Vlajka obce Valdice

Demografie Valdic

Kolik je v Valdicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 1 272 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 1 258. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

1 272
Meziroční změna oproti 2024: -9
6
Přirozená změna: -4
Zemřelí (2025)
10
Porovnání s narozenými za stejný rok
-5
Přistěhovalí 30 / vystěhovalí 35
Bačalky
 (Jičín)
Bašnice
 (Jičín)
Běchary
 (Jičín)
Bílsko u Hořic
 (Jičín)
Boháňka
 (Jičín)
Borek
 (Jičín)
Brada-Rybníček
 (Jičín)
Březina
 (Jičín)
Bříšťany
 (Jičín)
Budčeves
 (Jičín)
Bukvice
 (Jičín)
Butoves
 (Jičín)
Bystřice
 (Jičín)
Cerekvice nad Bystřicí
 (Jičín)
Červená Třemešná
 (Jičín)
Češov
 (Jičín)
Cholenice
 (Jičín)
Chomutice
 (Jičín)
Choteč
 (Jičín)
Chyjice
 (Jičín)
Dětenice
 (Jičín)
Dílce
 (Jičín)
Dobrá Voda u Hořic
 (Jičín)
Dolní Lochov
 (Jičín)
Dřevěnice
 (Jičín)
Holín
 (Jičín)
Holovousy
 (Jičín)
Hořice
 (Jičín)
Jeřice
 (Jičín)
Jičín
 (Jičín)
Jičíněves
 (Jičín)
Jinolice
 (Jičín)
Kacákova Lhota
 (Jičín)
Kbelnice
 (Jičín)
Kněžnice
 (Jičín)
Konecchlumí
 (Jičín)
Kopidlno
 (Jičín)
Kostelec
 (Jičín)
Kovač
 (Jičín)
Kozojedy
 (Jičín)
Kyje
 (Jičín)
Lázně Bělohrad
 (Jičín)
Libáň
 (Jičín)
Libošovice
 (Jičín)
Libuň
 (Jičín)
Lískovice
 (Jičín)
Lukavec u Hořic
 (Jičín)
Lužany
 (Jičín)
Markvartice
 (Jičín)
Miletín
 (Jičín)
Milovice u Hořic
 (Jičín)
Mladějov
 (Jičín)
Mlázovice
 (Jičín)
Nemyčeves
 (Jičín)
Nevratice
 (Jičín)
Nová Paka
 (Jičín)
Ohařice
 (Jičín)
Ohaveč
 (Jičín)
Osek
 (Jičín)
Ostroměř
 (Jičín)
Ostružno
 (Jičín)
Pecka
 (Jičín)
Petrovičky
 (Jičín)
Podhorní Újezd a Vojice
 (Jičín)
Podhradí
 (Jičín)
Podůlší
 (Jičín)
Radim
 (Jičín)
Rašín
 (Jičín)
Rohoznice
 (Jičín)
Rokytňany
 (Jičín)
Samšina
 (Jičín)
Šárovcova Lhota
 (Jičín)
Sběř
 (Jičín)
Sedliště
 (Jičín)
Sekeřice
 (Jičín)
Slatiny
 (Jičín)
Slavhostice
 (Jičín)
Sobčice
 (Jičín)
Soběraz
 (Jičín)
Sobotka
 (Jičín)
Stará Paka
 (Jičín)
Staré Hrady
 (Jičín)
Staré Místo
 (Jičín)
Staré Smrkovice
 (Jičín)
Střevač
 (Jičín)
Sukorady
 (Jičín)
Svatojanský Újezd
 (Jičín)
Tetín
 (Jičín)
Třebnouševes
 (Jičín)
Třtěnice
 (Jičín)
Tuř
 (Jičín)
Úbislavice
 (Jičín)
Údrnice
 (Jičín)
Úhlejov
 (Jičín)
Újezd pod Troskami
 (Jičín)
Úlibice
 (Jičín)
Valdice
 (Jičín)
Veliš
 (Jičín)
Vidochov
 (Jičín)
Vitiněves
 (Jičín)
Volanice
 (Jičín)
Vrbice
 (Jičín)
Vřesník
 (Jičín)
Vršce
 (Jičín)
Vysoké Veselí
 (Jičín)
Zámostí-Blata
 (Jičín)
Zelenecká Lhota
 (Jičín)
Železnice
 (Jičín)
Žeretice
 (Jičín)
Židovice
 (Jičín)
Žlunice
 (Jičín)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Valdicích 1 527 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 1 272. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Valdic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o -255 obyvatel, tedy přibližně o -16,7 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Valdicích narodilo 6 dětí a 10 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -4.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Valdicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými -5, konkrétně se pak do Valdic přistěhovalo 30 osob a vystěhovalo se 35 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Valdic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -4, zatímco migrační saldo činilo -5.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Valdicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 8 manželství a došlo k 3 rozvodům, což představuje rozdíl +5.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Valdicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě -9 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Valdic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -4, migrační saldo -5 a výsledná celková změna dosáhla -9.

