Vlajka obce Mžany

Demografie Mžan

Kolik je v Mžanech obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 466 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 474. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

466
Meziroční změna oproti 2024: +10
2
Přirozená změna: 0
Zemřelí (2025)
2
Porovnání s narozenými za stejný rok
+10
Přistěhovalí 17 / vystěhovalí 7
Babice
 (Hradec Králové)
Barchov
 (Hradec Králové)
Běleč nad Orlicí
 (Hradec Králové)
Benátky
 (Hradec Králové)
Blešno
 (Hradec Králové)
Boharyně
 (Hradec Králové)
Černilov
 (Hradec Králové)
Černožice
 (Hradec Králové)
Chlumec nad Cidlinou
 (Hradec Králové)
Chudeřice
 (Hradec Králové)
Čistěves
 (Hradec Králové)
Divec
 (Hradec Králové)
Dobřenice
 (Hradec Králové)
Dohalice
 (Hradec Králové)
Dolní Přím
 (Hradec Králové)
Habřina
 (Hradec Králové)
Hlušice
 (Hradec Králové)
Hněvčeves
 (Hradec Králové)
Holohlavy
 (Hradec Králové)
Hořiněves
 (Hradec Králové)
Hradec Králové
 (Hradec Králové)
Hrádek
 (Hradec Králové)
Humburky
 (Hradec Králové)
Hvozdnice
 (Hradec Králové)
Jeníkovice
 (Hradec Králové)
Jílovice
 (Hradec Králové)
Káranice
 (Hradec Králové)
Klamoš
 (Hradec Králové)
Kobylice
 (Hradec Králové)
Kosice
 (Hradec Králové)
Kosičky
 (Hradec Králové)
Králíky
 (Hradec Králové)
Kratonohy
 (Hradec Králové)
Kunčice
 (Hradec Králové)
Ledce
 (Hradec Králové)
Lejšovka
 (Hradec Králové)
Lhota pod Libčany
 (Hradec Králové)
Libčany
 (Hradec Králové)
Libníkovice
 (Hradec Králové)
Librantice
 (Hradec Králové)
Libřice
 (Hradec Králové)
Lišice
 (Hradec Králové)
Lochenice
 (Hradec Králové)
Lodín
 (Hradec Králové)
Lovčice
 (Hradec Králové)
Lužany
 (Hradec Králové)
Lužec nad Cidlinou
 (Hradec Králové)
Máslojedy
 (Hradec Králové)
Měník
 (Hradec Králové)
Mlékosrby
 (Hradec Králové)
Mokrovousy
 (Hradec Králové)
Myštěves
 (Hradec Králové)
Mžany
 (Hradec Králové)
Nechanice
 (Hradec Králové)
Neděliště
 (Hradec Králové)
Nepolisy
 (Hradec Králové)
Nové Město
 (Hradec Králové)
Nový Bydžov
 (Hradec Králové)
Obědovice
 (Hradec Králové)
Ohnišťany
 (Hradec Králové)
Olešnice
 (Hradec Králové)
Osice
 (Hradec Králové)
Osičky
 (Hradec Králové)
Petrovice
 (Hradec Králové)
Písek
 (Hradec Králové)
Prasek
 (Hradec Králové)
Praskačka
 (Hradec Králové)
Předměřice nad Labem
 (Hradec Králové)
Převýšov
 (Hradec Králové)
Pšánky
 (Hradec Králové)
Puchlovice
 (Hradec Králové)
Račice nad Trotinou
 (Hradec Králové)
Radíkovice
 (Hradec Králové)
Radostov
 (Hradec Králové)
Roudnice
 (Hradec Králové)
Sadová
 (Hradec Králové)
Šaplava
 (Hradec Králové)
Sendražice
 (Hradec Králové)
Skalice
 (Hradec Králové)
Skřivany
 (Hradec Králové)
Sloupno
 (Hradec Králové)
Smidary
 (Hradec Králové)
Smiřice
 (Hradec Králové)
Smržov
 (Hradec Králové)
Sovětice
 (Hradec Králové)
Stará Voda
 (Hradec Králové)
Starý Bydžov
 (Hradec Králové)
Stěžery
 (Hradec Králové)
Stračov
 (Hradec Králové)
Střezetice
 (Hradec Králové)
Světí
 (Hradec Králové)
Syrovátka
 (Hradec Králové)
Těchlovice
 (Hradec Králové)
Třebechovice pod Orebem
 (Hradec Králové)
Třesovice
 (Hradec Králové)
Urbanice
 (Hradec Králové)
Vinary
 (Hradec Králové)
Vrchovnice
 (Hradec Králové)
Všestary
 (Hradec Králové)
Výrava
 (Hradec Králové)
Vysoká nad Labem
 (Hradec Králové)
Vysoký Újezd
 (Hradec Králové)
Zachrašťany
 (Hradec Králové)
Zdechovice
 (Hradec Králové)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Mžanech 411 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 466. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Mžan rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +55 obyvatel, tedy přibližně o 13,4 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Mžanech narodilo 2 dětí a 2 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil 0.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Mžany a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +10, konkrétně se pak do Mžan přistěhovalo 17 osob a vystěhovalo se 7 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Mžan pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty 0, zatímco migrační saldo činilo +10.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Mžanech skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 3 manželství a došlo k 2 rozvodům, což představuje rozdíl +1.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Mžanech, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +10 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Mžan měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo 0, migrační saldo +10 a výsledná celková změna dosáhla +10.

