Vlajka obce Plav

Demografie Plavu

Kolik je v Plavu obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 433 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 435. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

433
Meziroční změna oproti 2023: -5
6
Přirozená změna: +3
Zemřelí (2024)
3
Porovnání s narozenými za stejný rok
-8
Přistěhovalí 6 / vystěhovalí 14
Adamov
 (České Budějovice)
Bečice
 (České Budějovice)
Borek
 (České Budějovice)
Borovany
 (České Budějovice)
Borovnice
 (České Budějovice)
Boršov nad Vltavou
 (České Budějovice)
Bošilec
 (České Budějovice)
Branišov
 (České Budějovice)
Břehov
 (České Budějovice)
Čakov
 (České Budějovice)
Čejkovice
 (České Budějovice)
Čenkov u Bechyně
 (České Budějovice)
České Budějovice
 (České Budějovice)
Chotýčany
 (České Budějovice)
Chrášťany
 (České Budějovice)
Čížkrajice
 (České Budějovice)
Dasný
 (České Budějovice)
Dívčice
 (České Budějovice)
Dobrá Voda u Českých Budějovic
 (České Budějovice)
Dobšice
 (České Budějovice)
Dolní Bukovsko
 (České Budějovice)
Doubravice
 (České Budějovice)
Doudleby
 (České Budějovice)
Drahotěšice
 (České Budějovice)
Dražíč
 (České Budějovice)
Dříteň
 (České Budějovice)
Dubičné
 (České Budějovice)
Dubné
 (České Budějovice)
Dynín
 (České Budějovice)
Habří
 (České Budějovice)
Hartmanice
 (České Budějovice)
Heřmaň
 (České Budějovice)
Hlavatce
 (České Budějovice)
Hlincová Hora
 (České Budějovice)
Hluboká nad Vltavou
 (České Budějovice)
Homole
 (České Budějovice)
Horní Kněžeklady
 (České Budějovice)
Horní Stropnice
 (České Budějovice)
Hosín
 (České Budějovice)
Hosty
 (České Budějovice)
Hradce
 (České Budějovice)
Hranice
 (České Budějovice)
Hrdějovice
 (České Budějovice)
Hůry
 (České Budějovice)
Hvozdec
 (České Budějovice)
Jankov
 (České Budějovice)
Jílovice
 (České Budějovice)
Jivno
 (České Budějovice)
Kamenná
 (České Budějovice)
Kamenný Újezd
 (České Budějovice)
Komařice
 (České Budějovice)
Kvítkovice
 (České Budějovice)
Ledenice
 (České Budějovice)
Libín
 (České Budějovice)
Libníč
 (České Budějovice)
Lipí
 (České Budějovice)
Lišov
 (České Budějovice)
Litvínovice
 (České Budějovice)
Ločenice
 (České Budějovice)
Mazelov
 (České Budějovice)
Mladošovice
 (České Budějovice)
Modrá Hůrka
 (České Budějovice)
Mokrý Lom
 (České Budějovice)
Mydlovary
 (České Budějovice)
Nákří
 (České Budějovice)
Nedabyle
 (České Budějovice)
Neplachov
 (České Budějovice)
Nová Ves
 (České Budějovice)
Nové Hrady
 (České Budějovice)
Olešnice
 (České Budějovice)
Olešník
 (České Budějovice)
Ostrolovský Újezd
 (České Budějovice)
Petříkov
 (České Budějovice)
Pištín
 (České Budějovice)
Planá
 (České Budějovice)
Plav
 (České Budějovice)
Radošovice
 (České Budějovice)
Římov
 (České Budějovice)
Roudné
 (České Budějovice)
Rudolfov
 (České Budějovice)
Sedlec
 (České Budějovice)
Ševětín
 (České Budějovice)
Slavče
 (České Budějovice)
Srubec
 (České Budějovice)
Staré Hodějovice
 (České Budějovice)
Štěpánovice
 (České Budějovice)
Strážkovice
 (České Budějovice)
Střížov
 (České Budějovice)
Strýčice
 (České Budějovice)
Svatý Jan nad Malší
 (České Budějovice)
Temelín
 (České Budějovice)
Trhové Sviny
 (České Budějovice)
Týn nad Vltavou
 (České Budějovice)
Úsilné
 (České Budějovice)
Včelná
 (České Budějovice)
Vidov
 (České Budějovice)
Vitín
 (České Budějovice)
Vlkov
 (České Budějovice)
Vrábče
 (České Budějovice)
Vráto
 (České Budějovice)
Všemyslice
 (České Budějovice)
Záboří
 (České Budějovice)
Žabovřesky
 (České Budějovice)
Zahájí
 (České Budějovice)
Žár
 (České Budějovice)
Závraty
 (České Budějovice)
Žimutice
 (České Budějovice)
Zliv
 (České Budějovice)
Zvíkov
 (České Budějovice)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Plavu 296 obyvatel, v roce 2024 se počet obyvatel dostal na 433. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Plavu rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2024. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +137 obyvatel, tedy přibližně o 46,3 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2024 se v Plavu narodilo 6 dětí a 3 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil +3.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Plavem a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2024 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými -8, konkrétně se pak do Plavu přistěhovalo 6 osob a vystěhovalo se 14 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Plavu pro nové rezidenty. V roce 2024 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty +3, zatímco migrační saldo činilo -8.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Plavu skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2024 bylo uzavřeno 4 manželství a došlo k 1 rozvodům, což představuje rozdíl +3.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Plavu, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2024 se tato bilance ustálila na hodnotě -5 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Plavu měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2024 činilo přirozené saldo +3, migrační saldo -8 a výsledná celková změna dosáhla -5.

Počet obyvatel Plavu v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Plavu rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +137. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Plavu v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 435 obyvatel

RokPočet obyvatel
2024433
2023438
2022438
2021424
2020418
2019419
2018423
2017411
2016396
2015403
2014408
2013388
2012381
2011389
2010371
2009378
2008386
2007377
2006361
2005352
2004342
2003326
2002313
2001285
2000296

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2024 se roční počet narozených proměnil o +5.

RokŽivě narození
20246
20236
20224
20212
20206
20193
20184
20174
20163
20153
20142
20133
20124
20111
20100
20093
20082
20076
20065
20052
20044
20033
20021
20014
20001

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2024 se evidovaný počet úmrtí v Plavu změnil o +2 osob ročně.

RokZemřelí
20243
20234
20224
20218
20204
20196
20187
20174
20162
20154
20146
20134
20126
20111
20105
20094
20082
20073
20060
20055
20043
20034
20022
20014
20001

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2024 se k Plavu připojilo celkem 6 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
20246
202310
202224
202127
20208
201911
201833
201725
20165
20156
201425
201313
20129
201124
20103
20095
200814
200718
200610
200518
200421
200317
200237
200112
20008

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Plavu z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 14.

RokVystěhovalí
202414
202312
202210
202111
202011
201912
201818
201710
201613
201510
20141
20135
201215
20117
20105
200912
20085
20075
20066
20055
20046
20033
20028
20019
20005

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2024 uvádějí data ČSÚ celkem 4 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20244
20230
20224
20211
20200
20193
20184
20173
20163
20150
20142
20131
20120
20111
20101
20090
20080
20072
20061
20053
20043
20030
20021
20011
20001

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Plavu v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2024 zmiňuje celkem 1 rozvodů.

RokRozvody
20241
20231
20222
20211
20200
20190
20183
20172
20161
20150
20141
20131
20121
20111
20100
20091
20082
20072
20060
20050
20042
20030
20021
20011
20002

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo +3.

RokSaldo
2024+3
2023+2
20220
2021-6
2020+2
2019-3
2018-3
20170
2016+1
2015-1
2014-4
2013-1
2012-2
20110
2010-5
2009-1
20080
2007+3
2006+5
2005-3
2004+1
2003-1
2002-1
20010
20000

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na -8.

RokSaldo
2024-8
2023-2
2022+14
2021+16
2020-3
2019-1
2018+15
2017+15
2016-8
2015-4
2014+24
2013+8
2012-6
2011+17
2010-2
2009-7
2008+9
2007+13
2006+4
2005+13
2004+15
2003+14
2002+29
2001+3
2000+3

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2024 ukazuje saldo -5.

RokSaldo
2024-5
20230
2022+14
2021+10
2020-1
2019-4
2018+12
2017+15
2016-7
2015-5
2014+20
2013+7
2012-8
2011+17
2010-7
2009-8
2008+9
2007+16
2006+9
2005+10
2004+16
2003+13
2002+28
2001+3
2000+3

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Plavu. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2025 se střední varianta pohybuje kolem 435 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 421 do 449. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 7,25 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Plavu. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše posilují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +3 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.