Domů / Olomoucký kraj / Přerov / Malhotice
Vlajka obce Malhotice

Demografie Malhotic

Kolik je v Malhoticích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 358 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 356. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

358
Meziroční změna oproti 2024: -1
6
Přirozená změna: +5
Zemřelí (2025)
1
Porovnání s narozenými za stejný rok
-6
Přistěhovalí 9 / vystěhovalí 15
Bělotín
 (Přerov)
Beňov
 (Přerov)
Bezuchov
 (Přerov)
Bochoř
 (Přerov)
Bohuslávky
 (Přerov)
Brodek u Přerova
 (Přerov)
Buk
 (Přerov)
Býškovice
 (Přerov)
Čechy
 (Přerov)
Čelechovice
 (Přerov)
Černotín
 (Přerov)
Císařov
 (Přerov)
Citov
 (Přerov)
Dobrčice
 (Přerov)
Dolní Nětčice
 (Přerov)
Dolní Těšice
 (Přerov)
Dolní Újezd
 (Přerov)
Domaželice
 (Přerov)
Dřevohostice
 (Přerov)
Grymov
 (Přerov)
Hlinsko
 (Přerov)
Horní Moštěnice
 (Přerov)
Horní Nětčice
 (Přerov)
Horní Těšice
 (Přerov)
Horní Újezd
 (Přerov)
Hrabůvka
 (Přerov)
Hradčany
 (Přerov)
Hranice
 (Přerov)
Hustopeče nad Bečvou
 (Přerov)
Jezernice
 (Přerov)
Jindřichov
 (Přerov)
Kladníky
 (Přerov)
Klokočí
 (Přerov)
Kojetín
 (Přerov)
Kokory
 (Přerov)
Křenovice
 (Přerov)
Křtomil
 (Přerov)
Lazníčky
 (Přerov)
Lazníky
 (Přerov)
Lhota
 (Přerov)
Lhotka
 (Přerov)
Lipník nad Bečvou
 (Přerov)
Lipová
 (Přerov)
Líšná
 (Přerov)
Lobodice
 (Přerov)
Luboměř pod Strážnou
 (Přerov)
Malhotice
 (Přerov)
Měrovice nad Hanou
 (Přerov)
Milenov
 (Přerov)
Milotice nad Bečvou
 (Přerov)
Nahošovice
 (Přerov)
Nelešovice
 (Přerov)
Oldřichov
 (Přerov)
Olšovec
 (Přerov)
Opatovice
 (Přerov)
Oplocany
 (Přerov)
Oprostovice
 (Přerov)
Osek nad Bečvou
 (Přerov)
Paršovice
 (Přerov)
Partutovice
 (Přerov)
Pavlovice u Přerova
 (Přerov)
Podolí
 (Přerov)
Polkovice
 (Přerov)
Polom
 (Přerov)
Potštát
 (Přerov)
Přerov
 (Přerov)
Přestavlky
 (Přerov)
Prosenice
 (Přerov)
Provodovice
 (Přerov)
Radíkov
 (Přerov)
Radkova Lhota
 (Přerov)
Radkovy
 (Přerov)
Radotín
 (Přerov)
Radslavice
 (Přerov)
Radvanice
 (Přerov)
Rakov
 (Přerov)
Říkovice
 (Přerov)
Rokytnice
 (Přerov)
Rouské
 (Přerov)
Šišma
 (Přerov)
Skalička
 (Přerov)
Soběchleby
 (Přerov)
Sobíšky
 (Přerov)
Špičky
 (Přerov)
Stará Ves
 (Přerov)
Stříbrnice
 (Přerov)
Střítež nad Ludinou
 (Přerov)
Sušice
 (Přerov)
Teplice nad Bečvou
 (Přerov)
Tovačov
 (Přerov)
Troubky
 (Přerov)
Tučín
 (Přerov)
Turovice
 (Přerov)
Týn nad Bečvou
 (Přerov)
Uhřičice
 (Přerov)
Ústí
 (Přerov)
Veselíčko
 (Přerov)
Věžky
 (Přerov)
Vlkoš
 (Přerov)
Všechovice
 (Přerov)
Výkleky
 (Přerov)
Zábeštní Lhota
 (Přerov)
Žákovice
 (Přerov)
Zámrsky
 (Přerov)
Želatovice
 (Přerov)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Malhoticích 332 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 358. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Malhotic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +26 obyvatel, tedy přibližně o 7,8 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Malhoticích narodilo 6 dětí a 1 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil +5.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Malhoticemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými -6, konkrétně se pak do Malhotic přistěhovalo 9 osob a vystěhovalo se 15 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Malhotic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty +5, zatímco migrační saldo činilo -6.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Malhoticích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 1 manželství a došlo k 1 rozvodům, což představuje rozdíl 0.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Malhoticích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě -1 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Malhotic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo +5, migrační saldo -6 a výsledná celková změna dosáhla -1.

