Domů / Zlínský kraj / Uherské Hradiště / Kostelany nad Moravou
Vlajka obce Kostelany nad Moravou

Demografie Kostelan nad Moravou

Kolik je v Kostelanech nad Moravou obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 876 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 868. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

876
Meziroční změna oproti 2024: -13
4
Přirozená změna: -5
Zemřelí (2025)
9
Porovnání s narozenými za stejný rok
-8
Přistěhovalí 8 / vystěhovalí 16
Babice
 (Uherské Hradiště)
Bánov
 (Uherské Hradiště)
Bílovice
 (Uherské Hradiště)
Bojkovice
 (Uherské Hradiště)
Boršice
 (Uherské Hradiště)
Boršice u Blatnice
 (Uherské Hradiště)
Břestek
 (Uherské Hradiště)
Březolupy
 (Uherské Hradiště)
Březová
 (Uherské Hradiště)
Buchlovice
 (Uherské Hradiště)
Bystřice pod Lopeníkem
 (Uherské Hradiště)
Částkov
 (Uherské Hradiště)
Dolní Němčí
 (Uherské Hradiště)
Drslavice
 (Uherské Hradiště)
Hluk
 (Uherské Hradiště)
Horní Němčí
 (Uherské Hradiště)
Hostějov
 (Uherské Hradiště)
Hostětín
 (Uherské Hradiště)
Hradčovice
 (Uherské Hradiště)
Huštěnovice
 (Uherské Hradiště)
Jalubí
 (Uherské Hradiště)
Jankovice
 (Uherské Hradiště)
Kněžpole
 (Uherské Hradiště)
Komňa
 (Uherské Hradiště)
Korytná
 (Uherské Hradiště)
Košíky
 (Uherské Hradiště)
Kostelany nad Moravou
 (Uherské Hradiště)
Kudlovice
 (Uherské Hradiště)
Kunovice
 (Uherské Hradiště)
Lopeník
 (Uherské Hradiště)
Medlovice
 (Uherské Hradiště)
Mistřice
 (Uherské Hradiště)
Modrá
 (Uherské Hradiště)
Nedachlebice
 (Uherské Hradiště)
Nedakonice
 (Uherské Hradiště)
Nezdenice
 (Uherské Hradiště)
Nivnice
 (Uherské Hradiště)
Ořechov
 (Uherské Hradiště)
Ostrožská Lhota
 (Uherské Hradiště)
Ostrožská Nová Ves
 (Uherské Hradiště)
Osvětimany
 (Uherské Hradiště)
Pašovice
 (Uherské Hradiště)
Pitín
 (Uherské Hradiště)
Podolí
 (Uherské Hradiště)
Polešovice
 (Uherské Hradiště)
Popovice
 (Uherské Hradiště)
Prakšice
 (Uherské Hradiště)
Rudice
 (Uherské Hradiště)
Salaš
 (Uherské Hradiště)
Slavkov
 (Uherské Hradiště)
Staré Hutě
 (Uherské Hradiště)
Staré Město
 (Uherské Hradiště)
Starý Hrozenkov
 (Uherské Hradiště)
Strání
 (Uherské Hradiště)
Stříbrnice
 (Uherské Hradiště)
Stupava
 (Uherské Hradiště)
Suchá Loz
 (Uherské Hradiště)
Šumice
 (Uherské Hradiště)
Sušice
 (Uherské Hradiště)
Svárov
 (Uherské Hradiště)
Topolná
 (Uherské Hradiště)
Traplice
 (Uherské Hradiště)
Tučapy
 (Uherské Hradiště)
Tupesy
 (Uherské Hradiště)
Uherské Hradiště
 (Uherské Hradiště)
Uherský Brod
 (Uherské Hradiště)
Uherský Ostroh
 (Uherské Hradiště)
Újezdec
 (Uherské Hradiště)
Vápenice
 (Uherské Hradiště)
Vážany
 (Uherské Hradiště)
Velehrad
 (Uherské Hradiště)
Veletiny
 (Uherské Hradiště)
Vlčnov
 (Uherské Hradiště)
Vyškovec
 (Uherské Hradiště)
Záhorovice
 (Uherské Hradiště)
Žítková
 (Uherské Hradiště)
Zlámanec
 (Uherské Hradiště)
Zlechov
 (Uherské Hradiště)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Kostelanech nad Moravou 916 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 876. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Kostelan nad Moravou rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o -40 obyvatel, tedy přibližně o -4,4 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Kostelanech nad Moravou narodilo 4 dětí a 9 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -5.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Kostelany nad Moravou a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými -8, konkrétně se pak do Kostelan nad Moravou přistěhovalo 8 osob a vystěhovalo se 16 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Kostelan nad Moravou pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -5, zatímco migrační saldo činilo -8.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Kostelanech nad Moravou skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 1 manželství a došlo k 1 rozvodům, což představuje rozdíl 0.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Kostelanech nad Moravou, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě -13 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Kostelan nad Moravou měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -5, migrační saldo -8 a výsledná celková změna dosáhla -13.

