Vlajka obce Županovice

Demografie Županovic

Kolik je v Županovicích obyvatel? Dle posledních oficiálních měření jich zde žije přibližně 50 a modelový odhad pro rok 2026 ukazuje hodnotu kolem 49. Prozkoumejte detailní historická data o počtu obyvatel, sledujte statistiky ohledně narození, úmrtí, migrace, ale také sňatků a rozvodů. K dispozici jsou také aktuální i historická data o hospodaření v jednotlivých obcích a regionech, ale známe také aktuální stav zdravotnictví a dostupnost lékařů nebo třeba detailní statistiky dopravních nehod.

50
Meziroční změna oproti 2024: +1
0
Přirozená změna: 0
Zemřelí (2025)
0
Porovnání s narozenými za stejný rok
+1
Přistěhovalí 1 / vystěhovalí 0
Báňovice
 (Jindřichův Hradec)
Bednárec
 (Jindřichův Hradec)
Bednáreček
 (Jindřichův Hradec)
Blažejov
 (Jindřichův Hradec)
Bořetín
 (Jindřichův Hradec)
Březina
 (Jindřichův Hradec)
Budeč
 (Jindřichův Hradec)
Budíškovice
 (Jindřichův Hradec)
Cep
 (Jindřichův Hradec)
Červený Hrádek
 (Jindřichův Hradec)
České Velenice
 (Jindřichův Hradec)
Český Rudolec
 (Jindřichův Hradec)
Chlum u Třeboně
 (Jindřichův Hradec)
Číměř
 (Jindřichův Hradec)
Cizkrajov
 (Jindřichův Hradec)
Člunek
 (Jindřichův Hradec)
Dačice
 (Jindřichův Hradec)
Dešná
 (Jindřichův Hradec)
Deštná
 (Jindřichův Hradec)
Dívčí Kopy
 (Jindřichův Hradec)
Dobrohošť
 (Jindřichův Hradec)
Dolní Pěna
 (Jindřichův Hradec)
Dolní Žďár
 (Jindřichův Hradec)
Domanín
 (Jindřichův Hradec)
Doňov
 (Jindřichův Hradec)
Drunče
 (Jindřichův Hradec)
Dunajovice
 (Jindřichův Hradec)
Dvory nad Lužnicí
 (Jindřichův Hradec)
Frahelž
 (Jindřichův Hradec)
Hadravova Rosička
 (Jindřichův Hradec)
Halámky
 (Jindřichův Hradec)
Hamr
 (Jindřichův Hradec)
Hatín
 (Jindřichův Hradec)
Heřmaneč
 (Jindřichův Hradec)
Horní Meziříčko
 (Jindřichův Hradec)
Horní Němčice
 (Jindřichův Hradec)
Horní Pěna
 (Jindřichův Hradec)
Horní Radouň
 (Jindřichův Hradec)
Horní Skrýchov
 (Jindřichův Hradec)
Horní Slatina
 (Jindřichův Hradec)
Hospříz
 (Jindřichův Hradec)
Hrachoviště
 (Jindřichův Hradec)
Hříšice
 (Jindřichův Hradec)
Jarošov nad Nežárkou
 (Jindřichův Hradec)
Jilem
 (Jindřichův Hradec)
Jindřichův Hradec
 (Jindřichův Hradec)
Kačlehy
 (Jindřichův Hradec)
Kamenný Malíkov
 (Jindřichův Hradec)
Kardašova Řečice
 (Jindřichův Hradec)
Klec
 (Jindřichův Hradec)
Kostelní Radouň
 (Jindřichův Hradec)
Kostelní Vydří
 (Jindřichův Hradec)
Kunžak
 (Jindřichův Hradec)
Lásenice
 (Jindřichův Hradec)
Lodhéřov
 (Jindřichův Hradec)
Lomnice nad Lužnicí
 (Jindřichův Hradec)
Lužnice
 (Jindřichův Hradec)
Majdalena
 (Jindřichův Hradec)
Nová Bystřice
 (Jindřichův Hradec)
Nová Olešná
 (Jindřichův Hradec)
Nová Včelnice
 (Jindřichův Hradec)
Nová Ves nad Lužnicí
 (Jindřichův Hradec)
Novosedly nad Nežárkou
 (Jindřichův Hradec)
Okrouhlá Radouň
 (Jindřichův Hradec)
Peč
 (Jindřichův Hradec)
Písečné
 (Jindřichův Hradec)
Pístina
 (Jindřichův Hradec)
Plavsko
 (Jindřichův Hradec)
Pleše
 (Jindřichův Hradec)
Pluhův Žďár
 (Jindřichův Hradec)
Polště
 (Jindřichův Hradec)
Ponědraž
 (Jindřichův Hradec)
Ponědrážka
 (Jindřichův Hradec)
Popelín
 (Jindřichův Hradec)
Příbraz
 (Jindřichův Hradec)
Rapšach
 (Jindřichův Hradec)
Ratiboř
 (Jindřichův Hradec)
Rodvínov
 (Jindřichův Hradec)
Roseč
 (Jindřichův Hradec)
Rosička
 (Jindřichův Hradec)
Slavonice
 (Jindřichův Hradec)
Smržov
 (Jindřichův Hradec)
Staňkov
 (Jindřichův Hradec)
Staré Hobzí
 (Jindřichův Hradec)
Staré Město pod Landštejnem
 (Jindřichův Hradec)
Stráž nad Nežárkou
 (Jindřichův Hradec)
Stříbřec
 (Jindřichův Hradec)
Střížovice
 (Jindřichův Hradec)
Strmilov
 (Jindřichův Hradec)
Studená
 (Jindřichův Hradec)
Suchdol nad Lužnicí
 (Jindřichův Hradec)
Světce
 (Jindřichův Hradec)
Třebětice
 (Jindřichův Hradec)
Třeboň
 (Jindřichův Hradec)
Újezdec
 (Jindřichův Hradec)
Velký Ratmírov
 (Jindřichův Hradec)
Vícemil
 (Jindřichův Hradec)
Višňová
 (Jindřichův Hradec)
Vlčetínec
 (Jindřichův Hradec)
Volfířov
 (Jindřichův Hradec)
Vydří
 (Jindřichův Hradec)
Záblatí
 (Jindřichův Hradec)
Záhoří
 (Jindřichův Hradec)
Zahrádky
 (Jindřichův Hradec)
Žďár
 (Jindřichův Hradec)
Županovice
 (Jindřichův Hradec)

Vývoj počtu obyvatel

Zatímco v roce 2000 žilo v Županovicích 40 obyvatel, v roce 2025 se počet obyvatel dostal na 50. Graf umožňuje rychle vyhodnotit, zda populace Županovic rostla, stagnovala nebo naopak klesala, a to v rozmezí let 2000–2025. V křivce grafu je dobře patrný absolutní posun o +10 obyvatel, tedy přibližně o 25,0 % oproti prvnímu dostupnému roku ke kterému máme platná statistická data.

Živě narození vs. zemřelí

Tento graf staví vedle sebe dva základní demografické ukazatele: počty živě narozených a počty zemřelých v jednotlivých letech. Data vám prozradí ve kterých obdobích měl přirozený pohyb obyvatelstva pozitivní bilanci a kdy naopak více lidí zemřelo, než se narodilo. Jak můžete vidět v infografice, tak v roce 2025 se v Županovicích narodilo 0 dětí a 0 obyvatel zemřelo, přirozený rozdíl tedy činil 0.

Přistěhovalí vs. vystěhovalí

Data v této vizualizaci poukazují na migrační aktivitu spjatou s Županovicemi a jak se v čase měnily počty přistěhovalých a vystěhovalých osob. Například v roce 2025 činil rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými +1, konkrétně se pak do Županovic přistěhovalo 1 osob a vystěhovalo se 0 lidí.

Přirozený a migrační přírůstek / úbytek

Graf srovnává dvě hlavní složky vývoje: přirozenou měnu (rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých) a stěhování. Na první pohled je zřejmé, zda za změnou počtu obyvatel stojí spíše demografický vývoj, nebo atraktivita Županovic pro nové rezidenty. V roce 2025 dosáhl přirozený přírůstek/úbytek hodnoty 0, zatímco migrační saldo činilo +1.

Sňatky vs. rozvody

Následující graf nabízí pohled do soukromí obyvatel v Županovicích skrze statistiku sňatků a rozvodů. Ukazuje, jak se v čase mění rodinné trendy v tomto regionu a zda počet uzavřených manželství převyšuje počet těch zaniklých. V roce 2025 bylo uzavřeno 0 manželství a došlo k 0 rozvodům, což představuje rozdíl 0.

Celkový přírůstek / úbytek

Toto je pomyslný účetní výkaz života v lokalitě. Sčítá radost z narození, smutek z odchodů i dynamiku stěhování do jediné výsledné křivky. Dobře zde rozpoznáte i mimořádné události; zejména pak období pandemie covidu-19 v Županovicích, které v mnoha místech dočasně vychýlilo stabilitu porodnosti či úmrtnosti a ovlivnilo ochotu lidí se stěhovat. V roce 2025 se tato bilance ustálila na hodnotě +1 obyvatel.

Co táhne změnu počtu obyvatel: porodnost, nebo stěhování?

Tato vizualizace rozkládá celkovou změnu počtu obyvatel na dvě hlavní složky – přirozený přírůstek či úbytek a saldo stěhování. Sleduje, zda se počet obyvatel Županovic měnil hlavně vlivem porodnosti a úmrtnosti, nebo spíše příchodem a odchodem obyvatel. V roce 2025 činilo přirozené saldo 0, migrační saldo +1 a výsledná celková změna dosáhla +1.

Počet obyvatel Županovic v jednotlivých letech

Chcete čistá data o vývoji populace v Županovicích rok po roce? Od počátku sledovaného období se celkový počet obyvatel změnil o +10. Pozor na nepřesnou interpretaci dat ČSÚ, kdy některé portály, jako například obyvateleceska.cz, posouvají statistiky o počtu obyvatel chybně o jeden rok. Počet obyvatel Županovic v roce 2026 můžeme zatím pouze statisticky odhadovat a podle aktuální projekce by se mohl pohybovat zhruba kolem 49 obyvatel

RokPočet obyvatel
202550
202449
202350
202250
202156
202059
201960
201861
201765
201665
201571
201473
201374
201272
201167
201062
200960
200853
200750
200652
200545
200446
200346
200245
200139
200040

Živě narození po letech

Následující tabulka zachycuje přesné počty živě narozených dětí v jednotlivých letech a umožňuje identifikovat populačně silnější i slabší ročníky. Data jsou uváděna v surové podobě bez grafického zaokrouhlení, což z nich činí spolehlivý podklad pro citace i detailní analýzu trendů. Mezi lety 2000 a 2025 se roční počet narozených proměnil o -1.

RokŽivě narození
20250
20240
20231
20220
20210
20201
20191
20182
20171
20161
20151
20141
20131
20123
20110
20101
20093
20081
20070
20062
20050
20040
20031
20022
20010
20001

Zemřelí po letech

Přesná statistická řada úmrtí, která slouží jako podklad pro hlubší demografický rozbor. Na rozdíl od grafu zde najdete absolutní čísla vhodná pro přímé meziroční srovnání i pro potřeby citací. Mezi lety 2000 a 2025 se evidovaný počet úmrtí v Županovicích změnil o -2 osob ročně.

RokZemřelí
20250
20240
20231
20222
20211
20200
20190
20181
20170
20161
20150
20141
20131
20122
20111
20101
20090
20080
20071
20060
20051
20042
20030
20020
20011
20002

Přistěhovalí po letech

Přesný soupis nově přistěhovalých obyvatel v jednotlivých letech. Díky sestupnému řazení máte okamžitý přehled o nejaktuálnějším vývoji, který můžete ihned konfrontovat s historickými údaji v nižších řádcích. V roce 2025 se k Županovicím připojilo celkem 1 nových obyvatel.

RokPřistěhovalí
20251
20240
20234
20222
20210
20203
20191
20180
20172
20160
20151
20142
20134
20128
20117
20103
20096
20082
20070
20066
20050
20042
20030
20024
20012
20007

Vystěhovalí po letech

Pohled na mobilitu obyvatel Županovic z opačné strany. Tato analýza dokumentuje počty odchodů v čase a ilustruje stabilitu populace v jednotlivých etapách rozvoje. Tato surová data jsou klíčová pro pochopení, zda je úbytek obyvatel v grafu způsoben zvýšenou emigrací, nebo jen poklesem přistěhovalectví. V posledním roce sledovaného období dosáhl počet vystěhovalých hodnoty 0.

RokVystěhovalí
20250
20241
20234
20226
20211
20205
20193
20185
20173
20166
20154
20143
20132
20124
20112
20101
20092
20080
20071
20061
20050
20040
20030
20020
20013
200010

Sňatky v průběhu let

Přehled ročních počtů sňatků v jednotlivých letech. Dokumentace vývoje sňatečnosti dovoluje konfrontovat aktuální stav s historickými údaji v širším časovém kontextu. Pro rok 2025 uvádějí data ČSÚ celkem 0 nově uzavřených manželství.

RokSňatky
20250
20240
20230
20221
20210
20200
20190
20180
20170
20160
20150
20140
20130
20120
20110
20101
20090
20080
20071
20060
20050
20040
20030
20020
20010
20002

Rozvody po letech

Detailní statistická řada ukončených manželství obyvatel Županovic v chronologickém uspořádání. V této tabulce najdete na rozdíl od vizualizací a grafů pouze surová data, nezbytná pro přesné meziroční srovnání a vědecké citace. Data ilustrují, jak se v čase proměňovala bilance rodinného stavu místních. Poslední dostupný údaj za rok 2025 zmiňuje celkem 0 rozvodů.

RokRozvody
20250
20240
20230
20220
20210
20200
20190
20180
20170
20160
20150
20140
20130
20120
20110
20101
20090
20080
20070
20060
20050
20040
20030
20020
20010
20000

Přirozený přírůstek / úbytek

Tabulka uvádí přímo saldo mezi narozenými a zemřelými, takže bez dalšího počítání ukazuje, zda přirozená měna obyvatelstva populaci posilovala, nebo oslabovala. Kladné hodnoty znamenají více narozených než zemřelých, záporné hodnoty naopak přirozený úbytek. V posledním dostupném roce činilo toto saldo 0.

RokSaldo
20250
20240
20230
2022-2
2021-1
2020+1
2019+1
2018+1
2017+1
20160
2015+1
20140
20130
2012+1
2011-1
20100
2009+3
2008+1
2007-1
2006+2
2005-1
2004-2
2003+1
2002+2
2001-1
2000-1

Přírůstek / úbytek stěhováním

Tabulka přináší přímé roční saldo stěhování a ukazuje, jestli se do lokality dlouhodobě více lidí přistěhovávalo, nebo z ní odcházelo. Je to nejrychlejší způsob, jak bez dopočtů ověřit migrační zisk či ztrátu v konkrétním roce. Poslední dostupný údaj vychází na +1.

RokSaldo
2025+1
2024-1
20230
2022-4
2021-1
2020-2
2019-2
2018-5
2017-1
2016-6
2015-3
2014-1
2013+2
2012+4
2011+5
2010+2
2009+4
2008+2
2007-1
2006+5
20050
2004+2
20030
2002+4
2001-1
2000-3

Celkový přírůstek / úbytek

Tato tabulka shrnuje výslednou roční změnu počtu obyvatel po započtení přirozené měny i migrace, a představuje tak finální bilanci každého roku. Pro uživatele je praktická hlavně tehdy, když chce rychle zjistit, v jakých letech populace rostla a kdy naopak klesala. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje saldo +1.

RokSaldo
2025+1
2024-1
20230
2022-6
2021-2
2020-1
2019-1
2018-4
20170
2016-6
2015-2
2014-1
2013+2
2012+5
2011+4
2010+2
2009+7
2008+3
2007-2
2006+7
2005-1
20040
2003+1
2002+6
2001-2
2000-4

Predikce počtu obyvatel na další 4 roky

Tento model nepředstavuje oficiální prognózu, ale robustní statistickou projekci založenou na historickém vývoji počtu obyvatel, přirozené měně a migraci ve vztahu k Županovicím. Model ukazuje na významné pokračování populačního poklesu. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka. Pro rok 2026 se střední varianta pohybuje kolem 49 obyvatel, zatímco rozumné rozpětí modelu sahá přibližně od 46 do 52. Průměrná modelovaná roční změna odpovídá přibližně hodnotě -18,68 ‰ z velikosti populace.

Scénáře vývoje populace

Vedle středního odhadu je vhodné sledovat i rozmezí možného vývoje, protože historická data nejsou dokonale stabilní. Tento graf proto ukazuje konzervativní, střední a vyšší scénář, které vznikají z modelované volatility historických ročních změn Županovic. Rozpětí není náhodné číslo, ale odvozený interval založený na kolísání reziduí a na tom, jak moc se vybraný trend v minulosti odchyloval od své střední trajektorie.

Odhad hlavních příčin budoucí změny

Tato predikce nerozpočítává budoucnost jen mechanicky z jediné křivky, ale odděleně modeluje přirozené saldo a saldo stěhování, tedy dvě hlavní složky, které výsledný počet obyvatel určují. Díky tomu lze číst nejen výsledný počet, ale i to, zda má být další vývoj tažen spíše porodností a úmrtností, nebo migrací. Obě hlavní složky v modelu působí ve stejném směru a populaci spíše oslabují. Dominantní roli v predikci hraje především migrační složka.

Odhad meziroční změny počtu obyvatel

Zde je vidět samotné tempo očekávané změny v dalších letech. Tento pohled je důležitý zejména tehdy, když nestačí znát pouze výsledný počet obyvatel, ale je potřeba chápat i směr a sílu pohybu. Simulace odhaduje roční změnu v průměru o přibližně -1 obyvatel. Model ukazuje na významné pokračování populačního poklesu.