Vlajka obce Chyňava

Demografie Chyňavy

Kolik je v Chyňavě obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 1 906 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 1 917. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

1 906
Meziroční změna oproti 2024: +8
13
Přirozená změna: -16
Zemřelí (2025)
29
Porovnání s narozenými za stejný rok
+24
Přistěhovalí 88 / vystěhovalí 64
Bavoryně
 (Beroun)
Beroun
 (Beroun)
Běštín
 (Beroun)
Březová
 (Beroun)
Broumy
 (Beroun)
Bubovice
 (Beroun)
Bykoš
 (Beroun)
Bzová
 (Beroun)
Cerhovice
 (Beroun)
Chaloupky
 (Beroun)
Chlustina
 (Beroun)
Chodouň
 (Beroun)
Chrustenice
 (Beroun)
Chyňava
 (Beroun)
Drozdov
 (Beroun)
Felbabka
 (Beroun)
Hlásná Třebaň
 (Beroun)
Hořovice
 (Beroun)
Hostomice
 (Beroun)
Hředle
 (Beroun)
Hudlice
 (Beroun)
Hvozdec
 (Beroun)
Hýskov
 (Beroun)
Jivina
 (Beroun)
Karlštejn
 (Beroun)
Komárov
 (Beroun)
Koněprusy
 (Beroun)
Korno
 (Beroun)
Kotopeky
 (Beroun)
Králův Dvůr
 (Beroun)
Kublov
 (Beroun)
Lážovice
 (Beroun)
Lhotka
 (Beroun)
Libomyšl
 (Beroun)
Liteň
 (Beroun)
Lochovice
 (Beroun)
Loděnice
 (Beroun)
Lužce
 (Beroun)
Malá Víska
 (Beroun)
Málkov
 (Beroun)
Měňany
 (Beroun)
Mezouň
 (Beroun)
Mořina
 (Beroun)
Mořinka
 (Beroun)
Nenačovice
 (Beroun)
Nesvačily
 (Beroun)
Neumětely
 (Beroun)
Nižbor
 (Beroun)
Nový Jáchymov
 (Beroun)
Olešná
 (Beroun)
Osek
 (Beroun)
Osov
 (Beroun)
Otmíče
 (Beroun)
Otročiněves
 (Beroun)
Podbrdy
 (Beroun)
Podluhy
 (Beroun)
Praskolesy
 (Beroun)
Rpety
 (Beroun)
Skřipel
 (Beroun)
Skuhrov
 (Beroun)
Srbsko
 (Beroun)
Stašov
 (Beroun)
Suchomasty
 (Beroun)
Svatá
 (Beroun)
Svatý Jan pod Skalou
 (Beroun)
Svinaře
 (Beroun)
Tetín
 (Beroun)
Tlustice
 (Beroun)
Tmaň
 (Beroun)
Točník
 (Beroun)
Trubín
 (Beroun)
Trubská
 (Beroun)
Újezd
 (Beroun)
Velký Chlumec
 (Beroun)
Vinařice
 (Beroun)
Vižina
 (Beroun)
Vráž
 (Beroun)
Všeradice
 (Beroun)
Vysoký Újezd
 (Beroun)
Zadní Třebaň
 (Beroun)
Zaječov
 (Beroun)
Záluží
 (Beroun)
Zdice
 (Beroun)
Žebrák
 (Beroun)
Železná
 (Beroun)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Chyňavě 1 468 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 1 906. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Chyňavy rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +438 obyvatel, tedy přibližně o 29,8 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Chyňavě narodilo 13 dětí a 29 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -16.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Chyňavou a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +24, konkrétně se pak do Chyňavy přistěhovalo 88 osob a vystěhovalo se 64 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Chyňavy pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -16, zatímco migrační saldo činilo +24.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Chyňavě skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 9 manželství a došlo k 7 rozvodům, což představuje rozdíl +2.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Chyňavě, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +8 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Chyňavy měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -16, migrační saldo +24 a výsledná celková změna dosáhla +8.

Počet obyvatel Chyňavy v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Chyňavě rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +438. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Chyňavy v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 1 917 obyvatel

RokPočet obyvatel
20251 906
20241 898
20231 886
20221 871
20211 839
20201 841
20191 851
20181 827
20171 809
20161 801
20151 787
20141 788
20131 766
20121 751
20111 732
20101 744
20091 695
20081 680
20071 631
20061 597
20051 579
20041 559
20031 550
20021 529
20011 505
20001 468

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -4.

RokŽivě narození
202513
202422
202312
202211
202124
202017
201916
201823
201718
201615
201516
201417
201317
201214
201112
201022
200915
200811
200719
200617
200514
200415
200312
200216
200112
200017

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Chyňavě změnil o +13 osob ročně.

RokZemřelí
202529
202420
202317
202227
202124
202023
201922
201817
201722
201620
201527
201418
201316
201215
201124
201018
200914
200812
200712
200619
200515
200419
200311
200211
200114
200016

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Chyňavě připojilo celkem 88 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202588
202467
202387
202291
202153
202069
201968
201847
201750
201663
201547
201477
201348
201247
201169
201073
200944
200875
200757
200642
200547
200434
200337
200240
200139
200038

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Chyňavy z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 64.

RokVystěhovalí
202564
202457
202367
202243
202160
202073
201938
201835
201738
201644
201537
201454
201334
201227
201130
201028
200930
200825
200730
200622
200526
200421
200317
200221
200111
200010

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 9 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20259
20247
202310
20228
20219
20204
20195
201811
20172
20169
20154
201410
20138
20126
20118
20104
20096
200810
20076
20063
20055
20048
20036
20029
20013
20008

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Chyňavy v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 7 rozvodů.

RokRozvody
20257
20240
20232
20228
20215
20205
20193
20185
20179
20162
20158
20144
20133
20128
20116
20103
20096
20081
20071
20065
20053
20044
20035
20025
20012
20001

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -16.

RokSaldo
2025-16
2024+2
2023-5
2022-16
20210
2020-6
2019-6
2018+6
2017-4
2016-5
2015-11
2014-1
2013+1
2012-1
2011-12
2010+4
2009+1
2008-1
2007+7
2006-2
2005-1
2004-4
2003+1
2002+5
2001-2
2000+1

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +24.

RokSaldo
2025+24
2024+10
2023+20
2022+48
2021-7
2020-4
2019+30
2018+12
2017+12
2016+19
2015+10
2014+23
2013+14
2012+20
2011+39
2010+45
2009+14
2008+50
2007+27
2006+20
2005+21
2004+13
2003+20
2002+19
2001+28
2000+28

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +8.

RokSaldo
2025+8
2024+12
2023+15
2022+32
2021-7
2020-10
2019+24
2018+18
2017+8
2016+14
2015-1
2014+22
2013+15
2012+19
2011+27
2010+49
2009+15
2008+49
2007+34
2006+18
2005+20
2004+9
2003+21
2002+24
2001+26
2000+29

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Chyňavě. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 1 917 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 1 900 do 1 934. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 6,12 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Chyňavy. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +12 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.