Hospodaření Vápovic v průběhu let

Detailní historická finanční data pro hospodaření v Vápovicích, včetně příjmů, výdajů, salda a struktury rozpočtu. Ověřte si, jaká byla struktura příjmů, když byl starostou obce Vápovic váš oblíbený politik. Porovnejte příjmy (aktuálně 2,4 mil. Kč) a výdaje (aktuálně 1,7 mil. Kč) pro každý rok a ujistěte se v jakých letech bylo saldo (+651 tis. Kč) kladné (přebytek) a kdy záporné (deficit). Veškeré druhy příjmů, výdajů a transférů pak najdete v detailní tabulce.

Příjmy (2025)
2,4 mil. Kč
Meziroční změna oproti 2024: +1,1 mil. Kč
Výdaje (2025)
1,7 mil. Kč
Meziroční změna oproti 2024: +64 tis. Kč
Saldo (2025)
+651 tis. Kč
Rozdíl oproti 2024: +1,0 mil. Kč
Daňová soběstačnost (2025)
43,6 %
Změna oproti 2024: -24 p. b.
Arnolec
 (Jihlava)
Batelov
 (Jihlava)
Bílý Kámen
 (Jihlava)
Bítovčice
 (Jihlava)
Bohuslavice
 (Jihlava)
Borovná
 (Jihlava)
Boršov
 (Jihlava)
Brtnice
 (Jihlava)
Brtnička
 (Jihlava)
Brzkov
 (Jihlava)
Cejle
 (Jihlava)
Cerekvička-Rosice
 (Jihlava)
Černíč
 (Jihlava)
Čížov
 (Jihlava)
Dlouhá Brtnice
 (Jihlava)
Dobronín
 (Jihlava)
Dobroutov
 (Jihlava)
Dolní Cerekev
 (Jihlava)
Dolní Vilímeč
 (Jihlava)
Doupě
 (Jihlava)
Dudín
 (Jihlava)
Dušejov
 (Jihlava)
Dvorce
 (Jihlava)
Dyjice
 (Jihlava)
Hladov
 (Jihlava)
Hodice
 (Jihlava)
Hojkov
 (Jihlava)
Horní Dubenky
 (Jihlava)
Horní Myslová
 (Jihlava)
Hostětice
 (Jihlava)
Hrutov
 (Jihlava)
Hubenov
 (Jihlava)
Hybrálec
 (Jihlava)
Jamné
 (Jihlava)
Jersín
 (Jihlava)
Jezdovice
 (Jihlava)
Ježená
 (Jihlava)
Jihlava
 (Jihlava)
Jihlávka
 (Jihlava)
Jindřichovice
 (Jihlava)
Kalhov
 (Jihlava)
Kaliště
 (Jihlava)
Kamenice
 (Jihlava)
Kamenná
 (Jihlava)
Klatovec
 (Jihlava)
Kněžice
 (Jihlava)
Knínice
 (Jihlava)
Kostelec
 (Jihlava)
Kostelní Myslová
 (Jihlava)
Kozlov
 (Jihlava)
Krahulčí
 (Jihlava)
Krasonice
 (Jihlava)
Lhotka
 (Jihlava)
Luka nad Jihlavou
 (Jihlava)
Malý Beranov
 (Jihlava)
Markvartice
 (Jihlava)
Měšín
 (Jihlava)
Milíčov
 (Jihlava)
Mirošov
 (Jihlava)
Mrákotín
 (Jihlava)
Mysletice
 (Jihlava)
Mysliboř
 (Jihlava)
Nadějov
 (Jihlava)
Nevcehle
 (Jihlava)
Nová Říše
 (Jihlava)
Olšany
 (Jihlava)
Olší
 (Jihlava)
Opatov
 (Jihlava)
Ořechov
 (Jihlava)
Otín
 (Jihlava)
Panenská Rozsíčka
 (Jihlava)
Panské Dubenky
 (Jihlava)
Pavlov
 (Jihlava)
Plandry
 (Jihlava)
Polná
 (Jihlava)
Puklice
 (Jihlava)
Radkov
 (Jihlava)
Rančířov
 (Jihlava)
Rantířov
 (Jihlava)
Řásná
 (Jihlava)
Řídelov
 (Jihlava)
Rohozná
 (Jihlava)
Rozseč
 (Jihlava)
Růžená
 (Jihlava)
Rybné
 (Jihlava)
Sedlatice
 (Jihlava)
Sedlejov
 (Jihlava)
Šimanov
 (Jihlava)
Smrčná
 (Jihlava)
Stáj
 (Jihlava)
Stará Říše
 (Jihlava)
Stonařov
 (Jihlava)
Strachoňovice
 (Jihlava)
Střítež
 (Jihlava)
Suchá
 (Jihlava)
Švábov
 (Jihlava)
Svojkovice
 (Jihlava)
Telč
 (Jihlava)
Třešť
 (Jihlava)
Třeštice
 (Jihlava)
Urbanov
 (Jihlava)
Ústí
 (Jihlava)
Vanov
 (Jihlava)
Vanůvek
 (Jihlava)
Vápovice
 (Jihlava)
Velký Beranov
 (Jihlava)
Větrný Jeníkov
 (Jihlava)
Věžnice
 (Jihlava)
Věžnička
 (Jihlava)
Vílanec
 (Jihlava)
Volevčice
 (Jihlava)
Vyskytná nad Jihlavou
 (Jihlava)
Vysoké Studnice
 (Jihlava)
Vystrčenovice
 (Jihlava)
Záborná
 (Jihlava)
Zadní Vydří
 (Jihlava)
Žatec
 (Jihlava)
Zbilidy
 (Jihlava)
Zbinohy
 (Jihlava)
Zdeňkov
 (Jihlava)
Ždírec
 (Jihlava)
Zhoř
 (Jihlava)
Zvolenovice
 (Jihlava)

Příjmy vs. výdaje

Tento graf porovnává celkové příjmy a celkové výdaje v Vápovicích v jednotlivých letech a ukazuje, jak se rozpočet vyvíjel v širším časovém horizontu. Zatímco v roce 2016 dosahovaly příjmy přibližně 1,5 mil. Kč a výdaje 1,2 mil. Kč, v roce 2025 se příjmová strana posunula na 2,4 mil. Kč a výdajová na 1,7 mil. Kč. Graf je vhodný pro rychlé posouzení, zda se tempo růstu výdajů drží pod kontrolou, nebo začíná dohánět a překonávat příjmovou základnu.

Rozpočtové saldo

Rozpočtové saldo ukazuje rozdíl mezi příjmy a výdaji v každém roce a napovídá, zda hospodaření skončilo v přebytku, nebo ve schodku. Kladné hodnoty znamenají, že příjmy převýšily výdaje, záporné naopak signalizují deficit. V posledním dostupném roce 2025 činilo saldo +651 tis. Kč, což je klíčový údaj pro rychlé vyhodnocení rozpočtové stability Vápovic.

Struktura příjmů

Tento graf rozkládá celkové příjmy na hlavní složky a pomáhá rychle poznat, z čeho je rozpočet skutečně financován. Je užitečný hlavně pro odlišení vlastní příjmové síly od příjmů založených více na transferech nebo jednorázových kapitálových položkách. Pro novináře, starosty i místní obyvatele jde o jeden z nejpraktičtějších pohledů na to, jak stabilní nebo proměnlivá je příjmová základna Vápovic.