Počet obyvatel Valdic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Valdicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o -255. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Valdic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 1 258 obyvatel

RokPočet obyvatel
20251 272
20241 281
20231 305
20221 323
20211 357
20201 398
20191 390
20181 375
20171 392
20161 386
20151 423
20141 429
20131 427
20121 442
20111 460
20101 397
20091 413
20081 444
20071 453
20061 462
20051 454
20041 438
20031 474
20021 500
20011 511
20001 527

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -7.

RokŽivě narození
20256
202411
202315
202215
20218
202017
201917
201816
201715
201619
201512
201412
201315
201213
201111
201014
20099
200815
200718
200616
200517
200412
200312
200223
200111
200013

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Valdicích změnil o 0 osob ročně.

RokZemřelí
202510
202415
20239
202215
202114
202014
20197
20189
20178
201619
20154
20146
201312
20127
201116
20106
200911
200813
20078
20066
20059
200415
20036
20025
20017
200010

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Valdicím připojilo celkem 30 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202530
202428
202345
202229
202133
202030
201937
201830
201739
201616
201531
201443
201328
201219
201129
201026
200925
200849
200728
200636
200551
20042
20037
200215
200112
200021

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Valdic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 35.

RokVystěhovalí
202535
202448
202369
202263
202119
202025
201932
201854
201740
201653
201545
201447
201346
201243
201144
201050
200954
200860
200747
200638
200543
200435
200339
200244
200128
200035

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 8 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20258
20248
20233
20224
20217
20208
20199
20186
20177
20165
20158
20145
20135
20126
201111
20107
200910
200810
20078
200610
200512
20046
200311
20028
200113
200015

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Valdic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 3 rozvodů.

RokRozvody
20253
20243
20230
20225
20210
20202
20194
20182
20171
20163
20154
20144
20131
20122
20114
20104
20093
20084
20074
20063
20053
20043
20037
20024
20019
20002

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -4.

RokSaldo
2025-4
2024-4
2023+6
20220
2021-6
2020+3
2019+10
2018+7
2017+7
20160
2015+8
2014+6
2013+3
2012+6
2011-5
2010+8
2009-2
2008+2
2007+10
2006+10
2005+8
2004-3
2003+6
2002+18
2001+4
2000+3

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na -5.

RokSaldo
2025-5
2024-20
2023-24
2022-34
2021+14
2020+5
2019+5
2018-24
2017-1
2016-37
2015-14
2014-4
2013-18
2012-24
2011-15
2010-24
2009-29
2008-11
2007-19
2006-2
2005+8
2004-33
2003-32
2002-29
2001-16
2000-14

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo -9.

RokSaldo
2025-9
2024-24
2023-18
2022-34
2021+8
2020+8
2019+15
2018-17
2017+6
2016-37
2015-6
2014+2
2013-15
2012-18
2011-20
2010-16
2009-31
2008-9
2007-9
2006+8
2005+16
2004-36
2003-26
2002-11
2001-12
2000-11

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Valdicím. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního poklesu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 1 258 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 1 238 do 1 278. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě -9,39 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Valdic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše oslabují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně -12 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního poklesu.