Našli jste nepřesnost, chybějící údaj nebo technický problém? Pošlete stručnou poznámku. Pomáhá to kvalitě dat i důvěryhodnosti webu.

Kolik je v Moravských Budějovicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 7 079 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 7 052. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.
Zatímco v roce 2000 žilo v Moravských Budějovicích 8 111 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 7 079. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Moravských Budějovic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o -1 032 obyvatel, tedy přibližně o -12,7 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.
Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Moravských Budějovicích narodilo 53 dětí a 82 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil -29.
Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Moravskými Budějovicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +10, konkrétně se pak do Moravských Budějovic přistěhovalo 181 osob a vystěhovalo se 171 lidí.
Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Moravských Budějovic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty -29, zatímco migrační saldo činilo +10.
Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Moravských Budějovicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 26 manželství a došlo k 9 rozvodům, což představuje rozdíl +17.
Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Moravských Budějovicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě -19 obyvatel.
Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Moravských Budějovic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo -29, migrační saldo +10 a výsledná celková změna dosáhla -19.
Chcete čistá data o vývoji populace v Moravských Budějovicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o -1 032. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Moravských Budějovic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 7 052 obyvatel
| Rok | Počet obyvatel |
|---|---|
| 2025 | 7 079 |
| 2024 | 7 098 |
| 2023 | 7 135 |
| 2022 | 7 159 |
| 2021 | 7 167 |
| 2020 | 7 256 |
| 2019 | 7 300 |
| 2018 | 7 364 |
| 2017 | 7 397 |
| 2016 | 7 441 |
| 2015 | 7 458 |
| 2014 | 7 462 |
| 2013 | 7 524 |
| 2012 | 7 580 |
| 2011 | 7 602 |
| 2010 | 7 739 |
| 2009 | 7 816 |
| 2008 | 7 853 |
| 2007 | 7 905 |
| 2006 | 7 896 |
| 2005 | 7 934 |
| 2004 | 7 957 |
| 2003 | 7 971 |
| 2002 | 7 983 |
| 2001 | 7 970 |
| 2000 | 8 111 |
Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -21.
| Rok | Živě narození |
|---|---|
| 2025 | 53 |
| 2024 | 53 |
| 2023 | 58 |
| 2022 | 77 |
| 2021 | 81 |
| 2020 | 85 |
| 2019 | 69 |
| 2018 | 71 |
| 2017 | 78 |
| 2016 | 70 |
| 2015 | 82 |
| 2014 | 65 |
| 2013 | 63 |
| 2012 | 68 |
| 2011 | 64 |
| 2010 | 75 |
| 2009 | 72 |
| 2008 | 68 |
| 2007 | 80 |
| 2006 | 72 |
| 2005 | 64 |
| 2004 | 58 |
| 2003 | 96 |
| 2002 | 61 |
| 2001 | 74 |
| 2000 | 74 |
Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Moravských Budějovicích změnil o -5 osob ročně.
| Rok | Zemřelí |
|---|---|
| 2025 | 82 |
| 2024 | 70 |
| 2023 | 85 |
| 2022 | 107 |
| 2021 | 86 |
| 2020 | 106 |
| 2019 | 86 |
| 2018 | 81 |
| 2017 | 81 |
| 2016 | 86 |
| 2015 | 83 |
| 2014 | 92 |
| 2013 | 72 |
| 2012 | 63 |
| 2011 | 80 |
| 2010 | 80 |
| 2009 | 76 |
| 2008 | 68 |
| 2007 | 76 |
| 2006 | 80 |
| 2005 | 83 |
| 2004 | 66 |
| 2003 | 87 |
| 2002 | 72 |
| 2001 | 84 |
| 2000 | 87 |
Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Moravským Budějovicím připojilo celkem 181 nových obyvatel.
| Rok | Přistěhovalí |
|---|---|
| 2025 | 181 |
| 2024 | 166 |
| 2023 | 175 |
| 2022 | 191 |
| 2021 | 168 |
| 2020 | 109 |
| 2019 | 127 |
| 2018 | 102 |
| 2017 | 106 |
| 2016 | 127 |
| 2015 | 133 |
| 2014 | 105 |
| 2013 | 85 |
| 2012 | 99 |
| 2011 | 75 |
| 2010 | 115 |
| 2009 | 110 |
| 2008 | 113 |
| 2007 | 145 |
| 2006 | 146 |
| 2005 | 118 |
| 2004 | 155 |
| 2003 | 103 |
| 2002 | 138 |
| 2001 | 123 |
| 2000 | 136 |
Pohled na mobilitu obyvatel Moravských Budějovic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 171.
| Rok | Vystěhovalí |
|---|---|
| 2025 | 171 |
| 2024 | 186 |
| 2023 | 172 |
| 2022 | 169 |
| 2021 | 203 |
| 2020 | 132 |
| 2019 | 174 |
| 2018 | 125 |
| 2017 | 147 |
| 2016 | 128 |
| 2015 | 136 |
| 2014 | 140 |
| 2013 | 132 |
| 2012 | 126 |
| 2011 | 136 |
| 2010 | 187 |
| 2009 | 143 |
| 2008 | 165 |
| 2007 | 140 |
| 2006 | 176 |
| 2005 | 122 |
| 2004 | 161 |
| 2003 | 124 |
| 2002 | 114 |
| 2001 | 140 |
| 2000 | 105 |
Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 26 nově uzavřených manželství.
| Rok | Sňatky |
|---|---|
| 2025 | 26 |
| 2024 | 27 |
| 2023 | 23 |
| 2022 | 24 |
| 2021 | 29 |
| 2020 | 30 |
| 2019 | 45 |
| 2018 | 30 |
| 2017 | 26 |
| 2016 | 49 |
| 2015 | 33 |
| 2014 | 31 |
| 2013 | 16 |
| 2012 | 37 |
| 2011 | 30 |
| 2010 | 39 |
| 2009 | 33 |
| 2008 | 23 |
| 2007 | 22 |
| 2006 | 32 |
| 2005 | 33 |
| 2004 | 38 |
| 2003 | 47 |
| 2002 | 41 |
| 2001 | 35 |
| 2000 | 34 |
Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Moravských Budějovic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 9 rozvodů.
| Rok | Rozvody |
|---|---|
| 2025 | 9 |
| 2024 | 14 |
| 2023 | 10 |
| 2022 | 8 |
| 2021 | 11 |
| 2020 | 14 |
| 2019 | 17 |
| 2018 | 14 |
| 2017 | 22 |
| 2016 | 11 |
| 2015 | 11 |
| 2014 | 15 |
| 2013 | 19 |
| 2012 | 11 |
| 2011 | 23 |
| 2010 | 23 |
| 2009 | 12 |
| 2008 | 20 |
| 2007 | 23 |
| 2006 | 13 |
| 2005 | 28 |
| 2004 | 25 |
| 2003 | 22 |
| 2002 | 15 |
| 2001 | 11 |
| 2000 | 12 |
Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo -29.
| Rok | Saldo |
|---|---|
| 2025 | -29 |
| 2024 | -17 |
| 2023 | -27 |
| 2022 | -30 |
| 2021 | -5 |
| 2020 | -21 |
| 2019 | -17 |
| 2018 | -10 |
| 2017 | -3 |
| 2016 | -16 |
| 2015 | -1 |
| 2014 | -27 |
| 2013 | -9 |
| 2012 | +5 |
| 2011 | -16 |
| 2010 | -5 |
| 2009 | -4 |
| 2008 | 0 |
| 2007 | +4 |
| 2006 | -8 |
| 2005 | -19 |
| 2004 | -8 |
| 2003 | +9 |
| 2002 | -11 |
| 2001 | -10 |
| 2000 | -13 |
Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +10.
| Rok | Saldo |
|---|---|
| 2025 | +10 |
| 2024 | -20 |
| 2023 | +3 |
| 2022 | +22 |
| 2021 | -35 |
| 2020 | -23 |
| 2019 | -47 |
| 2018 | -23 |
| 2017 | -41 |
| 2016 | -1 |
| 2015 | -3 |
| 2014 | -35 |
| 2013 | -47 |
| 2012 | -27 |
| 2011 | -61 |
| 2010 | -72 |
| 2009 | -33 |
| 2008 | -52 |
| 2007 | +5 |
| 2006 | -30 |
| 2005 | -4 |
| 2004 | -6 |
| 2003 | -21 |
| 2002 | +24 |
| 2001 | -17 |
| 2000 | +31 |
Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo -19.
| Rok | Saldo |
|---|---|
| 2025 | -19 |
| 2024 | -37 |
| 2023 | -24 |
| 2022 | -8 |
| 2021 | -40 |
| 2020 | -44 |
| 2019 | -64 |
| 2018 | -33 |
| 2017 | -44 |
| 2016 | -17 |
| 2015 | -4 |
| 2014 | -62 |
| 2013 | -56 |
| 2012 | -22 |
| 2011 | -77 |
| 2010 | -77 |
| 2009 | -37 |
| 2008 | -52 |
| 2007 | +9 |
| 2006 | -38 |
| 2005 | -23 |
| 2004 | -14 |
| 2003 | -12 |
| 2002 | +13 |
| 2001 | -27 |
| 2000 | +18 |
Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Moravským Budějovicím. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního poklesu. Dominantní roli v predikci hraje především přirozená měna obyvatelstva. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 7 052 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 7 028 do 7 077. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě -4,08 ‰ z velikosti populace.
Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Moravských Budějovic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.
Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše oslabují. Dominantní roli v predikci hraje především přirozená měna obyvatelstva.
Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně -29 obyvatel. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního poklesu.
Přinášíme aktuální informace, data, statistiky a analýzy z vašeho okolí. Data o populaci (demografii), hospodaření obcí, krajů, samospráv, ale také o nehodách v blízkosti vašeho bydliště. Vše analyzujeme a převádíme do poutavých grafů, tabulek, textů a infografik. Máte zajímavý tip na vylepšení? Neváhejte napsat také v případě zájmu o spolupráci.
Na tomto webu používáme cookies, abychom vám poskytli co nejlepší uživatelský zážitek.
Více možnostíMůžete povolit analytické cookies, nebo pokračovat pouze s nezbytnými cookies potřebnými pro fungování webu.
Jen nezbytné