Počet obyvatel Mžan v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Mžanech rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +55. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Mžan v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 474 obyvatel

RokPočet obyvatel
2025466
2024456
2023446
2022450
2021412
2020414
2019415
2018423
2017415
2016418
2015415
2014413
2013419
2012427
2011440
2010422
2009405
2008405
2007396
2006406
2005415
2004416
2003411
2002408
2001418
2000411

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -6.

RokŽivě narození
20252
20243
20237
20228
20214
20208
20192
20183
20173
20163
201510
20144
20133
20123
20112
20107
20096
20084
20071
20063
20054
20042
20032
20022
20017
20008

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Mžanech změnil o -1 osob ročně.

RokZemřelí
20252
20243
20234
20221
20216
20205
20195
20180
20176
20163
20157
20148
20137
20129
20116
20101
20094
20083
20078
20063
20054
20045
20034
20029
20013
20003

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Mžanům připojilo celkem 17 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202517
202424
202318
202238
202110
20209
20196
201820
20176
201613
201511
20147
20134
20123
201112
201021
200910
200816
20072
20067
200516
200413
200313
20024
200123
200011

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Mžan z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 7.

RokVystěhovalí
20257
202414
202325
20227
202111
202013
201911
201815
20176
201610
201512
20149
20138
201210
20114
201010
200912
20088
20075
200616
200517
20045
20038
20027
200113
200012

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 3 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20253
20242
20233
20223
20214
20200
20193
20180
20172
20164
20152
20142
20132
20120
20111
20101
20093
20084
20071
20061
20052
20041
20031
20021
20013
20002

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Mžan v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 2 rozvodů.

RokRozvody
20252
20241
20230
20220
20213
20200
20190
20180
20173
20160
20150
20141
20131
20121
20110
20100
20091
20080
20070
20062
20051
20040
20031
20021
20010
20001

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo 0.

RokSaldo
20250
20240
2023+3
2022+7
2021-2
2020+3
2019-3
2018+3
2017-3
20160
2015+3
2014-4
2013-4
2012-6
2011-4
2010+6
2009+2
2008+1
2007-7
20060
20050
2004-3
2003-2
2002-7
2001+4
2000+5

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +10.

RokSaldo
2025+10
2024+10
2023-7
2022+31
2021-1
2020-4
2019-5
2018+5
20170
2016+3
2015-1
2014-2
2013-4
2012-7
2011+8
2010+11
2009-2
2008+8
2007-3
2006-9
2005-1
2004+8
2003+5
2002-3
2001+10
2000-1

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +10.

RokSaldo
2025+10
2024+10
2023-4
2022+38
2021-3
2020-1
2019-8
2018+8
2017-3
2016+3
2015+2
2014-6
2013-8
2012-13
2011+4
2010+17
20090
2008+9
2007-10
2006-9
2005-1
2004+5
2003+3
2002-10
2001+14
2000+4

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Mžanům. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 474 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 463 do 485. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 10,77 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Mžan. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše posilují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +5 obyvatel. Model ukazuje na středně silné pokračování populačního růstu.