Domů / Kraj Vysočina / Jihlava / Šimanov
Vlajka obce Šimanov

Demografie Šimanova

Kolik je v Šimanově obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 233 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 235. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

233
Meziroční změna oproti 2024: +2
2
Přirozená změna: -2
Zemřelí (2025)
4
Porovnání s narozenými za stejný rok
+4
Přistěhovalí 7 / vystěhovalí 3
Arnolec
 (Jihlava)
Batelov
 (Jihlava)
Bílý Kámen
 (Jihlava)
Bítovčice
 (Jihlava)
Bohuslavice
 (Jihlava)
Borovná
 (Jihlava)
Boršov
 (Jihlava)
Brtnice
 (Jihlava)
Brtnička
 (Jihlava)
Brzkov
 (Jihlava)
Cejle
 (Jihlava)
Cerekvička-Rosice
 (Jihlava)
Černíč
 (Jihlava)
Čížov
 (Jihlava)
Dlouhá Brtnice
 (Jihlava)
Dobronín
 (Jihlava)
Dobroutov
 (Jihlava)
Dolní Cerekev
 (Jihlava)
Dolní Vilímeč
 (Jihlava)
Doupě
 (Jihlava)
Dudín
 (Jihlava)
Dušejov
 (Jihlava)
Dvorce
 (Jihlava)
Dyjice
 (Jihlava)
Hladov
 (Jihlava)
Hodice
 (Jihlava)
Hojkov
 (Jihlava)
Horní Dubenky
 (Jihlava)
Horní Myslová
 (Jihlava)
Hostětice
 (Jihlava)
Hrutov
 (Jihlava)
Hubenov
 (Jihlava)
Hybrálec
 (Jihlava)
Jamné
 (Jihlava)
Jersín
 (Jihlava)
Jezdovice
 (Jihlava)
Ježená
 (Jihlava)
Jihlava
 (Jihlava)
Jihlávka
 (Jihlava)
Jindřichovice
 (Jihlava)
Kalhov
 (Jihlava)
Kaliště
 (Jihlava)
Kamenice
 (Jihlava)
Kamenná
 (Jihlava)
Klatovec
 (Jihlava)
Kněžice
 (Jihlava)
Knínice
 (Jihlava)
Kostelec
 (Jihlava)
Kostelní Myslová
 (Jihlava)
Kozlov
 (Jihlava)
Krahulčí
 (Jihlava)
Krasonice
 (Jihlava)
Lhotka
 (Jihlava)
Luka nad Jihlavou
 (Jihlava)
Malý Beranov
 (Jihlava)
Markvartice
 (Jihlava)
Měšín
 (Jihlava)
Milíčov
 (Jihlava)
Mirošov
 (Jihlava)
Mrákotín
 (Jihlava)
Mysletice
 (Jihlava)
Mysliboř
 (Jihlava)
Nadějov
 (Jihlava)
Nevcehle
 (Jihlava)
Nová Říše
 (Jihlava)
Olšany
 (Jihlava)
Olší
 (Jihlava)
Opatov
 (Jihlava)
Ořechov
 (Jihlava)
Otín
 (Jihlava)
Panenská Rozsíčka
 (Jihlava)
Panské Dubenky
 (Jihlava)
Pavlov
 (Jihlava)
Plandry
 (Jihlava)
Polná
 (Jihlava)
Puklice
 (Jihlava)
Radkov
 (Jihlava)
Rančířov
 (Jihlava)
Rantířov
 (Jihlava)
Řásná
 (Jihlava)
Řídelov
 (Jihlava)
Rohozná
 (Jihlava)
Rozseč
 (Jihlava)
Růžená
 (Jihlava)
Rybné
 (Jihlava)
Sedlatice
 (Jihlava)
Sedlejov
 (Jihlava)
Šimanov
 (Jihlava)
Smrčná
 (Jihlava)
Stáj
 (Jihlava)
Stará Říše
 (Jihlava)
Stonařov
 (Jihlava)
Strachoňovice
 (Jihlava)
Střítež
 (Jihlava)
Suchá
 (Jihlava)
Švábov
 (Jihlava)
Svojkovice
 (Jihlava)
Telč
 (Jihlava)
Třešť
 (Jihlava)
Třeštice
 (Jihlava)
Urbanov
 (Jihlava)
Ústí
 (Jihlava)
Vanov
 (Jihlava)
Vanůvek
 (Jihlava)
Vápovice
 (Jihlava)
Velký Beranov
 (Jihlava)
Větrný Jeníkov
 (Jihlava)
Věžnice
 (Jihlava)
Věžnička
 (Jihlava)
Vílanec
 (Jihlava)
Volevčice
 (Jihlava)
Vyskytná nad Jihlavou
 (Jihlava)
Vysoké Studnice
 (Jihlava)
Vystrčenovice
 (Jihlava)
Záborná
 (Jihlava)
Zadní Vydří
 (Jihlava)
Žatec
 (Jihlava)
Zbilidy
 (Jihlava)
Zbinohy
 (Jihlava)
Zdeňkov
 (Jihlava)
Ždírec
 (Jihlava)
Zhoř
 (Jihlava)
Zvolenovice
 (Jihlava)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Šimanově 179 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 233. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Šimanova rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +54 obyvatel, tedy přibližně o 30,2 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Šimanově narodilo 2 dětí a 4 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -2.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Šimanovem a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +4, konkrétně se pak do Šimanova přistěhovalo 7 osob a vystěhovalo se 3 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Šimanova pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -2, zatímco migrační saldo činilo +4.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Šimanově skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 0 manželství a došlo k 0 rozvodům, což představuje rozdíl 0.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Šimanově, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +2 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Šimanova měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -2, migrační saldo +4 a výsledná celková změna dosáhla +2.

Počet obyvatel Šimanova v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Šimanově rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +54. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Šimanova v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 235 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025233
2024231
2023228
2022228
2021224
2020215
2019208
2018209
2017207
2016207
2015213
2014213
2013206
2012205
2011204
2010188
2009183
2008180
2007178
2006173
2005168
2004164
2003157
2002165
2001175
2000179

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o +2.

RokŽivě narození
20252
20245
20231
20220
20213
20205
20190
20181
20172
20161
20153
20143
20133
20121
20113
20103
20091
20082
20074
20062
20051
20042
20030
20020
20012
20000

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Šimanově změnil o +2 osob ročně.

RokZemřelí
20254
20241
20233
20222
20212
20204
20193
20184
20173
20163
20152
20143
20132
20122
20111
20106
20090
20082
20073
20062
20050
20040
20038
20023
20012
20002

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Šimanovu připojilo celkem 7 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
20257
20242
20238
20228
20213
20208
20199
20189
201710
20164
20152
201411
20133
20124
201114
201011
20096
20088
20077
200611
20059
20046
20034
20020
20011
20009

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Šimanova z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 3.

RokVystěhovalí
20253
20243
20236
20222
20212
20202
20197
20184
20179
20168
20153
20144
20133
20122
20112
20103
20094
20086
20073
20066
20056
20041
20034
20027
20016
20001

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 0 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20250
20243
20230
20222
20211
20202
20191
20185
20170
20161
20150
20140
20132
20120
20110
20103
20091
20081
20071
20061
20052
20040
20030
20021
20011
20001

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Šimanova v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 0 rozvodů.

RokRozvody
20250
20240
20230
20220
20210
20200
20190
20180
20170
20162
20150
20140
20130
20120
20110
20100
20090
20080
20070
20060
20050
20041
20031
20020
20010
20001

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -2.

RokSaldo
2025-2
2024+4
2023-2
2022-2
2021+1
2020+1
2019-3
2018-3
2017-1
2016-2
2015+1
20140
2013+1
2012-1
2011+2
2010-3
2009+1
20080
2007+1
20060
2005+1
2004+2
2003-8
2002-3
20010
2000-2

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +4.

RokSaldo
2025+4
2024-1
2023+2
2022+6
2021+1
2020+6
2019+2
2018+5
2017+1
2016-4
2015-1
2014+7
20130
2012+2
2011+12
2010+8
2009+2
2008+2
2007+4
2006+5
2005+3
2004+5
20030
2002-7
2001-5
2000+8

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +2.

RokSaldo
2025+2
2024+3
20230
2022+4
2021+2
2020+7
2019-1
2018+2
20170
2016-6
20150
2014+7
2013+1
2012+1
2011+14
2010+5
2009+3
2008+2
2007+5
2006+5
2005+4
2004+7
2003-8
2002-10
2001-5
2000+6

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Šimanovu. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 235 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 231 do 240. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 8,90 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Šimanova. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše posilují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +2 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.