Vlajka obce Bukovany

Demografie Bukovan

Kolik je v Bukovanech obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 863 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 884. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

863
Meziroční změna oproti 2024: +39
7
Přirozená změna: -2
Zemřelí (2025)
9
Porovnání s narozenými za stejný rok
+41
Přistěhovalí 49 / vystěhovalí 8
Benešov
 (Benešov)
Bernartice
 (Benešov)
Bílkovice
 (Benešov)
Blažejovice
 (Benešov)
Borovnice
 (Benešov)
Bukovany
 (Benešov)
Bystřice
 (Benešov)
Čakov
 (Benešov)
Čechtice
 (Benešov)
Čerčany
 (Benešov)
Červený Újezd
 (Benešov)
Český Šternberk
 (Benešov)
Chářovice
 (Benešov)
Chleby
 (Benešov)
Chlístov
 (Benešov)
Chlum
 (Benešov)
Chmelná
 (Benešov)
Chocerady
 (Benešov)
Choratice
 (Benešov)
Chotýšany
 (Benešov)
Chrášťany
 (Benešov)
Ctiboř
 (Benešov)
Čtyřkoly
 (Benešov)
Děkanovice
 (Benešov)
Divišov
 (Benešov)
Dolní Kralovice
 (Benešov)
Drahňovice
 (Benešov)
Dunice
 (Benešov)
Heřmaničky
 (Benešov)
Hradiště
 (Benešov)
Hulice
 (Benešov)
Hvězdonice
 (Benešov)
Jankov
 (Benešov)
Javorník
 (Benešov)
Ješetice
 (Benešov)
Kamberk
 (Benešov)
Keblov
 (Benešov)
Kladruby
 (Benešov)
Kondrac
 (Benešov)
Kozmice
 (Benešov)
Křečovice
 (Benešov)
Krhanice
 (Benešov)
Křivsoudov
 (Benešov)
Krňany
 (Benešov)
Kuňovice
 (Benešov)
Lešany
 (Benešov)
Libež
 (Benešov)
Litichovice
 (Benešov)
Loket
 (Benešov)
Louňovice pod Blaníkem
 (Benešov)
Lštění
 (Benešov)
Maršovice
 (Benešov)
Mezno
 (Benešov)
Miličín
 (Benešov)
Miřetice
 (Benešov)
Mnichovice
 (Benešov)
Mrač
 (Benešov)
Načeradec
 (Benešov)
Nespeky
 (Benešov)
Netvořice
 (Benešov)
Neustupov
 (Benešov)
Neveklov
 (Benešov)
Olbramovice
 (Benešov)
Ostředek
 (Benešov)
Ostrov
 (Benešov)
Pavlovice
 (Benešov)
Petroupim
 (Benešov)
Popovice
 (Benešov)
Poříčí nad Sázavou
 (Benešov)
Postupice
 (Benešov)
Pravonín
 (Benešov)
Přestavlky u Čerčan
 (Benešov)
Psáře
 (Benešov)
Pyšely
 (Benešov)
Rabyně
 (Benešov)
Radošovice
 (Benešov)
Rataje
 (Benešov)
Ratměřice
 (Benešov)
Řehenice
 (Benešov)
Řimovice
 (Benešov)
Sázava
 (Benešov)
Šetějovice
 (Benešov)
Slověnice
 (Benešov)
Smilkov
 (Benešov)
Snět
 (Benešov)
Soběhrdy
 (Benešov)
Soutice
 (Benešov)
Stranný
 (Benešov)
Střezimíř
 (Benešov)
Strojetice
 (Benešov)
Struhařov
 (Benešov)
Studený
 (Benešov)
Tehov
 (Benešov)
Teplýšovice
 (Benešov)
Tichonice
 (Benešov)
Tisem
 (Benešov)
Tomice
 (Benešov)
Třebešice
 (Benešov)
Trhový Štěpánov
 (Benešov)
Týnec nad Sázavou
 (Benešov)
Václavice
 (Benešov)
Veliš
 (Benešov)
Vlašim
 (Benešov)
Vodslivy
 (Benešov)
Vojkov
 (Benešov)
Votice
 (Benešov)
Vracovice
 (Benešov)
Vranov
 (Benešov)
Vrchotovy Janovice
 (Benešov)
Všechlapy
 (Benešov)
Vysoký Újezd
 (Benešov)
Xaverov
 (Benešov)
Zdislavice
 (Benešov)
Zvěstov
 (Benešov)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Bukovanech 621 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 863. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Bukovan rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +242 obyvatel, tedy přibližně o 39,0 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Bukovanech narodilo 7 dětí a 9 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -2.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Bukovany a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +41, konkrétně se pak do Bukovan přistěhovalo 49 osob a vystěhovalo se 8 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Bukovan pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -2, zatímco migrační saldo činilo +41.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Bukovanech skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 6 manželství a došlo k 2 rozvodům, což představuje rozdíl +4.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Bukovanech, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +39 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Bukovan měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -2, migrační saldo +41 a výsledná celková změna dosáhla +39.

