Domů / Zlínský kraj / Zlín / Pohořelice
Vlajka obce Pohořelice

Demografie Pohořelic

Kolik je v Pohořelicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 935 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 946. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

935
Meziroční změna oproti 2024: +24
6
Přirozená změna: -1
Zemřelí (2025)
7
Porovnání s narozenými za stejný rok
+25
Přistěhovalí 52 / vystěhovalí 27
Bělov
 (Zlín)
Biskupice
 (Zlín)
Bohuslavice nad Vláří
 (Zlín)
Bohuslavice u Zlína
 (Zlín)
Bratřejov
 (Zlín)
Březnice
 (Zlín)
Březová
 (Zlín)
Březůvky
 (Zlín)
Brumov-Bylnice
 (Zlín)
Dešná
 (Zlín)
Dobrkovice
 (Zlín)
Dolní Lhota
 (Zlín)
Doubravy
 (Zlín)
Drnovice
 (Zlín)
Držková
 (Zlín)
Fryšták
 (Zlín)
Halenkovice
 (Zlín)
Haluzice
 (Zlín)
Horní Lhota
 (Zlín)
Hostišová
 (Zlín)
Hřivínův Újezd
 (Zlín)
Hrobice
 (Zlín)
Hvozdná
 (Zlín)
Jasenná
 (Zlín)
Jestřabí
 (Zlín)
Kaňovice
 (Zlín)
Karlovice
 (Zlín)
Kašava
 (Zlín)
Kelníky
 (Zlín)
Komárov
 (Zlín)
Křekov
 (Zlín)
Lhota
 (Zlín)
Lhotsko
 (Zlín)
Lípa
 (Zlín)
Lipová
 (Zlín)
Loučka
 (Zlín)
Ludkovice
 (Zlín)
Luhačovice
 (Zlín)
Lukov
 (Zlín)
Lukoveček
 (Zlín)
Lutonina
 (Zlín)
Machová
 (Zlín)
Mysločovice
 (Zlín)
Napajedla
 (Zlín)
Návojná
 (Zlín)
Nedašov
 (Zlín)
Nedašova Lhota
 (Zlín)
Neubuz
 (Zlín)
Oldřichovice
 (Zlín)
Ostrata
 (Zlín)
Otrokovice
 (Zlín)
Petrůvka
 (Zlín)
Podhradí
 (Zlín)
Podkopná Lhota
 (Zlín)
Pohořelice
 (Zlín)
Poteč
 (Zlín)
Pozlovice
 (Zlín)
Provodov
 (Zlín)
Racková
 (Zlín)
Rokytnice
 (Zlín)
Rudimov
 (Zlín)
Šanov
 (Zlín)
Šarovy
 (Zlín)
Sazovice
 (Zlín)
Sehradice
 (Zlín)
Slavičín
 (Zlín)
Slopné
 (Zlín)
Slušovice
 (Zlín)
Spytihněv
 (Zlín)
Štítná nad Vláří-Popov
 (Zlín)
Študlov
 (Zlín)
Tečovice
 (Zlín)
Tichov
 (Zlín)
Tlumačov
 (Zlín)
Trnava
 (Zlín)
Ublo
 (Zlín)
Újezd
 (Zlín)
Valašské Klobouky
 (Zlín)
Valašské Příkazy
 (Zlín)
Velký Ořechov
 (Zlín)
Veselá
 (Zlín)
Vizovice
 (Zlín)
Vlachova Lhota
 (Zlín)
Vlachovice
 (Zlín)
Vlčková
 (Zlín)
Všemina
 (Zlín)
Vysoké Pole
 (Zlín)
Zádveřice-Raková
 (Zlín)
Želechovice nad Dřevnicí
 (Zlín)
Zlín
 (Zlín)
Žlutava
 (Zlín)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Pohořelicích 822 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 935. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Pohořelic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +113 obyvatel, tedy přibližně o 13,7 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Pohořelicích narodilo 6 dětí a 7 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -1.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Pohořelicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +25, konkrétně se pak do Pohořelic přistěhovalo 52 osob a vystěhovalo se 27 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Pohořelic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -1, zatímco migrační saldo činilo +25.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Pohořelicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 2 manželství a došlo k 4 rozvodům, což představuje rozdíl -2.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Pohořelicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +24 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Pohořelic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -1, migrační saldo +25 a výsledná celková změna dosáhla +24.

Počet obyvatel Pohořelic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Pohořelicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +113. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Pohořelic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 946 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025935
2024911
2023902
2022900
2021897
2020890
2019898
2018897
2017885
2016879
2015879
2014872
2013848
2012847
2011846
2010849
2009825
2008820
2007829
2006823
2005814
2004828
2003826
2002801
2001797
2000822

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -4.

RokŽivě narození
20256
20249
20236
202210
202110
20203
201910
20189
201710
20167
20151
20149
201311
20129
20115
201013
20098
20086
20076
200610
20053
20044
20033
20026
20018
200010

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Pohořelicích změnil o -2 osob ročně.

RokZemřelí
20257
20249
202314
20229
20218
202011
20199
201810
20179
201610
201510
201410
201310
201212
201110
20108
20096
200811
200713
20069
20059
200411
20033
20029
20018
20009

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Pohořelicím připojilo celkem 52 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202552
202425
202319
202223
202117
202010
201924
201836
201728
201615
201536
201432
201321
201221
201115
201036
200918
20088
200743
200631
200511
200422
200338
200222
20016
200022

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Pohořelic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 27.

RokVystěhovalí
202527
202416
20239
202221
20217
202010
201924
201823
201723
201612
201520
20147
201321
201217
201111
201017
200915
200812
200730
200623
200519
200413
200313
200215
200110
20004

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 2 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20252
20242
20231
20223
20216
20204
20198
20188
20174
20165
20152
20141
20131
20123
20113
20104
20094
20084
20074
20062
20052
20046
20033
20022
20013
20005

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Pohořelic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 4 rozvodů.

RokRozvody
20254
20241
20231
20221
20213
20200
20193
20182
20172
20163
20155
20141
20130
20121
20112
20103
20092
20080
20075
20062
20050
20041
20031
20023
20010
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -1.

RokSaldo
2025-1
20240
2023-8
2022+1
2021+2
2020-8
2019+1
2018-1
2017+1
2016-3
2015-9
2014-1
2013+1
2012-3
2011-5
2010+5
2009+2
2008-5
2007-7
2006+1
2005-6
2004-7
20030
2002-3
20010
2000+1

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +25.

RokSaldo
2025+25
2024+9
2023+10
2022+2
2021+10
20200
20190
2018+13
2017+5
2016+3
2015+16
2014+25
20130
2012+4
2011+4
2010+19
2009+3
2008-4
2007+13
2006+8
2005-8
2004+9
2003+25
2002+7
2001-4
2000+18

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +24.

RokSaldo
2025+24
2024+9
2023+2
2022+3
2021+12
2020-8
2019+1
2018+12
2017+6
20160
2015+7
2014+24
2013+1
2012+1
2011-1
2010+24
2009+5
2008-9
2007+6
2006+9
2005-14
2004+2
2003+25
2002+4
2001-4
2000+19

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Pohořelicím. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 946 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 934 do 958. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 9,93 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Pohořelic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +10 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.