Počet obyvatel Kostelan nad Moravou v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Kostelanech nad Moravou rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o -40. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Kostelan nad Moravou v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 868 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025876
2024889
2023896
2022910
2021908
2020913
2019915
2018919
2017915
2016934
2015927
2014932
2013948
2012934
2011938
2010930
2009916
2008928
2007926
2006919
2005911
2004910
2003884
2002892
2001887
2000916

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -2.

RokŽivě narození
20254
20249
202310
20229
20219
202010
20198
201811
201711
201610
20154
20148
201313
20128
201111
201011
20097
200815
200712
200613
20057
20047
20038
200210
20019
20006

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Kostelanech nad Moravou změnil o -3 osob ročně.

RokZemřelí
20259
20248
20238
202212
20215
202010
20199
20188
20178
20165
201511
20148
20138
20126
20116
20109
200913
20087
200712
200611
20056
20045
200311
200214
200115
200012

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Kostelanům nad Moravou připojilo celkem 8 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
20258
202412
20238
202218
202117
202010
201920
201818
201713
201617
201520
201411
201323
201215
201120
201022
200913
200818
200723
200617
200514
200438
200314
200235
200127
200034

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Kostelan nad Moravou z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 16.

RokVystěhovalí
202516
202420
202324
202213
202116
202012
201923
201817
201735
201615
201518
201427
201314
201221
201117
201010
200919
200824
200716
200611
200514
200414
200319
200226
200129
200025

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 1 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20251
20244
20234
20224
20214
20205
20191
20184
20173
20163
20156
20148
20138
20124
20113
20104
20094
20082
20075
20066
20056
20043
20035
20024
20013
20008

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Kostelan nad Moravou v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 1 rozvodů.

RokRozvody
20251
20241
20230
20224
20215
20203
20193
20184
20172
20160
20152
20142
20130
20120
20111
20102
20093
20082
20074
20064
20052
20041
20031
20023
20014
20003

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -5.

RokSaldo
2025-5
2024+1
2023+2
2022-3
2021+4
20200
2019-1
2018+3
2017+3
2016+5
2015-7
20140
2013+5
2012+2
2011+5
2010+2
2009-6
2008+8
20070
2006+2
2005+1
2004+2
2003-3
2002-4
2001-6
2000-6

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na -8.

RokSaldo
2025-8
2024-8
2023-16
2022+5
2021+1
2020-2
2019-3
2018+1
2017-22
2016+2
2015+2
2014-16
2013+9
2012-6
2011+3
2010+12
2009-6
2008-6
2007+7
2006+6
20050
2004+24
2003-5
2002+9
2001-2
2000+9

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo -13.

RokSaldo
2025-13
2024-7
2023-14
2022+2
2021+5
2020-2
2019-4
2018+4
2017-19
2016+7
2015-5
2014-16
2013+14
2012-4
2011+8
2010+14
2009-12
2008+2
2007+7
2006+8
2005+1
2004+26
2003-8
2002+5
2001-8
2000+3

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Kostelanům nad Moravou. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního poklesu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 868 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 857 do 880. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě -6,82 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Kostelan nad Moravou. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše oslabují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně -6 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního poklesu.