Příjmy, výdaje a saldo v jednom pohledu

Kombinovaný graf spojuje příjmy, výdaje a rozpočtové saldo (+651 tis. Kč) regionu do vizualizace, kde vidíte nejen objem rozpočtu, ale i jeho výslednou bilanci. Je užitečný hlavně při srovnávání jednotlivých rozpočtových období a při hledání let, kdy se hospodaření výrazně odchýlilo od dlouhodobého trendu. Poslední dostupný rok ukazuje příjmy ve výši 2,4 mil. Kč, výdaje 1,7 mil. Kč a saldo +651 tis. Kč.

Běžné vs. kapitálové výdaje

Srovnání běžných a kapitálových výdajů pomáhá odlišit provozní chod samosprávy od investiční aktivity. Díky tomu lze rychle poznat, zda rozpočet směřoval hlavně do každodenního fungování, nebo do větších projektů, majetku a infrastruktury. Pro starosty a místní je to důležitý pohled na to, zda obec či region spíše udržuje provoz, nebo aktivně investuje do rozvoje.

Daňová soběstačnost

Tento graf ukazuje, jaký podíl na celkových příjmech tvořily daňové příjmy. Vyšší podíl zpravidla naznačuje stabilnější vlastní příjmovou základnu, nižší naopak větší závislost na transferech či jiných zdrojích. Pro rychlou orientaci v kvalitě rozpočtu jde o mimořádně užitečný ukazatel, protože samotný objem příjmů bez této struktury mnoho neřekne.

Saldo jako podíl na příjmech

Přepočet salda na podíl z celkových příjmů ukazuje, jak významný byl roční přebytek nebo schodek vzhledem k velikosti rozpočtu. Díky tomu lze lépe porovnávat jednotlivé roky mezi sebou i napříč různě velkými obcemi, okresy nebo kraji. Jde o užitečný indikátor rozpočtové disciplíny, protože převádí absolutní saldo do srozumitelnější relativní podoby.

Celkové příjmy po letech

Tabulka uvádí přesné roční objemy celkových příjmů a je vhodná pro citace, meziroční srovnání i rychlou kontrolu vývoje rozpočtové základny. Nejnovější rok je zobrazen hned nahoře, takže se uživatel okamžitě dostane k nejaktuálnějšímu dostupnému údaji. V období 2016–2025 se příjmy změnily o 858 tis. Kč, tedy přibližně o 57,5 %.

RokPříjmy
20252,4 mil. Kč
20241,3 mil. Kč
20231,5 mil. Kč
20221,5 mil. Kč
20211,4 mil. Kč
20201,9 mil. Kč
20191,3 mil. Kč
20181,0 mil. Kč
20171,5 mil. Kč
20161,5 mil. Kč

Celkové výdaje po letech

Přehled celkových výdajů ukazuje, kolik prostředků bylo v jednotlivých letech skutečně vynaloženo. Tato tabulka je užitečná hlavně pro ověření, zda růst výdajů kopíroval příjmy, nebo je v některých letech výrazně předběhl. Mezi prvním a posledním dostupným rokem se výdajová strana změnila o 502 tis. Kč, což odpovídá přibližně 41,9 %.

RokVýdaje
20251,7 mil. Kč
20241,6 mil. Kč
20231,1 mil. Kč
20221,3 mil. Kč
20212,0 mil. Kč
20202,0 mil. Kč
20191,4 mil. Kč
2018911 tis. Kč
20171,3 mil. Kč
20161,2 mil. Kč

Rozpočtové saldo po letech

Tabulka rozpočtového salda umožňuje bez dalších výpočtů zjistit, ve kterých letech hospodaření skončilo v přebytku a kdy naopak ve schodku. Kladné hodnoty vyjadřují rozpočtový přebytek, záporné deficit. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje hodnotu +651 tis. Kč.

RokSaldo
2025+651 tis. Kč
2024-355 tis. Kč
2023+405 tis. Kč
2022+162 tis. Kč
2021-655 tis. Kč
2020-78 tis. Kč
2019-122 tis. Kč
2018+105 tis. Kč
2017+234 tis. Kč
2016+295 tis. Kč

Daňové příjmy po letech

Pokud jsou v datasetu dostupné daňové příjmy, tato tabulka ukazuje jejich vývoj v jednotlivých letech a pomáhá odlišit vlastní příjmovou sílu od ostatních rozpočtových zdrojů. Pro analytické čtení veřejných financí jde o důležitý údaj, protože lépe naznačuje stabilitu příjmové základny než samotné celkové příjmy. V období 2016–2025 se daňové příjmy změnily o 497 tis. Kč, tedy přibližně o 94,4 %.

RokDaňové příjmy
20251,0 mil. Kč
2024862 tis. Kč
2023879 tis. Kč
2022815 tis. Kč
2021724 tis. Kč
2020620 tis. Kč
2019685 tis. Kč
2018630 tis. Kč
2017585 tis. Kč
2016527 tis. Kč

Nedaňové příjmy po letech

Nedaňové příjmy doplňují obrázek o tom, jak významnou část rozpočtu tvoří poplatky, služby, nájmy nebo jiné vlastní příjmy mimo daně. V některých letech mohou být stabilní, jindy naopak výrazně kolísají, a proto je jejich samostatný přehled důležitý pro poctivější čtení příjmové struktury.

RokNedaňové příjmy
2025892 tis. Kč
202483 tis. Kč
2023431 tis. Kč
202229 tis. Kč
2021437 tis. Kč
2020658 tis. Kč
2019332 tis. Kč
2018173 tis. Kč
2017720 tis. Kč
2016776 tis. Kč

Přijaté transféry po letech

Přijaté transféry ukazují, jak silně byl rozpočet podporován penězi z jiných veřejných rozpočtů. Jde o důležitý přehled hlavně v letech, kdy do hospodaření vstupovaly dotace, mimořádné podpory nebo transfery na investice a provoz. Tabulka tak pomáhá vysvětlit, proč se celkové příjmy v některých obdobích výrazně měnily.

RokPřijaté transféry
2025426 tis. Kč
2024336 tis. Kč
2023154 tis. Kč
2022665 tis. Kč
2021226 tis. Kč
2020642 tis. Kč
2019240 tis. Kč
2018213 tis. Kč
2017225 tis. Kč
2016190 tis. Kč

Kapitálové příjmy po letech

Kapitálové příjmy zpravidla souvisejí s prodejem majetku nebo jinými jednorázovějšími příjmy investičního charakteru. Jejich oddělený přehled pomáhá rozlišit, zda vyšší příjmy v konkrétním roce vycházely ze stabilních zdrojů, nebo z mimořádných událostí.

RokKapitálové příjmy
20259 tis. Kč
2024—
2023—
2022—
2021—
2020—
2019—
2018—
2017—
2016—

Běžné výdaje po letech

Běžné výdaje zachycují provozní stránku hospodaření a pomáhají odlišit standardní chod úřadu či samosprávy od mimořádných investic. V přehledu tak můžete lépe posoudit, jestli se zvyšující rozpočet promítal hlavně do provozu, nebo do rozvoje a investic.

RokBěžné výdaje
20251,4 mil. Kč
20241,6 mil. Kč
20231,1 mil. Kč
20221,3 mil. Kč
20212,0 mil. Kč
20202,0 mil. Kč
20191,3 mil. Kč
2018911 tis. Kč
20171,3 mil. Kč
20161,2 mil. Kč

Kapitálové výdaje po letech

Kapitálové výdaje obvykle souvisejí s investicemi do infrastruktury, majetku nebo větších projektů. Tabulka pomáhá rychle najít roky s výraznější investiční aktivitou a oddělit je od období, kdy rozpočet fungoval spíše v běžném provozním režimu.

RokKapitálové výdaje
2025258 tis. Kč
2024—
2023—
2022—
2021—
202013 tis. Kč
201989 tis. Kč
2018—
20170 Kč
20160 Kč