Domů / Zlínský kraj / Vsetín / Valašská Polanka
Vlajka obce Valašská Polanka

Demografie Valašské Polanky

Kolik je v Valašské Polance obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 1 477 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 1 481. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

1 477
Meziroční změna oproti 2024: -5
12
Přirozená změna: -6
Zemřelí (2025)
18
Porovnání s narozenými za stejný rok
+1
Přistěhovalí 24 / vystěhovalí 23
Branky
 (Vsetín)
Bystřička
 (Vsetín)
Choryně
 (Vsetín)
Dolní Bečva
 (Vsetín)
Francova Lhota
 (Vsetín)
Halenkov
 (Vsetín)
Horní Bečva
 (Vsetín)
Horní Lideč
 (Vsetín)
Hošťálková
 (Vsetín)
Hovězí
 (Vsetín)
Huslenky
 (Vsetín)
Hutisko-Solanec
 (Vsetín)
Jablůnka
 (Vsetín)
Janová
 (Vsetín)
Jarcová
 (Vsetín)
Karolinka
 (Vsetín)
Kateřinice
 (Vsetín)
Kelč
 (Vsetín)
Kladeruby
 (Vsetín)
Krhová
 (Vsetín)
Kunovice
 (Vsetín)
Lačnov
 (Vsetín)
Leskovec
 (Vsetín)
Lešná
 (Vsetín)
Lhota u Vsetína
 (Vsetín)
Lidečko
 (Vsetín)
Liptál
 (Vsetín)
Loučka
 (Vsetín)
Lužná
 (Vsetín)
Malá Bystřice
 (Vsetín)
Mikulůvka
 (Vsetín)
Nový Hrozenkov
 (Vsetín)
Oznice
 (Vsetín)
Podolí
 (Vsetín)
Police
 (Vsetín)
Poličná
 (Vsetín)
Pozděchov
 (Vsetín)
Prlov
 (Vsetín)
Prostřední Bečva
 (Vsetín)
Pržno
 (Vsetín)
Ratiboř
 (Vsetín)
Rožnov pod Radhoštěm
 (Vsetín)
Růžďka
 (Vsetín)
Seninka
 (Vsetín)
Střelná
 (Vsetín)
Střítež nad Bečvou
 (Vsetín)
Ústí
 (Vsetín)
Valašská Bystřice
 (Vsetín)
Valašská Polanka
 (Vsetín)
Valašská Senice
 (Vsetín)
Valašské Meziříčí
 (Vsetín)
Velká Lhota
 (Vsetín)
Velké Karlovice
 (Vsetín)
Vidče
 (Vsetín)
Vigantice
 (Vsetín)
Vsetín
 (Vsetín)
Zašová
 (Vsetín)
Zděchov
 (Vsetín)
Zubří
 (Vsetín)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Valašské Polance 1 330 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 1 477. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Valašské Polanky rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +147 obyvatel, tedy přibližně o 11,1 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Valašské Polance narodilo 12 dětí a 18 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -6.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Valašskou Polankou a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +1, konkrétně se pak do Valašské Polanky přistěhovalo 24 osob a vystěhovalo se 23 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Valašské Polanky pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -6, zatímco migrační saldo činilo +1.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Valašské Polance skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 6 manželství a došlo k 2 rozvodům, což představuje rozdíl +4.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Valašské Polance, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě -5 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Valašské Polanky měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -6, migrační saldo +1 a výsledná celková změna dosáhla -5.

Počet obyvatel Valašské Polanky v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Valašské Polance rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +147. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Valašské Polanky v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 1 481 obyvatel

RokPočet obyvatel
20251 477
20241 482
20231 477
20221 478
20211 463
20201 457
20191 440
20181 433
20171 424
20161 404
20151 404
20141 388
20131 399
20121 394
20111 384
20101 375
20091 373
20081 352
20071 355
20061 357
20051 347
20041 328
20031 328
20021 328
20011 315
20001 330

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -2.

RokŽivě narození
202512
202411
202316
202219
202120
202026
201913
201826
201713
201611
201513
201414
201312
201211
201111
20106
200924
20087
20076
200611
200513
200418
20039
200212
200113
200014

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Valašské Polance změnil o +4 osob ročně.

RokZemřelí
202518
202414
202318
202213
202120
202019
20199
201814
201714
201612
201514
201420
20139
20128
20119
201014
20099
200816
200710
200610
20057
20048
200318
200210
20017
200014

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Valašské Polance připojilo celkem 24 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202524
202433
202328
202242
202136
202024
201922
201820
201735
201619
201538
201413
201330
201223
201124
201025
200916
200825
200724
200629
200528
20048
200321
200232
200125
200033

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Valašské Polanky z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 23.

RokVystěhovalí
202523
202425
202327
202233
202121
202014
201919
201823
201714
201618
201521
201418
201328
201216
201111
201015
200910
200819
200722
200620
200515
200418
200312
200221
200118
200019

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 6 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20256
20246
20236
20227
202114
20204
20198
201811
20176
20166
20155
20147
20132
20126
20118
20105
20096
20088
20072
20062
20058
20042
20036
20026
20015
20004

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Valašské Polanky v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 2 rozvodů.

RokRozvody
20252
20242
20231
20224
20213
20202
20192
20184
20175
20164
20152
20141
20133
20122
20111
20101
20091
20081
20074
20061
20052
20040
20030
20022
20013
20002

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -6.

RokSaldo
2025-6
2024-3
2023-2
2022+6
20210
2020+7
2019+4
2018+12
2017-1
2016-1
2015-1
2014-6
2013+3
2012+3
2011+2
2010-8
2009+15
2008-9
2007-4
2006+1
2005+6
2004+10
2003-9
2002+2
2001+6
20000

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +1.

RokSaldo
2025+1
2024+8
2023+1
2022+9
2021+15
2020+10
2019+3
2018-3
2017+21
2016+1
2015+17
2014-5
2013+2
2012+7
2011+13
2010+10
2009+6
2008+6
2007+2
2006+9
2005+13
2004-10
2003+9
2002+11
2001+7
2000+14

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo -5.

RokSaldo
2025-5
2024+5
2023-1
2022+15
2021+15
2020+17
2019+7
2018+9
2017+20
20160
2015+16
2014-11
2013+5
2012+10
2011+15
2010+2
2009+21
2008-3
2007-2
2006+10
2005+19
20040
20030
2002+13
2001+13
2000+14

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Valašské Polance. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 1 481 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 1 468 do 1 494. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 3,52 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Valašské Polanky. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +6 obyvatel. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu.