Vlajka obce Maršovice

Demografie Maršovic

Kolik je v Maršovicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 796 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 803. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

796
Meziroční změna oproti 2024: +10
4
Přirozená změna: -1
Zemřelí (2025)
5
Porovnání s narozenými za stejný rok
+11
Přistěhovalí 30 / vystěhovalí 19
Benešov
 (Benešov)
Bernartice
 (Benešov)
Bílkovice
 (Benešov)
Blažejovice
 (Benešov)
Borovnice
 (Benešov)
Bukovany
 (Benešov)
Bystřice
 (Benešov)
Čakov
 (Benešov)
Čechtice
 (Benešov)
Čerčany
 (Benešov)
Červený Újezd
 (Benešov)
Český Šternberk
 (Benešov)
Chářovice
 (Benešov)
Chleby
 (Benešov)
Chlístov
 (Benešov)
Chlum
 (Benešov)
Chmelná
 (Benešov)
Chocerady
 (Benešov)
Choratice
 (Benešov)
Chotýšany
 (Benešov)
Chrášťany
 (Benešov)
Ctiboř
 (Benešov)
Čtyřkoly
 (Benešov)
Děkanovice
 (Benešov)
Divišov
 (Benešov)
Dolní Kralovice
 (Benešov)
Drahňovice
 (Benešov)
Dunice
 (Benešov)
Heřmaničky
 (Benešov)
Hradiště
 (Benešov)
Hulice
 (Benešov)
Hvězdonice
 (Benešov)
Jankov
 (Benešov)
Javorník
 (Benešov)
Ješetice
 (Benešov)
Kamberk
 (Benešov)
Keblov
 (Benešov)
Kladruby
 (Benešov)
Kondrac
 (Benešov)
Kozmice
 (Benešov)
Křečovice
 (Benešov)
Krhanice
 (Benešov)
Křivsoudov
 (Benešov)
Krňany
 (Benešov)
Kuňovice
 (Benešov)
Lešany
 (Benešov)
Libež
 (Benešov)
Litichovice
 (Benešov)
Loket
 (Benešov)
Louňovice pod Blaníkem
 (Benešov)
Lštění
 (Benešov)
Maršovice
 (Benešov)
Mezno
 (Benešov)
Miličín
 (Benešov)
Miřetice
 (Benešov)
Mnichovice
 (Benešov)
Mrač
 (Benešov)
Načeradec
 (Benešov)
Nespeky
 (Benešov)
Netvořice
 (Benešov)
Neustupov
 (Benešov)
Neveklov
 (Benešov)
Olbramovice
 (Benešov)
Ostředek
 (Benešov)
Ostrov
 (Benešov)
Pavlovice
 (Benešov)
Petroupim
 (Benešov)
Popovice
 (Benešov)
Poříčí nad Sázavou
 (Benešov)
Postupice
 (Benešov)
Pravonín
 (Benešov)
Přestavlky u Čerčan
 (Benešov)
Psáře
 (Benešov)
Pyšely
 (Benešov)
Rabyně
 (Benešov)
Radošovice
 (Benešov)
Rataje
 (Benešov)
Ratměřice
 (Benešov)
Řehenice
 (Benešov)
Řimovice
 (Benešov)
Sázava
 (Benešov)
Šetějovice
 (Benešov)
Slověnice
 (Benešov)
Smilkov
 (Benešov)
Snět
 (Benešov)
Soběhrdy
 (Benešov)
Soutice
 (Benešov)
Stranný
 (Benešov)
Střezimíř
 (Benešov)
Strojetice
 (Benešov)
Struhařov
 (Benešov)
Studený
 (Benešov)
Tehov
 (Benešov)
Teplýšovice
 (Benešov)
Tichonice
 (Benešov)
Tisem
 (Benešov)
Tomice
 (Benešov)
Třebešice
 (Benešov)
Trhový Štěpánov
 (Benešov)
Týnec nad Sázavou
 (Benešov)
Václavice
 (Benešov)
Veliš
 (Benešov)
Vlašim
 (Benešov)
Vodslivy
 (Benešov)
Vojkov
 (Benešov)
Votice
 (Benešov)
Vracovice
 (Benešov)
Vranov
 (Benešov)
Vrchotovy Janovice
 (Benešov)
Všechlapy
 (Benešov)
Vysoký Újezd
 (Benešov)
Xaverov
 (Benešov)
Zdislavice
 (Benešov)
Zvěstov
 (Benešov)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Maršovicích 691 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 796. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Maršovic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +105 obyvatel, tedy přibližně o 15,2 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Maršovicích narodilo 4 dětí a 5 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -1.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Maršovicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +11, konkrétně se pak do Maršovic přistěhovalo 30 osob a vystěhovalo se 19 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Maršovic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -1, zatímco migrační saldo činilo +11.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Maršovicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 2 manželství a došlo k 2 rozvodům, což představuje rozdíl 0.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Maršovicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +10 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Maršovic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -1, migrační saldo +11 a výsledná celková změna dosáhla +10.

