Domů / Královéhradecký kraj / Trutnov / Horní Brusnice

Demografie Horní Brusnice

Kolik je v Horní Brusnici obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 456 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 461. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

456
Meziroční změna oproti 2024: +9
2
Přirozená změna: -2
Zemřelí (2025)
4
Porovnání s narozenými za stejný rok
+11
Přistěhovalí 22 / vystěhovalí 11
Batňovice
 (Trutnov)
Bernartice
 (Trutnov)
Bílá Třemešná
 (Trutnov)
Bílé Poličany
 (Trutnov)
Borovnice
 (Trutnov)
Borovnička
 (Trutnov)
Čermná
 (Trutnov)
Černý Důl
 (Trutnov)
Chotěvice
 (Trutnov)
Choustníkovo Hradiště
 (Trutnov)
Chvaleč
 (Trutnov)
Dolní Branná
 (Trutnov)
Dolní Brusnice
 (Trutnov)
Dolní Dvůr
 (Trutnov)
Dolní Kalná
 (Trutnov)
Dolní Lánov
 (Trutnov)
Dolní Olešnice
 (Trutnov)
Doubravice
 (Trutnov)
Dubenec
 (Trutnov)
Dvůr Králové nad Labem
 (Trutnov)
Hajnice
 (Trutnov)
Havlovice
 (Trutnov)
Horní Brusnice
 (Trutnov)
Horní Kalná
 (Trutnov)
Horní Maršov
 (Trutnov)
Horní Olešnice
 (Trutnov)
Hostinné
 (Trutnov)
Hřibojedy
 (Trutnov)
Janské Lázně
 (Trutnov)
Jívka
 (Trutnov)
Klášterská Lhota
 (Trutnov)
Kocbeře
 (Trutnov)
Kohoutov
 (Trutnov)
Královec
 (Trutnov)
Kuks
 (Trutnov)
Kunčice nad Labem
 (Trutnov)
Lampertice
 (Trutnov)
Lánov
 (Trutnov)
Lanžov
 (Trutnov)
Libňatov
 (Trutnov)
Libotov
 (Trutnov)
Litíč
 (Trutnov)
Malá Úpa
 (Trutnov)
Malé Svatoňovice
 (Trutnov)
Maršov u Úpice
 (Trutnov)
Mladé Buky
 (Trutnov)
Mostek
 (Trutnov)
Nemojov
 (Trutnov)
Pec pod Sněžkou
 (Trutnov)
Pilníkov
 (Trutnov)
Prosečné
 (Trutnov)
Radvanice
 (Trutnov)
Rtyně v Podkrkonoší
 (Trutnov)
Rudník
 (Trutnov)
Špindlerův Mlýn
 (Trutnov)
Stanovice
 (Trutnov)
Staré Buky
 (Trutnov)
Strážné
 (Trutnov)
Suchovršice
 (Trutnov)
Svoboda nad Úpou
 (Trutnov)
Třebihošť
 (Trutnov)
Trotina
 (Trutnov)
Trutnov
 (Trutnov)
Úpice
 (Trutnov)
Velké Svatoňovice
 (Trutnov)
Velký Vřešťov
 (Trutnov)
Vilantice
 (Trutnov)
Vítězná
 (Trutnov)
Vlčice
 (Trutnov)
Vlčkovice v Podkrkonoší
 (Trutnov)
Vrchlabí
 (Trutnov)
Zábřezí-Řečice
 (Trutnov)
Žacléř
 (Trutnov)
Zdobín
 (Trutnov)
Zlatá Olešnice
 (Trutnov)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Horní Brusnici 484 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 456. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Horní Brusnice rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o -28 obyvatel, tedy přibližně o -5,8 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Horní Brusnici narodilo 2 dětí a 4 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -2.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Horní Brusnicí a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +11, konkrétně se pak do Horní Brusnice přistěhovalo 22 osob a vystěhovalo se 11 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Horní Brusnice pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -2, zatímco migrační saldo činilo +11.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Horní Brusnici skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 1 manželství a došlo k 2 rozvodům, což představuje rozdíl -1.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Horní Brusnici, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +9 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Horní Brusnice měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -2, migrační saldo +11 a výsledná celková změna dosáhla +9.

Počet obyvatel Horní Brusnice v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Horní Brusnici rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o -28. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Horní Brusnice v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 461 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025456
2024447
2023442
2022438
2021440
2020436
2019429
2018429
2017435
2016438
2015432
2014440
2013442
2012437
2011434
2010438
2009447
2008441
2007443
2006444
2005441
2004438
2003437
2002430
2001447
2000484

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o 0.

RokŽivě narození
20252
20242
20232
20223
20213
20208
20192
20184
20172
20165
20156
20143
20136
20124
20111
20101
20093
20088
20075
20063
20053
20046
20033
20023
20011
20002

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Horní Brusnici změnil o 0 osob ročně.

RokZemřelí
20254
20245
20232
20222
20213
20205
20193
20186
20178
20164
20158
20145
20135
20123
20115
20105
20092
20082
20073
20066
20057
20046
20032
20025
20015
20004

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Horní Brusnici připojilo celkem 22 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202522
202417
202314
202211
202111
202014
201918
201814
201711
201624
201516
201414
201320
201217
201117
20106
200916
20085
200710
200612
200520
200417
200314
20028
20013
20005

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Horní Brusnice z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 11.

RokVystěhovalí
202511
20249
202310
202214
202110
202010
201917
201818
20178
201619
201522
201414
201316
201215
201110
201011
200911
200813
200713
20066
200513
200416
20038
200223
200122
200012

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 1 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20251
20241
20233
20221
20211
20203
20191
20182
20172
20165
20152
20142
20131
20123
20113
20101
20092
20082
20074
20062
20052
20041
20033
20020
20015
20000

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Horní Brusnice v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 2 rozvodů.

RokRozvody
20252
20242
20231
20222
20210
20201
20193
20181
20170
20162
20151
20141
20131
20120
20110
20101
20091
20081
20071
20061
20051
20040
20033
20022
20010
20001

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -2.

RokSaldo
2025-2
2024-3
20230
2022+1
20210
2020+3
2019-1
2018-2
2017-6
2016+1
2015-2
2014-2
2013+1
2012+1
2011-4
2010-4
2009+1
2008+6
2007+2
2006-3
2005-4
20040
2003+1
2002-2
2001-4
2000-2

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +11.

RokSaldo
2025+11
2024+8
2023+4
2022-3
2021+1
2020+4
2019+1
2018-4
2017+3
2016+5
2015-6
20140
2013+4
2012+2
2011+7
2010-5
2009+5
2008-8
2007-3
2006+6
2005+7
2004+1
2003+6
2002-15
2001-19
2000-7

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +9.

RokSaldo
2025+9
2024+5
2023+4
2022-2
2021+1
2020+7
20190
2018-6
2017-3
2016+6
2015-8
2014-2
2013+5
2012+3
2011+3
2010-9
2009+6
2008-2
2007-1
2006+3
2005+3
2004+1
2003+7
2002-17
2001-23
2000-9

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Horní Brusnici. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 461 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 454 do 468. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 7,50 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Horní Brusnice. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Složky působí rozdílně, ale v souhrnu převažuje migrační efekt. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +4 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.