544. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

535
Meziroční změna oproti 2023: +10
8
Přirozená změna: +4
Zemřelí (2024)
4
Porovnání s narozenými za stejný rok
+6
Přistěhovalí 18 / vystěhovalí 12
Adamov
 (České Budějovice)
Bečice
 (České Budějovice)
Borek
 (České Budějovice)
Borovany
 (České Budějovice)
Borovnice
 (České Budějovice)
Boršov nad Vltavou
 (České Budějovice)
Bošilec
 (České Budějovice)
Branišov
 (České Budějovice)
Břehov
 (České Budějovice)
Čakov
 (České Budějovice)
Čejkovice
 (České Budějovice)
Čenkov u Bechyně
 (České Budějovice)
České Budějovice
 (České Budějovice)
Chotýčany
 (České Budějovice)
Chrášťany
 (České Budějovice)
Čížkrajice
 (České Budějovice)
Dasný
 (České Budějovice)
Dívčice
 (České Budějovice)
Dobrá Voda u Českých Budějovic
 (České Budějovice)
Dobšice
 (České Budějovice)
Dolní Bukovsko
 (České Budějovice)
Doubravice
 (České Budějovice)
Doudleby
 (České Budějovice)
Drahotěšice
 (České Budějovice)
Dražíč
 (České Budějovice)
Dříteň
 (České Budějovice)
Dubičné
 (České Budějovice)
Dubné
 (České Budějovice)
Dynín
 (České Budějovice)
Habří
 (České Budějovice)
Hartmanice
 (České Budějovice)
Heřmaň
 (České Budějovice)
Hlavatce
 (České Budějovice)
Hlincová Hora
 (České Budějovice)
Hluboká nad Vltavou
 (České Budějovice)
Homole
 (České Budějovice)
Horní Kněžeklady
 (České Budějovice)
Horní Stropnice
 (České Budějovice)
Hosín
 (České Budějovice)
Hosty
 (České Budějovice)
Hradce
 (České Budějovice)
Hranice
 (České Budějovice)
Hrdějovice
 (České Budějovice)
Hůry
 (České Budějovice)
Hvozdec
 (České Budějovice)
Jankov
 (České Budějovice)
Jílovice
 (České Budějovice)
Jivno
 (České Budějovice)
Kamenná
 (České Budějovice)
Kamenný Újezd
 (České Budějovice)
Komařice
 (České Budějovice)
Kvítkovice
 (České Budějovice)
Ledenice
 (České Budějovice)
Libín
 (České Budějovice)
Libníč
 (České Budějovice)
Lipí
 (České Budějovice)
Lišov
 (České Budějovice)
Litvínovice
 (České Budějovice)
Ločenice
 (České Budějovice)
Mazelov
 (České Budějovice)
Mladošovice
 (České Budějovice)
Modrá Hůrka
 (České Budějovice)
Mokrý Lom
 (České Budějovice)
Mydlovary
 (České Budějovice)
Nákří
 (České Budějovice)
Nedabyle
 (České Budějovice)
Neplachov
 (České Budějovice)
Nová Ves
 (České Budějovice)
Nové Hrady
 (České Budějovice)
Olešnice
 (České Budějovice)
Olešník
 (České Budějovice)
Ostrolovský Újezd
 (České Budějovice)
Petříkov
 (České Budějovice)
Pištín
 (České Budějovice)
Planá
 (České Budějovice)
Plav
 (České Budějovice)
Radošovice
 (České Budějovice)
Římov
 (České Budějovice)
Roudné
 (České Budějovice)
Rudolfov
 (České Budějovice)
Sedlec
 (České Budějovice)
Ševětín
 (České Budějovice)
Slavče
 (České Budějovice)
Srubec
 (České Budějovice)
Staré Hodějovice
 (České Budějovice)
Štěpánovice
 (České Budějovice)
Strážkovice
 (České Budějovice)
Střížov
 (České Budějovice)
Strýčice
 (České Budějovice)
Svatý Jan nad Malší
 (České Budějovice)
Temelín
 (České Budějovice)
Trhové Sviny
 (České Budějovice)
Týn nad Vltavou
 (České Budějovice)
Úsilné
 (České Budějovice)
Včelná
 (České Budějovice)
Vidov
 (České Budějovice)
Vitín
 (České Budějovice)
Vlkov
 (České Budějovice)
Vrábče
 (České Budějovice)
Vráto
 (České Budějovice)
Všemyslice
 (České Budějovice)
Záboří
 (České Budějovice)
Žabovřesky
 (České Budějovice)
Zahájí
 (České Budějovice)
Žár
 (České Budějovice)
Závraty
 (České Budějovice)
Žimutice
 (České Budějovice)
Zliv
 (České Budějovice)
Zvíkov
 (České Budějovice)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Strážkovicích 347 obyvatel, v roce 2024 se počet obyvatel dostal na 535. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Strážkovic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2024. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +188 obyvatel, tedy přibližně o 54,2 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2024 se v Strážkovicích narodilo 8 dětí a 4 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil +4.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Strážkovicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2024 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +6, konkrétně se pak do Strážkovic přistěhovalo 18 osob a vystěhovalo se 12 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Strážkovic pro nové rezidenty. V roce 2024 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty +4, zatímco migrační saldo činilo +6.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Strážkovicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2024 bylo uzavřeno 1 manželství a došlo k 2 rozvodům, což představuje rozdíl -1.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Strážkovicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2024 se tato bilance ustálila na hodnotě +10 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Strážkovic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2024 činilo přirozené saldo +4, migrační saldo +6 a výsledná celková změna dosáhla +10.