Počet obyvatel Bukovan v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Bukovanech rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +242. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Bukovan v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 884 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025863
2024824
2023819
2022795
2021769
2020760
2019773
2018765
2017770
2016779
2015762
2014757
2013758
2012753
2011741
2010741
2009736
2008696
2007645
2006653
2005660
2004652
2003621
2002609
2001606
2000621

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -3.

RokŽivě narození
20257
20245
20237
20227
20217
20201
20199
201810
20177
20169
201510
201410
20136
201212
20119
20106
200912
20088
20075
20068
20056
20048
20038
20023
20015
200010

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Bukovanech změnil o +4 osob ročně.

RokZemřelí
20259
20248
20236
20227
20218
20209
20194
20186
20179
20169
20157
20143
20135
20128
20111
20103
20098
20087
20074
20065
20054
20049
20033
20028
20012
20005

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Bukovanům připojilo celkem 49 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202549
202426
202352
202251
202127
202020
201916
201815
201732
201641
201516
201420
201327
201234
201116
201019
200951
200868
200722
200620
200532
200449
200319
200224
200120
200015

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Bukovan z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 8.

RokVystěhovalí
20258
202418
202329
202225
202119
202025
201913
201824
201739
201624
201514
201428
201323
201226
201118
201017
200915
200818
200731
200630
200526
200417
200312
200216
200112
200018

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 6 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20256
20246
20233
20224
20212
20203
20193
20185
20174
20163
20154
20143
20133
20122
20119
20102
20093
20081
20071
20063
20056
20043
20032
20023
20010
20003

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Bukovan v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 2 rozvodů.

RokRozvody
20252
20240
20233
20224
20213
20201
20194
20181
20172
20160
20150
20140
20133
20121
20111
20101
20091
20082
20070
20061
20051
20041
20033
20020
20012
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -2.

RokSaldo
2025-2
2024-3
2023+1
20220
2021-1
2020-8
2019+5
2018+4
2017-2
20160
2015+3
2014+7
2013+1
2012+4
2011+8
2010+3
2009+4
2008+1
2007+1
2006+3
2005+2
2004-1
2003+5
2002-5
2001+3
2000+5

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +41.

RokSaldo
2025+41
2024+8
2023+23
2022+26
2021+8
2020-5
2019+3
2018-9
2017-7
2016+17
2015+2
2014-8
2013+4
2012+8
2011-2
2010+2
2009+36
2008+50
2007-9
2006-10
2005+6
2004+32
2003+7
2002+8
2001+8
2000-3

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +39.

RokSaldo
2025+39
2024+5
2023+24
2022+26
2021+7
2020-13
2019+8
2018-5
2017-9
2016+17
2015+5
2014-1
2013+5
2012+12
2011+6
2010+5
2009+40
2008+51
2007-8
2006-7
2005+8
2004+31
2003+12
2002+3
2001+11
2000+2

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Bukovanům. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 884 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 865 do 903. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 18,69 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Bukovan. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +17 obyvatel. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu.