Vlajka obce Lysice

Demografie Lysic

Kolik je v Lysicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 1 970 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 1 983. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

1 970
Meziroční změna oproti 2024: +4
22
Přirozená změna: +4
Zemřelí (2025)
18
Porovnání s narozenými za stejný rok
0
Přistěhovalí 52 / vystěhovalí 52
Adamov
 (Blansko)
Bedřichov
 (Blansko)
Benešov
 (Blansko)
Blansko
 (Blansko)
Bořitov
 (Blansko)
Borotín
 (Blansko)
Boskovice
 (Blansko)
Brťov-Jeneč
 (Blansko)
Bukovina
 (Blansko)
Bukovinka
 (Blansko)
Býkovice
 (Blansko)
Černá Hora
 (Blansko)
Černovice
 (Blansko)
Cetkovice
 (Blansko)
Chrudichromy
 (Blansko)
Crhov
 (Blansko)
Deštná
 (Blansko)
Dlouhá Lhota
 (Blansko)
Doubravice nad Svitavou
 (Blansko)
Drnovice
 (Blansko)
Habrůvka
 (Blansko)
Hodonín
 (Blansko)
Holštejn
 (Blansko)
Horní Poříčí
 (Blansko)
Horní Smržov
 (Blansko)
Jabloňany
 (Blansko)
Jedovnice
 (Blansko)
Kněževes
 (Blansko)
Knínice
 (Blansko)
Kořenec
 (Blansko)
Kotvrdovice
 (Blansko)
Kozárov
 (Blansko)
Krasová
 (Blansko)
Křetín
 (Blansko)
Krhov
 (Blansko)
Křtěnov
 (Blansko)
Křtiny
 (Blansko)
Kulířov
 (Blansko)
Kunčina Ves
 (Blansko)
Kunice
 (Blansko)
Kuničky
 (Blansko)
Kunštát
 (Blansko)
Lažany
 (Blansko)
Lazinov
 (Blansko)
Letovice
 (Blansko)
Lhota Rapotina
 (Blansko)
Lhota u Lysic
 (Blansko)
Lhota u Olešnice
 (Blansko)
Lipovec
 (Blansko)
Lipůvka
 (Blansko)
Louka
 (Blansko)
Lubě
 (Blansko)
Ludíkov
 (Blansko)
Lysice
 (Blansko)
Makov
 (Blansko)
Malá Lhota
 (Blansko)
Malá Roudka
 (Blansko)
Míchov
 (Blansko)
Milonice
 (Blansko)
Němčice
 (Blansko)
Nýrov
 (Blansko)
Obora
 (Blansko)
Okrouhlá
 (Blansko)
Olešnice
 (Blansko)
Olomučany
 (Blansko)
Ostrov u Macochy
 (Blansko)
Pamětice
 (Blansko)
Petrov
 (Blansko)
Petrovice
 (Blansko)
Prostřední Poříčí
 (Blansko)
Rájec-Jestřebí
 (Blansko)
Ráječko
 (Blansko)
Roubanina
 (Blansko)
Rozseč nad Kunštátem
 (Blansko)
Rozsíčka
 (Blansko)
Rudice
 (Blansko)
Šebetov
 (Blansko)
Sebranice
 (Blansko)
Šebrov-Kateřina
 (Blansko)
Senetářov
 (Blansko)
Skalice nad Svitavou
 (Blansko)
Skrchov
 (Blansko)
Sloup
 (Blansko)
Šošůvka
 (Blansko)
Spešov
 (Blansko)
Štěchov
 (Blansko)
Stvolová
 (Blansko)
Suchý
 (Blansko)
Sudice
 (Blansko)
Sulíkov
 (Blansko)
Světlá
 (Blansko)
Svinošice
 (Blansko)
Svitávka
 (Blansko)
Tasovice
 (Blansko)
Uhřice
 (Blansko)
Újezd u Boskovic
 (Blansko)
Újezd u Černé Hory
 (Blansko)
Úsobrno
 (Blansko)
Ústup
 (Blansko)
Valchov
 (Blansko)
Vanovice
 (Blansko)
Vavřinec
 (Blansko)
Vážany
 (Blansko)
Velenov
 (Blansko)
Velké Opatovice
 (Blansko)
Vilémovice
 (Blansko)
Vísky
 (Blansko)
Voděrady
 (Blansko)
Vranová
 (Blansko)
Vysočany
 (Blansko)
Závist
 (Blansko)
Zbraslavec
 (Blansko)
Žďár
 (Blansko)
Žďárná
 (Blansko)
Žernovník
 (Blansko)
Žerůtky
 (Blansko)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Lysicích 1 870 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 1 970. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Lysic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +100 obyvatel, tedy přibližně o 5,3 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Lysicích narodilo 22 dětí a 18 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil +4.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Lysicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými 0, konkrétně se pak do Lysic přistěhovalo 52 osob a vystěhovalo se 52 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Lysic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty +4, zatímco migrační saldo činilo 0.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Lysicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 6 manželství a došlo k 4 rozvodům, což představuje rozdíl +2.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Lysicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +4 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Lysic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo +4, migrační saldo 0 a výsledná celková změna dosáhla +4.

Počet obyvatel Lysic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Lysicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +100. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Lysic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 1 983 obyvatel

RokPočet obyvatel
20251 970
20241 966
20231 944
20221 937
20211 877
20201 902
20191 900
20181 913
20171 909
20161 921
20151 920
20141 946
20131 943
20121 912
20111 910
20101 928
20091 948
20081 939
20071 914
20061 883
20051 851
20041 825
20031 831
20021 845
20011 844
20001 870

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o +8.

RokŽivě narození
202522
202420
202317
202224
202120
202017
201922
201818
201720
201620
201521
201429
201326
201216
201128
201027
200921
200820
200727
200618
200516
200421
200312
200218
200120
200014

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Lysicích změnil o +3 osob ročně.

RokZemřelí
202518
202422
202320
202215
202120
202019
201912
201823
201720
201616
201525
20148
201314
201212
201117
201025
200919
200819
200714
200617
200511
200418
200316
200218
200114
200015

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Lysicím připojilo celkem 52 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
202552
202466
202345
202293
202139
202036
201934
201847
201734
201638
201543
201428
201348
201241
201122
201038
200929
200856
200774
200667
200543
200437
200333
200240
200115
200021

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Lysic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 52.

RokVystěhovalí
202552
202442
202335
202242
202138
202032
201957
201838
201746
201641
201565
201446
201329
201243
201135
201060
200922
200832
200756
200636
200522
200446
200343
200239
200123
200028

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 6 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20256
202414
202311
202212
20215
20207
20198
20186
201713
20167
201510
20149
20138
201210
20118
20108
200910
200814
20075
20066
20059
20045
20038
200212
20016
200011

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Lysic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 4 rozvodů.

RokRozvody
20254
20244
20236
20223
20219
20202
20192
20189
20174
20163
20156
20143
20136
20121
20119
20100
20096
20081
20075
20063
20054
20045
20038
20025
20012
20002

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo +4.

RokSaldo
2025+4
2024-2
2023-3
2022+9
20210
2020-2
2019+10
2018-5
20170
2016+4
2015-4
2014+21
2013+12
2012+4
2011+11
2010+2
2009+2
2008+1
2007+13
2006+1
2005+5
2004+3
2003-4
20020
2001+6
2000-1

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na 0.

RokSaldo
20250
2024+24
2023+10
2022+51
2021+1
2020+4
2019-23
2018+9
2017-12
2016-3
2015-22
2014-18
2013+19
2012-2
2011-13
2010-22
2009+7
2008+24
2007+18
2006+31
2005+21
2004-9
2003-10
2002+1
2001-8
2000-7

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +4.

RokSaldo
2025+4
2024+22
2023+7
2022+60
2021+1
2020+2
2019-13
2018+4
2017-12
2016+1
2015-26
2014+3
2013+31
2012+2
2011-2
2010-20
2009+9
2008+25
2007+31
2006+32
2005+26
2004-6
2003-14
2002+1
2001-2
2000-8

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Lysicím. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 1 983 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 1 966 do 1 999. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě 4,35 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Lysic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše posilují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně +9 obyvatel. Model ukazuje na spíše pozvolné pokračování populačního růstu.