Počet obyvatel Strážkovic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Strážkovicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +188. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Strážkovic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 544 obyvatel

RokPočet obyvatel
2024535
2023525
2022506
2021502
2020500
2019504
2018492
2017474
2016478
2015478
2014456
2013435
2012430
2011418
2010400
2009393
2008391
2007378
2006368
2005361
2004350
2003342
2002347
2001349
2000347

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2024 se roční počet narozených proměnil o +2.

RokŽivě narození
20248
20236
20227
20218
20206
20197
20188
20173
20167
20153
20145
20135
20123
20117
20104
20092
20084
20073
20064
20051
20047
20032
20020
20012
20006

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2024 se evidovaný počet úmrtí v Strážkovicích změnil o +4 osob ročně.

RokZemřelí
20244
20233
20223
20215
20204
20193
20181
20176
20164
20153
20144
20133
20123
20111
20102
20094
20084
20072
20063
20053
20046
20034
20022
20012
20000

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2024 se k Strážkovicím připojilo celkem 18 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202418
202327
202221
202118
202019
201922
201818
201711
201612
201526
201425
201314
201219
201123
201014
200912
200825
200713
200617
200520
200412
20035
20029
20019
200012

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Strážkovic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 12.

RokVystěhovalí
202412
202311
202221
202117
202025
201914
20187
201712
201615
20154
20145
201311
20127
201111
20109
20098
200812
20074
200611
20057
20045
20038
20029
20015
200012

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2024 uvádějí data ČSÚ celkem 1 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20241
20234
20221
20214
20204
20193
20181
20173
20160
20150
20141
20130
20121
20113
20102
20090
20083
20071
20061
20051
20042
20030
20022
20011
20001

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Strážkovic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2024 zmiňuje celkem 2 rozvodů.

RokRozvody
20242
20230
20220
20210
20203
20191
20182
20172
20161
20152
20140
20130
20121
20110
20100
20092
20081
20072
20060
20050
20040
20032
20020
20012
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo +4.

RokSaldo
2024+4
2023+3
2022+4
2021+3
2020+2
2019+4
2018+7
2017-3
2016+3
20150
2014+1
2013+2
20120
2011+6
2010+2
2009-2
20080
2007+1
2006+1
2005-2
2004+1
2003-2
2002-2
20010
2000+6

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +6.

RokSaldo
2024+6
2023+16
20220
2021+1
2020-6
2019+8
2018+11
2017-1
2016-3
2015+22
2014+20
2013+3
2012+12
2011+12
2010+5
2009+4
2008+13
2007+9
2006+6
2005+13
2004+7
2003-3
20020
2001+4
20000

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2024 ukazuje saldo +10.

RokSaldo
2024+10
2023+19
2022+4
2021+4
2020-4
2019+12
2018+18
2017-4
20160
2015+22
2014+21
2013+5
2012+12
2011+18
2010+7
2009+2
2008+13
2007+10
2006+7
2005+11
2004+8
2003-5
2002-2
2001+4
2000+6

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Strážkovicím. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2025 se střední varianta pohybuje kolem 544 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 531 do 557. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 18,48 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Strážkovic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše posilují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +10 obyvatel. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu.