Našli jste nepřesnost, chybějící údaj nebo technický problém? Pošlete stručnou poznámku. Pomáhá to kvalitě dat i důvěryhodnosti webu.

Podle aktuálně importovaných dat NRPZS (stav zdroje k 1.11.2026) je v Telči registrováno celkem 32 zdravotnických zařízení. Podívejte se, jak se měnil počet lékařů v čase a zda je stávající pokrytí zdravotními službami pro 5 105 obyvatel Telče dostačující. Všechny lékaře, kliniky, nemocnice i lékárny pak najdete na interaktivní mapě. Níže najdete seznamy praktických lékařů, pediatrů, dentistů, gynekologů, fyzioterapeutů, psychologů, očních ordinací a lékáren v okolí.
Graf porovnává vývoj počtu obyvatel a kumulativního počtu aktivních lékařů a zdravotnických zařízení v Telči. V období 2000–2025 se počet aktivních zařízení posunul z 6 na 29, tedy přibližně o 383,3 %. Stávající populace lokality se pohybuje kolem 5 105 obyvatel.
Graf ukazuje, jak se v čase vyvíjela základní struktura aktivní péče v Telči. V posledním dostupném roce připadá přibližně 9,79 praktiků, 7,84 stomatologických pracovišť, 3,92 pediatrických ordinací, 1,96 gynekologických míst a 3,92 lékáren na 10 000 obyvatel.
Přehled ukazuje nejpočetněji zastoupené typy aktivních zdravotnických zařízení v Telči. Nejvýrazněji je nyní zastoupen typ Samostatná ordinace lékaře specialisty s počtem 10 míst.
Vedle typu zařízení je důležité sledovat i obory péče, protože právě ty lépe ukazují skutečný profil lokální sítě služeb. Nejčastěji zastoupeným oborem je aktuálně všeobecné praktické lékařství s počtem 5 aktivních míst.
Graf zachycuje vývoj dostupnosti praktických lékařů v Telči ve vztahu k počtu obyvatel. V posledním dostupném roce evidujeme 5 ordinací. Nejvyšší stav v celé řadě připadl na rok 2020, kdy bylo evidováno 5 míst. Nejnižší evidovaný stav připadl na rok 2000 s počtem 1. Oproti začátku sledované řady jde o změnu 4, tedy přibližně 400,0 %. V přepočtu na 10 000 obyvatel to nyní odpovídá přibližně 9,79.
| Zařízení | Kontakt poskytovatele | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Všeobecný lékař Prevent s.r.o. | +420770112211 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| MUDr. Nosek, s.r.o. | +420567213256 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| MUDr. Gabriela Langhammerová | +420563034086 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| Mediclinic a.s. | Telč, Masarykova 330 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| MUDr. Jiří Nosek | Telč, Masarykova 444 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Graf zachycuje vývoj pediatrické péče v Telči ve vztahu k počtu obyvatel. V posledním dostupném roce evidujeme 1 ordinací. Nejvyšší stav v celé řadě připadl na rok 2000, kdy bylo evidováno 1 míst. Oproti začátku sledované řady jde o změnu 0, tedy přibližně 0,0 %. V přepočtu na 10 000 obyvatel to nyní odpovídá přibližně 1,96.
| Zařízení | Kontakt poskytovatele | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dětská lékařka Telč s.r.o. | +420734148443 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| MUDr. Eva Matoušková | +420567213377 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Graf zachycuje vývoj stomatologické péče v Telči ve vztahu k počtu obyvatel. V posledním dostupném roce evidujeme 4 pracovišť. Nejvyšší stav v celé řadě připadl na rok 2024, kdy bylo evidováno 4 míst. Nejnižší evidovaný stav připadl na rok 2000 s počtem 0. Oproti začátku sledované řady jde o změnu 4. V přepočtu na 10 000 obyvatel to nyní odpovídá přibližně 7,84.
| Zařízení | Kontakt poskytovatele | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Taudent s.r.o. | +420778540888 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| K - DERMA s.r.o. | +420606926061 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| MUDr. Alena Bínová s.r.o. | alena.binova@seznam.cz | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| MUDr. Policarová Marie s.r.o. | Telč, Masarykova 445 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Graf zachycuje vývoj gynekologické péče v Telči ve vztahu k počtu obyvatel. V posledním dostupném roce evidujeme 1 pracovišť. Nejvyšší stav v celé řadě připadl na rok 2014, kdy bylo evidováno 1 míst. Nejnižší evidovaný stav připadl na rok 2000 s počtem 0. Oproti začátku sledované řady jde o změnu 1. V přepočtu na 10 000 obyvatel to nyní odpovídá přibližně 1,96.
| Zařízení | Kontakt poskytovatele | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GYNTELČ s.r.o. | Telč, Masarykova 330 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Graf zachycuje vývoj fyzioterapeutické péče v Telči ve vztahu k počtu obyvatel. V posledním dostupném roce evidujeme 0 pracovišť. Oproti začátku sledované řady jde o změnu 0. V přepočtu na 10 000 obyvatel to nyní odpovídá přibližně 0,00.
| Zařízení | Kontakt poskytovatele | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Centrum Apolena s.r.o. | +420732979441 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| Bc. et Bc. Marta Vodičková | +420721224683 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| Bc. Eva Dvořáková | +420721245225 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| PhDr. KRISTÝNA MARKOVÁ | +420775171292 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| Mgr. Lucie Žahourková, DiS. | +420606852398 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Graf zachycuje vývoj psychologické a psychiatrické péče v Telči ve vztahu k počtu obyvatel. V posledním dostupném roce evidujeme 2 pracovišť. Nejvyšší stav v celé řadě připadl na rok 2019, kdy bylo evidováno 2 míst. Nejnižší evidovaný stav připadl na rok 2000 s počtem 1. Oproti začátku sledované řady jde o změnu 1, tedy přibližně 100,0 %. V přepočtu na 10 000 obyvatel to nyní odpovídá přibližně 3,92.
| Zařízení | Kontakt poskytovatele | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Psychiatrie Jihlava s.r.o. | Telč, Masarykova 330 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| MUDr. Milan Pátek | Telč, Masarykova 330 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Graf zachycuje vývoj lékáren v Telči ve vztahu k počtu obyvatel. V posledním dostupném roce evidujeme 2 provozoven. Nejvyšší stav v celé řadě připadl na rok 2013, kdy bylo evidováno 2 míst. Nejnižší evidovaný stav připadl na rok 2000 s počtem 0. Oproti začátku sledované řady jde o změnu 2. V přepočtu na 10 000 obyvatel to nyní odpovídá přibližně 3,92.
| Zařízení | Kontakt poskytovatele | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s., Dr. Max Lékárna | +420597575211 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| Lékárna U Sv. Anny, s.r.o. | +420567213622 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Graf zachycuje vývoj očních ordinací v Telči ve vztahu k počtu obyvatel. V posledním dostupném roce evidujeme 1 ordinací. Nejvyšší stav v celé řadě připadl na rok 2014, kdy bylo evidováno 1 míst. Nejnižší evidovaný stav připadl na rok 2000 s počtem 0. Oproti začátku sledované řady jde o změnu 1. V přepočtu na 10 000 obyvatel to nyní odpovídá přibližně 1,96.
| Zařízení | Kontakt poskytovatele | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ofthalmos s.r.o. | +420567300520 | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Tabulka ukazuje skutečný počet ordinací všeobecných praktiků a jejich přepočet na 10 000 obyvatel.
| Rok | Počet | Na 10 000 obyvatel |
|---|---|---|
| 2025 | 5 | 9,79 |
| 2024 | 5 | 9,74 |
| 2023 | 5 | 9,64 |
| 2022 | 5 | 9,54 |
| 2021 | 5 | 9,73 |
| 2020 | 5 | 9,51 |
| 2019 | 4 | 7,59 |
| 2018 | 4 | 7,58 |
| 2017 | 4 | 7,49 |
| 2016 | 4 | 7,39 |
| 2015 | 4 | 7,35 |
| 2014 | 4 | 7,30 |
| 2013 | 4 | 7,29 |
| 2012 | 4 | 7,17 |
| 2011 | 4 | 7,14 |
| 2010 | 3 | 5,24 |
| 2009 | 2 | 3,49 |
| 2008 | 1 | 1,75 |
| 2007 | 1 | 1,75 |
| 2006 | 1 | 1,75 |
| 2005 | 1 | 1,74 |
| 2004 | 1 | 1,72 |
| 2003 | 1 | 1,70 |
| 2002 | 1 | 1,68 |
| 2001 | 1 | 1,66 |
| 2000 | 1 | 1,63 |
Tabulka ukazuje skutečný počet stomatologických pracovišť a jejich přepočet na 10 000 obyvatel.
| Rok | Počet | Na 10 000 obyvatel |
|---|---|---|
| 2025 | 4 | 7,84 |
| 2024 | 4 | 7,79 |
| 2023 | 3 | 5,79 |
| 2022 | 3 | 5,73 |
| 2021 | 3 | 5,84 |
| 2020 | 3 | 5,71 |
| 2019 | 2 | 3,79 |
| 2018 | 2 | 3,79 |
| 2017 | 2 | 3,75 |
| 2016 | 2 | 3,70 |
| 2015 | 1 | 1,84 |
| 2014 | 1 | 1,82 |
| 2013 | 0 | 0,00 |
| 2012 | 0 | 0,00 |
| 2011 | 0 | 0,00 |
| 2010 | 0 | 0,00 |
| 2009 | 0 | 0,00 |
| 2008 | 0 | 0,00 |
| 2007 | 0 | 0,00 |
| 2006 | 0 | 0,00 |
| 2005 | 0 | 0,00 |
| 2004 | 0 | 0,00 |
| 2003 | 0 | 0,00 |
| 2002 | 0 | 0,00 |
| 2001 | 0 | 0,00 |
| 2000 | 0 | 0,00 |
Tabulka ukazuje skutečný počet pediatrických ordinací a jejich přepočet na 10 000 obyvatel.
| Rok | Počet | Na 10 000 obyvatel |
|---|---|---|
| 2025 | 1 | 1,96 |
| 2024 | 1 | 1,95 |
| 2023 | 1 | 1,93 |
| 2022 | 1 | 1,91 |
| 2021 | 1 | 1,95 |
| 2020 | 1 | 1,90 |
| 2019 | 1 | 1,90 |
| 2018 | 1 | 1,90 |
| 2017 | 1 | 1,87 |
| 2016 | 1 | 1,85 |
| 2015 | 1 | 1,84 |
| 2014 | 1 | 1,82 |
| 2013 | 1 | 1,82 |
| 2012 | 1 | 1,79 |
| 2011 | 1 | 1,79 |
| 2010 | 1 | 1,75 |
| 2009 | 1 | 1,74 |
| 2008 | 1 | 1,75 |
| 2007 | 1 | 1,75 |
| 2006 | 1 | 1,75 |
| 2005 | 1 | 1,74 |
| 2004 | 1 | 1,72 |
| 2003 | 1 | 1,70 |
| 2002 | 1 | 1,68 |
| 2001 | 1 | 1,66 |
| 2000 | 1 | 1,63 |
Tabulka ukazuje skutečný počet gynekologických pracovišť a jejich přepočet na 10 000 obyvatel.
| Rok | Počet | Na 10 000 obyvatel |
|---|---|---|
| 2025 | 1 | 1,96 |
| 2024 | 1 | 1,95 |
| 2023 | 1 | 1,93 |
| 2022 | 1 | 1,91 |
| 2021 | 1 | 1,95 |
| 2020 | 1 | 1,90 |
| 2019 | 1 | 1,90 |
| 2018 | 1 | 1,90 |
| 2017 | 1 | 1,87 |
| 2016 | 1 | 1,85 |
| 2015 | 1 | 1,84 |
| 2014 | 1 | 1,82 |
| 2013 | 0 | 0,00 |
| 2012 | 0 | 0,00 |
| 2011 | 0 | 0,00 |
| 2010 | 0 | 0,00 |
| 2009 | 0 | 0,00 |
| 2008 | 0 | 0,00 |
| 2007 | 0 | 0,00 |
| 2006 | 0 | 0,00 |
| 2005 | 0 | 0,00 |
| 2004 | 0 | 0,00 |
| 2003 | 0 | 0,00 |
| 2002 | 0 | 0,00 |
| 2001 | 0 | 0,00 |
| 2000 | 0 | 0,00 |
Tabulka ukazuje skutečný počet lékáren a jejich přepočet na 10 000 obyvatel.
| Rok | Počet | Na 10 000 obyvatel |
|---|---|---|
| 2025 | 2 | 3,92 |
| 2024 | 2 | 3,90 |
| 2023 | 2 | 3,86 |
| 2022 | 2 | 3,82 |
| 2021 | 2 | 3,89 |
| 2020 | 2 | 3,80 |
| 2019 | 2 | 3,79 |
| 2018 | 2 | 3,79 |
| 2017 | 2 | 3,75 |
| 2016 | 2 | 3,70 |
| 2015 | 2 | 3,67 |
| 2014 | 2 | 3,65 |
| 2013 | 2 | 3,64 |
| 2012 | 1 | 1,79 |
| 2011 | 1 | 1,79 |
| 2010 | 1 | 1,75 |
| 2009 | 1 | 1,74 |
| 2008 | 1 | 1,75 |
| 2007 | 1 | 1,75 |
| 2006 | 1 | 1,75 |
| 2005 | 1 | 1,74 |
| 2004 | 0 | 0,00 |
| 2003 | 0 | 0,00 |
| 2002 | 0 | 0,00 |
| 2001 | 0 | 0,00 |
| 2000 | 0 | 0,00 |
Tabulka ukazuje skutečný počet evidovaných pracovišť psychologické a psychiatrické péče a jejich přepočet na 10 000 obyvatel.
| Rok | Počet | Na 10 000 obyvatel |
|---|---|---|
| 2025 | 2 | 3,92 |
| 2024 | 2 | 3,90 |
| 2023 | 2 | 3,86 |
| 2022 | 2 | 3,82 |
| 2021 | 2 | 3,89 |
| 2020 | 2 | 3,80 |
| 2019 | 2 | 3,79 |
| 2018 | 1 | 1,90 |
| 2017 | 1 | 1,87 |
| 2016 | 1 | 1,85 |
| 2015 | 1 | 1,84 |
| 2014 | 1 | 1,82 |
| 2013 | 1 | 1,82 |
| 2012 | 1 | 1,79 |
| 2011 | 1 | 1,79 |
| 2010 | 1 | 1,75 |
| 2009 | 1 | 1,74 |
| 2008 | 1 | 1,75 |
| 2007 | 1 | 1,75 |
| 2006 | 1 | 1,75 |
| 2005 | 1 | 1,74 |
| 2004 | 1 | 1,72 |
| 2003 | 1 | 1,70 |
| 2002 | 1 | 1,68 |
| 2001 | 1 | 1,66 |
| 2000 | 1 | 1,63 |
Tabulka ukazuje skutečný počet logopedických pracovišť a jejich přepočet na 10 000 obyvatel.
| Rok | Počet | Na 10 000 obyvatel |
|---|---|---|
| 2025 | 0 | 0,00 |
| 2024 | 0 | 0,00 |
| 2023 | 0 | 0,00 |
| 2022 | 0 | 0,00 |
| 2021 | 0 | 0,00 |
| 2020 | 0 | 0,00 |
| 2019 | 0 | 0,00 |
| 2018 | 0 | 0,00 |
| 2017 | 0 | 0,00 |
| 2016 | 0 | 0,00 |
| 2015 | 0 | 0,00 |
| 2014 | 0 | 0,00 |
| 2013 | 0 | 0,00 |
| 2012 | 0 | 0,00 |
| 2011 | 0 | 0,00 |
| 2010 | 0 | 0,00 |
| 2009 | 0 | 0,00 |
| 2008 | 0 | 0,00 |
| 2007 | 0 | 0,00 |
| 2006 | 0 | 0,00 |
| 2005 | 0 | 0,00 |
| 2004 | 0 | 0,00 |
| 2003 | 0 | 0,00 |
| 2002 | 0 | 0,00 |
| 2001 | 0 | 0,00 |
| 2000 | 0 | 0,00 |
Tabulka ukazuje skutečný počet očních ordinací a jejich přepočet na 10 000 obyvatel.
| Rok | Počet | Na 10 000 obyvatel |
|---|---|---|
| 2025 | 1 | 1,96 |
| 2024 | 1 | 1,95 |
| 2023 | 1 | 1,93 |
| 2022 | 1 | 1,91 |
| 2021 | 1 | 1,95 |
| 2020 | 1 | 1,90 |
| 2019 | 1 | 1,90 |
| 2018 | 1 | 1,90 |
| 2017 | 1 | 1,87 |
| 2016 | 1 | 1,85 |
| 2015 | 1 | 1,84 |
| 2014 | 1 | 1,82 |
| 2013 | 0 | 0,00 |
| 2012 | 0 | 0,00 |
| 2011 | 0 | 0,00 |
| 2010 | 0 | 0,00 |
| 2009 | 0 | 0,00 |
| 2008 | 0 | 0,00 |
| 2007 | 0 | 0,00 |
| 2006 | 0 | 0,00 |
| 2005 | 0 | 0,00 |
| 2004 | 0 | 0,00 |
| 2003 | 0 | 0,00 |
| 2002 | 0 | 0,00 |
| 2001 | 0 | 0,00 |
| 2000 | 0 | 0,00 |
Přehled ukazuje prvních 20 aktivních zařízení seřazených sestupně podle data zahájení činnosti.
| Zařízení | Typ | Obec | Adresa | Poskytovatel | Registrace |
|---|---|---|---|---|---|
| Dětská lékařka Telč s.r.o. | Sam.ord.prakt.lékaře pro děti a dorost | Telč | Masarykova 330 | Dětská lékařka Telč s.r.o. | 1.10.2026 |
| Unilabs Diagnostics k.s. | Samostatná odborná laboratoř | Telč | Masarykova 330 | Unilabs Diagnostics k.s. | 1.9.2026 |
| Bc. Karel Kočí | Oční optika | Telč | náměstí Zachariáše z Hradce 67 | Bc. Karel Kočí | 30.3.2026 |
| Klinická logopedie Dačice s.r.o. | Samostatné zařízení logopeda | Telč | Masarykova 330 | Klinická logopedie Dačice s.r.o. | 1.8.2025 |
| MeDiLa spol. s r.o., odběrová místnost | Odběrová místnost | Telč | Masarykova 445 | MeDiLa spol. s r.o. | 21.10.2024 |
| Taudent s.r.o. | Samostatná ordinace PL - stomatologa | Telč | Svatojánská 431 | Taudent s.r.o. | 27.9.2024 |
| K - DERMA s.r.o. | Samostatná ordinace PL - stomatologa | Telč | náměstí Zachariáše z Hradce 50 | K - DERMA s.r.o. | 1.9.2020 |
| Senevida Beta s.r.o. | Zdravotní péče v ústavech sociální p. | Telč | Batelovská 272 | Senevida Beta s.r.o. | 20.4.2020 |
| Všeobecný lékař Prevent s.r.o. | Samost. ordinace všeob. prakt. lékaře | Telč | Masarykova 330 | Všeobecný lékař Prevent s.r.o. | 1.2.2020 |
| Psychiatrie Jihlava s.r.o. | Samostatná ordinace lékaře specialisty | Telč | Masarykova 330 | Psychiatrie Jihlava s.r.o. | 1.7.2019 |
| Urologická ambulance Telč s.r.o. | Samostatná ordinace lékaře specialisty | Telč | Masarykova 330 | Urologická ambulance Telč s.r.o. | 1.1.2019 |
| MUDr. PŘEMYSL KOHOUT | Samostatná ordinace lékaře specialisty | Telč | Masarykova 330 | MUDr. PŘEMYSL KOHOUT | 16.1.2018 |
| MUDr. Alena Bínová s.r.o. | Samostatná ordinace PL - stomatologa | Telč | Masarykova 445 | MUDr. Alena Bínová s.r.o. | 5.8.2016 |
| K - DERMA s.r.o. | Samostatná ordinace lékaře specialisty | Telč | náměstí Zachariáše z Hradce 18 | K - DERMA s.r.o. | 17.4.2015 |
| Ofthalmos s.r.o. | Samostatná ordinace lékaře specialisty | Telč | Masarykova 330 | Ofthalmos s.r.o. | 16.7.2014 |
| MUDr. Policarová Marie s.r.o. | Samostatná ordinace PL - stomatologa | Telč | Masarykova 445 | MUDr. Policarová Marie s.r.o. | 1.5.2014 |
| GYNTELČ s.r.o. | Samostatná ordinace PL - gynekologa | Telč | Masarykova 330 | GYNTELČ s.r.o. | 1.1.2014 |
| ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s., Dr. Max Lékárna | Lékárna | Telč | Masarykova 330 | ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s. | 1.11.2013 |
| Mediclinic a.s. | Samost. ordinace všeob. prakt. lékaře | Telč | Masarykova 330 | Mediclinic a.s. | 16.3.2011 |
| Sdílení o.p.s. | Domácí zdravotní péče | Telč | Masarykova 330 | Sdílení o.p.s. | 1.1.2011 |
Na mapě jsou zobrazena pouze aktivní zařízení v Telči, která jsou registrována v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb. Je tedy možné, že na mapě neuvidíte některé alternativní zdravotnické služby, jako například poskytovatele psychosociální pomoci, vybrané typy fyzioterapeutických poraden, homeopatické poradny nebo služby spadající čistě pod relaxační a wellness segment.
Níže jsou záznamy v Telči, které byly evidovány v dřívějších importech NRPZS, ale v aktuálně importovaném datasetu již nejsou vedeny jako aktivní. Může jít o ukončení činnosti, přesun pracoviště nebo změnu registrace; bez výslovného data ukončení v otevřených datech důvod ani přesný den nedovozujeme.
| Zařízení | Obor / typ | Obec | Adresa | Ukončení / stav |
|---|---|---|---|---|
| Jarmila Kočová | Optometrista | Telč | náměstí Zachariáše z Hradce 67 | Aktuálně neevidováno |
Přinášíme aktuální informace, data, statistiky a analýzy z vašeho okolí. Data o populaci (demografii), hospodaření obcí, krajů, samospráv, ale také o nehodách v blízkosti vašeho bydliště. Vše analyzujeme a převádíme do poutavých grafů, tabulek, textů a infografik. Máte zajímavý tip na vylepšení? Neváhejte napsat také v případě zájmu o spolupráci.
Na tomto webu používáme cookies, abychom vám poskytli co nejlepší uživatelský zážitek.
Více možnostíMůžete povolit analytické cookies, nebo pokračovat pouze s nezbytnými cookies potřebnými pro fungování webu.
Jen nezbytné