Počet obyvatel Maršovic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Maršovicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +105. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Maršovic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 803 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025796
2024786
2023787
2022778
2021749
2020755
2019754
2018765
2017767
2016765
2015760
2014759
2013741
2012729
2011725
2010723
2009712
2008709
2007711
2006711
2005704
2004694
2003698
2002696
2001693
2000691

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -2.

RokŽivě narození
20254
20245
20238
20225
20218
20202
20198
20187
20179
201611
20157
201412
201313
20124
20118
201011
20097
200813
200710
20064
20059
20046
20035
200210
20017
20006

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Maršovicích změnil o -5 osob ročně.

RokZemřelí
20255
20247
20236
20225
202110
202011
20197
201812
20177
20167
20153
20147
20136
20126
20117
20108
20098
200811
200715
200613
200510
20048
20037
200214
20014
200010

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Maršovicím připojilo celkem 30 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202530
202412
202322
202238
202115
202017
20197
201823
201720
201614
201512
201422
201315
201215
201114
201025
200911
200813
200718
200624
200522
200412
200312
200220
200116
20009

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Maršovic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 19.

RokVystěhovalí
202519
202411
202315
20229
202111
20207
201919
201820
201720
201613
201515
20149
201310
20129
201120
201017
20097
200817
200713
20068
200511
200414
20038
200213
20019
200016

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 2 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20252
20247
20237
20221
20212
20204
20193
20185
20176
20161
20153
20141
20133
20124
20113
20106
20094
20081
20075
20066
20052
20043
20031
20021
20013
20008

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Maršovic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 2 rozvodů.

RokRozvody
20252
20243
20231
20221
20213
20201
20192
20182
20173
20160
20152
20140
20130
20121
20112
20102
20090
20081
20071
20060
20052
20045
20030
20020
20011
20004

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -1.

RokSaldo
2025-1
2024-2
2023+2
20220
2021-2
2020-9
2019+1
2018-5
2017+2
2016+4
2015+4
2014+5
2013+7
2012-2
2011+1
2010+3
2009-1
2008+2
2007-5
2006-9
2005-1
2004-2
2003-2
2002-4
2001+3
2000-4

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +11.

RokSaldo
2025+11
2024+1
2023+7
2022+29
2021+4
2020+10
2019-12
2018+3
20170
2016+1
2015-3
2014+13
2013+5
2012+6
2011-6
2010+8
2009+4
2008-4
2007+5
2006+16
2005+11
2004-2
2003+4
2002+7
2001+7
2000-7

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +10.

RokSaldo
2025+10
2024-1
2023+9
2022+29
2021+2
2020+1
2019-11
2018-2
2017+2
2016+5
2015+1
2014+18
2013+12
2012+4
2011-5
2010+11
2009+3
2008-2
20070
2006+7
2005+10
2004-4
2003+2
2002+3
2001+10
2000-11

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Maršovicím. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 803 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 791 do 816. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 8,16 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Maršovic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +7 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.