Počet obyvatel Malhotic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Malhoticích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +26. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Malhotic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 356 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025358
2024359
2023359
2022370
2021372
2020381
2019373
2018367
2017370
2016364
2015361
2014366
2013375
2012370
2011370
2010344
2009344
2008342
2007339
2006332
2005336
2004339
2003332
2002330
2001331
2000332

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -3.

RokŽivě narození
20256
20244
20235
20224
20218
20207
20195
20182
20175
20163
20151
20143
20134
20125
20114
20100
20094
20084
20071
20062
20052
20042
20036
20023
20011
20009

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Malhoticích změnil o -3 osob ročně.

RokZemřelí
20251
20244
20235
20224
20215
20204
20193
20184
20171
20165
20154
201410
20136
20126
20111
20101
20093
20082
20076
20065
20054
20044
20037
20025
20013
20004

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Malhoticím připojilo celkem 9 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
20259
20248
20236
20223
20218
202013
20199
201812
20177
20167
20153
20142
201313
20126
201121
20103
20096
20083
200718
20068
20055
200417
20038
20021
20015
20003

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Malhotic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 15.

RokVystěhovalí
202515
20248
202317
20225
202115
20208
20195
201813
20175
20162
20155
20144
20136
20125
20114
20102
20095
20082
20076
20069
20056
20048
20035
20020
200111
20004

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 1 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20251
20244
20235
20220
20215
20203
20191
20181
20171
20160
20151
20141
20132
20124
20111
20102
20090
20080
20070
20061
20052
20041
20030
20020
20011
20002

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Malhotic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 1 rozvodů.

RokRozvody
20251
20240
20231
20221
20212
20201
20191
20182
20170
20160
20150
20140
20130
20121
20110
20100
20090
20080
20071
20060
20050
20041
20030
20020
20011
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo +5.

RokSaldo
2025+5
20240
20230
20220
2021+3
2020+3
2019+2
2018-2
2017+4
2016-2
2015-3
2014-7
2013-2
2012-1
2011+3
2010-1
2009+1
2008+2
2007-5
2006-3
2005-2
2004-2
2003-1
2002-2
2001-2
2000+5

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na -6.

RokSaldo
2025-6
20240
2023-11
2022-2
2021-7
2020+5
2019+4
2018-1
2017+2
2016+5
2015-2
2014-2
2013+7
2012+1
2011+17
2010+1
2009+1
2008+1
2007+12
2006-1
2005-1
2004+9
2003+3
2002+1
2001-6
2000-1

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo -1.

RokSaldo
2025-1
20240
2023-11
2022-2
2021-4
2020+8
2019+6
2018-3
2017+6
2016+3
2015-5
2014-9
2013+5
20120
2011+20
20100
2009+2
2008+3
2007+7
2006-4
2005-3
2004+7
2003+2
2002-1
2001-8
2000+4

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Malhoticím. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního poklesu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 356 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 349 do 363. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě -4,14 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Malhotic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně -2 obyvatel. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního poklesu.