Domů / Kraj Vysočina / Jihlava / Rančířov
Vlajka obce Rančířov

Demografie Rančířova

Kolik je v Rančířově obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 485 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 481. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

485
Meziroční změna oproti 2024: -26
2
Přirozená změna: -4
Zemřelí (2025)
6
Porovnání s narozenými za stejný rok
-22
Přistěhovalí 39 / vystěhovalí 61
Arnolec
 (Jihlava)
Batelov
 (Jihlava)
Bílý Kámen
 (Jihlava)
Bítovčice
 (Jihlava)
Bohuslavice
 (Jihlava)
Borovná
 (Jihlava)
Boršov
 (Jihlava)
Brtnice
 (Jihlava)
Brtnička
 (Jihlava)
Brzkov
 (Jihlava)
Cejle
 (Jihlava)
Cerekvička-Rosice
 (Jihlava)
Černíč
 (Jihlava)
Čížov
 (Jihlava)
Dlouhá Brtnice
 (Jihlava)
Dobronín
 (Jihlava)
Dobroutov
 (Jihlava)
Dolní Cerekev
 (Jihlava)
Dolní Vilímeč
 (Jihlava)
Doupě
 (Jihlava)
Dudín
 (Jihlava)
Dušejov
 (Jihlava)
Dvorce
 (Jihlava)
Dyjice
 (Jihlava)
Hladov
 (Jihlava)
Hodice
 (Jihlava)
Hojkov
 (Jihlava)
Horní Dubenky
 (Jihlava)
Horní Myslová
 (Jihlava)
Hostětice
 (Jihlava)
Hrutov
 (Jihlava)
Hubenov
 (Jihlava)
Hybrálec
 (Jihlava)
Jamné
 (Jihlava)
Jersín
 (Jihlava)
Jezdovice
 (Jihlava)
Ježená
 (Jihlava)
Jihlava
 (Jihlava)
Jihlávka
 (Jihlava)
Jindřichovice
 (Jihlava)
Kalhov
 (Jihlava)
Kaliště
 (Jihlava)
Kamenice
 (Jihlava)
Kamenná
 (Jihlava)
Klatovec
 (Jihlava)
Kněžice
 (Jihlava)
Knínice
 (Jihlava)
Kostelec
 (Jihlava)
Kostelní Myslová
 (Jihlava)
Kozlov
 (Jihlava)
Krahulčí
 (Jihlava)
Krasonice
 (Jihlava)
Lhotka
 (Jihlava)
Luka nad Jihlavou
 (Jihlava)
Malý Beranov
 (Jihlava)
Markvartice
 (Jihlava)
Měšín
 (Jihlava)
Milíčov
 (Jihlava)
Mirošov
 (Jihlava)
Mrákotín
 (Jihlava)
Mysletice
 (Jihlava)
Mysliboř
 (Jihlava)
Nadějov
 (Jihlava)
Nevcehle
 (Jihlava)
Nová Říše
 (Jihlava)
Olšany
 (Jihlava)
Olší
 (Jihlava)
Opatov
 (Jihlava)
Ořechov
 (Jihlava)
Otín
 (Jihlava)
Panenská Rozsíčka
 (Jihlava)
Panské Dubenky
 (Jihlava)
Pavlov
 (Jihlava)
Plandry
 (Jihlava)
Polná
 (Jihlava)
Puklice
 (Jihlava)
Radkov
 (Jihlava)
Rančířov
 (Jihlava)
Rantířov
 (Jihlava)
Řásná
 (Jihlava)
Řídelov
 (Jihlava)
Rohozná
 (Jihlava)
Rozseč
 (Jihlava)
Růžená
 (Jihlava)
Rybné
 (Jihlava)
Sedlatice
 (Jihlava)
Sedlejov
 (Jihlava)
Šimanov
 (Jihlava)
Smrčná
 (Jihlava)
Stáj
 (Jihlava)
Stará Říše
 (Jihlava)
Stonařov
 (Jihlava)
Strachoňovice
 (Jihlava)
Střítež
 (Jihlava)
Suchá
 (Jihlava)
Švábov
 (Jihlava)
Svojkovice
 (Jihlava)
Telč
 (Jihlava)
Třešť
 (Jihlava)
Třeštice
 (Jihlava)
Urbanov
 (Jihlava)
Ústí
 (Jihlava)
Vanov
 (Jihlava)
Vanůvek
 (Jihlava)
Vápovice
 (Jihlava)
Velký Beranov
 (Jihlava)
Větrný Jeníkov
 (Jihlava)
Věžnice
 (Jihlava)
Věžnička
 (Jihlava)
Vílanec
 (Jihlava)
Volevčice
 (Jihlava)
Vyskytná nad Jihlavou
 (Jihlava)
Vysoké Studnice
 (Jihlava)
Vystrčenovice
 (Jihlava)
Záborná
 (Jihlava)
Zadní Vydří
 (Jihlava)
Žatec
 (Jihlava)
Zbilidy
 (Jihlava)
Zbinohy
 (Jihlava)
Zdeňkov
 (Jihlava)
Ždírec
 (Jihlava)
Zhoř
 (Jihlava)
Zvolenovice
 (Jihlava)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Rančířově 158 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 485. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Rančířova rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +327 obyvatel, tedy přibližně o 207,0 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Rančířově narodilo 2 dětí a 6 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -4.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Rančířovem a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými -22, konkrétně se pak do Rančířova přistěhovalo 39 osob a vystěhovalo se 61 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Rančířova pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -4, zatímco migrační saldo činilo -22.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Rančířově skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 4 manželství a došlo k 1 rozvodům, což představuje rozdíl +3.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Rančířově, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě -26 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Rančířova měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -4, migrační saldo -22 a výsledná celková změna dosáhla -26.

Počet obyvatel Rančířova v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Rančířově rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +327. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Rančířova v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 481 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025485
2024511
2023546
2022534
2021467
2020466
2019446
2018430
2017420
2016405
2015406
2014398
2013390
2012377
2011361
2010350
2009344
2008338
2007324
2006274
2005259
2004210
2003197
2002193
2001194
2000158

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o 0.

RokŽivě narození
20252
20242
20233
20224
20214
20206
20192
20182
20173
20164
20152
201411
20136
20124
20118
20104
20094
20083
20076
20063
20054
20044
20031
20022
20013
20002

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Rančířově změnil o +4 osob ročně.

RokZemřelí
20256
20245
20237
20225
20211
20203
20190
20181
20170
20163
20150
20140
20132
20122
20113
20102
20093
20081
20071
20062
20051
20041
20035
20022
20012
20002

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Rančířovu připojilo celkem 39 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202539
202456
202370
202284
20219
202021
201920
201818
201718
201616
201516
20143
201318
201224
201118
201013
200916
200821
200749
200619
200552
200412
200310
20026
20014
20007

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Rančířova z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 61.

RokVystěhovalí
202561
202488
202354
202216
20218
20204
20196
20189
20176
201618
201510
20146
20139
201210
201111
20109
200911
20089
20074
20065
20056
20042
20032
20027
20019
20000

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 4 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20254
20242
20230
20223
20211
20201
20192
20183
20172
20163
20150
20141
20131
20123
20115
20102
20090
20081
20071
20062
20050
20041
20032
20021
20010
20002

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Rančířova v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 1 rozvodů.

RokRozvody
20251
20242
20231
20221
20214
20200
20191
20184
20171
20161
20152
20140
20130
20121
20110
20101
20092
20080
20071
20060
20051
20040
20031
20020
20012
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -4.

RokSaldo
2025-4
2024-3
2023-4
2022-1
2021+3
2020+3
2019+2
2018+1
2017+3
2016+1
2015+2
2014+11
2013+4
2012+2
2011+5
2010+2
2009+1
2008+2
2007+5
2006+1
2005+3
2004+3
2003-4
20020
2001+1
20000

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na -22.

RokSaldo
2025-22
2024-32
2023+16
2022+68
2021+1
2020+17
2019+14
2018+9
2017+12
2016-2
2015+6
2014-3
2013+9
2012+14
2011+7
2010+4
2009+5
2008+12
2007+45
2006+14
2005+46
2004+10
2003+8
2002-1
2001-5
2000+7

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo -26.

RokSaldo
2025-26
2024-35
2023+12
2022+67
2021+4
2020+20
2019+16
2018+10
2017+15
2016-1
2015+8
2014+8
2013+13
2012+16
2011+12
2010+6
2009+6
2008+14
2007+50
2006+15
2005+49
2004+13
2003+4
2002-1
2001-4
2000+7

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Rančířovu. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 481 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 459 do 503. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 2,90 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Rančířova. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +1 obyvatel. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu.