Vlajka obce Chvatěruby

Demografie Chvatěrub

Kolik je v Chvatěrubech obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 608 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 623. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

608
Meziroční změna oproti 2024: +23
4
Přirozená změna: -3
Zemřelí (2025)
7
Porovnání s narozenými za stejný rok
+26
Přistěhovalí 57 / vystěhovalí 31
Býkev
 (Mělník)
Byšice
 (Mělník)
Čakovičky
 (Mělník)
Čečelice
 (Mělník)
Chlumín
 (Mělník)
Chorušice
 (Mělník)
Chvatěruby
 (Mělník)
Cítov
 (Mělník)
Dobřeň
 (Mělník)
Dolany nad Vltavou
 (Mělník)
Dolní Beřkovice
 (Mělník)
Dolní Zimoř
 (Mělník)
Dřínov
 (Mělník)
Hořín
 (Mělník)
Horní Počaply
 (Mělník)
Hostín
 (Mělník)
Hostín u Vojkovic
 (Mělník)
Jeviněves
 (Mělník)
Kadlín
 (Mělník)
Kanina
 (Mělník)
Kly
 (Mělník)
Kojetice
 (Mělník)
Kokořín
 (Mělník)
Kostelec nad Labem
 (Mělník)
Kozomín
 (Mělník)
Kralupy nad Vltavou
 (Mělník)
Ledčice
 (Mělník)
Lhotka
 (Mělník)
Liběchov
 (Mělník)
Libiš
 (Mělník)
Liblice
 (Mělník)
Lobeč
 (Mělník)
Lužec nad Vltavou
 (Mělník)
Malý Újezd
 (Mělník)
Medonosy
 (Mělník)
Mělnické Vtelno
 (Mělník)
Mělník
 (Mělník)
Mšeno
 (Mělník)
Nebužely
 (Mělník)
Nedomice
 (Mělník)
Nelahozeves
 (Mělník)
Neratovice
 (Mělník)
Nosálov
 (Mělník)
Nová Ves
 (Mělník)
Obříství
 (Mělník)
Olovnice
 (Mělník)
Ovčáry
 (Mělník)
Postřižín
 (Mělník)
Řepín
 (Mělník)
Spomyšl
 (Mělník)
Stránka
 (Mělník)
Střemy
 (Mělník)
Tišice
 (Mělník)
Tuhaň
 (Mělník)
Tupadly
 (Mělník)
Újezdec
 (Mělník)
Úžice
 (Mělník)
Velký Borek
 (Mělník)
Veltrusy
 (Mělník)
Vidim
 (Mělník)
Vojkovice
 (Mělník)
Vraňany
 (Mělník)
Všestudy
 (Mělník)
Všetaty
 (Mělník)
Vysoká
 (Mělník)
Zálezlice
 (Mělník)
Želízy
 (Mělník)
Zlončice
 (Mělník)
Zlosyň
 (Mělník)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Chvatěrubech 339 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 608. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Chvatěrub rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +269 obyvatel, tedy přibližně o 79,4 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Chvatěrubech narodilo 4 dětí a 7 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -3.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Chvatěruby a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +26, konkrétně se pak do Chvatěrub přistěhovalo 57 osob a vystěhovalo se 31 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Chvatěrub pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -3, zatímco migrační saldo činilo +26.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Chvatěrubech skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 2 manželství a došlo k 1 rozvodům, což představuje rozdíl +1.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Chvatěrubech, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +23 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Chvatěrub měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -3, migrační saldo +26 a výsledná celková změna dosáhla +23.

Počet obyvatel Chvatěrub v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Chvatěrubech rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +269. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Chvatěrub v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 623 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025608
2024585
2023572
2022560
2021539
2020532
2019538
2018551
2017551
2016542
2015535
2014529
2013506
2012503
2011482
2010460
2009462
2008457
2007456
2006438
2005446
2004437
2003444
2002433
2001423
2000339

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o +1.

RokŽivě narození
20254
20245
20232
20223
20215
20204
20193
20184
20172
20164
20154
20147
20132
20126
20114
20103
20096
20082
20077
20064
20054
20043
20032
20023
20011
20003

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Chvatěrubech změnil o +2 osob ročně.

RokZemřelí
20257
20246
20233
20223
20218
20204
20192
20187
20176
20164
20152
20141
20135
20124
20115
20107
20093
20084
20076
20065
20053
20049
20035
20024
200111
20005

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Chvatěrubům připojilo celkem 57 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202557
202444
202338
202232
202123
202016
20194
201818
201725
201618
201522
201428
201318
201234
201116
201023
200919
200814
200725
20069
200515
200414
200321
200215
200115
200023

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Chvatěrub z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 31.

RokVystěhovalí
202531
202430
202325
202211
202113
202022
201918
201815
201712
201611
201518
201411
201312
201215
20119
201021
200917
200811
20078
200616
20057
200415
20037
20024
200111
20004

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 2 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20252
20242
20232
20223
20211
20200
20191
20184
20178
20163
20151
20142
20132
20121
20110
20102
20094
20082
20070
20060
20053
20041
20030
20020
20012
20001

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Chvatěrub v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 1 rozvodů.

RokRozvody
20251
20242
20232
20221
20212
20200
20191
20182
20171
20162
20150
20141
20133
20120
20110
20101
20091
20080
20070
20065
20050
20042
20031
20021
20010
20001

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -3.

RokSaldo
2025-3
2024-1
2023-1
20220
2021-3
20200
2019+1
2018-3
2017-4
20160
2015+2
2014+6
2013-3
2012+2
2011-1
2010-4
2009+3
2008-2
2007+1
2006-1
2005+1
2004-6
2003-3
2002-1
2001-10
2000-2

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +26.

RokSaldo
2025+26
2024+14
2023+13
2022+21
2021+10
2020-6
2019-14
2018+3
2017+13
2016+7
2015+4
2014+17
2013+6
2012+19
2011+7
2010+2
2009+2
2008+3
2007+17
2006-7
2005+8
2004-1
2003+14
2002+11
2001+4
2000+19

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +23.

RokSaldo
2025+23
2024+13
2023+12
2022+21
2021+7
2020-6
2019-13
20180
2017+9
2016+7
2015+6
2014+23
2013+3
2012+21
2011+6
2010-2
2009+5
2008+1
2007+18
2006-8
2005+9
2004-7
2003+11
2002+10
2001-6
2000+17

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Chvatěrubům. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 623 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 606 do 640. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 20,86 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Chvatěrub. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +14 obyvatel. Model ukazuje na významné pokračování populačního růstu.