Vlajka obce Mezihoří

Hospodaření Mezihoří v průběhu let

Detailní historická finanční data pro hospodaření v Mezihoří, včetně příjmů, výdajů, salda a struktury rozpočtu. Ověřte si, jaká byla struktura příjmů, když byl starostou obce Mezihoří váš oblíbený politik. Porovnejte příjmy (aktuálně 2,1 mil. Kč) a výdaje (aktuálně 801 tis. Kč) pro každý rok a ujistěte se v jakých letech bylo saldo (+1,3 mil. Kč) kladné (přebytek) a kdy záporné (deficit). Veškeré druhy příjmů, výdajů a transférů pak najdete v detailní tabulce.

Příjmy (2025)
2,1 mil. Kč
Meziroční změna oproti 2024: +71 tis. Kč
Výdaje (2025)
801 tis. Kč
Meziroční změna oproti 2024: -1,1 mil. Kč
Saldo (2025)
+1,3 mil. Kč
Rozdíl oproti 2024: +1,2 mil. Kč
Daňová soběstačnost (2025)
70,7 %
Změna oproti 2024: +4 p. b.
Běhařov
 (Klatovy)
Běšiny
 (Klatovy)
Bezděkov
 (Klatovy)
Biřkov
 (Klatovy)
Bolešiny
 (Klatovy)
Břežany
 (Klatovy)
Budětice
 (Klatovy)
Bukovník
 (Klatovy)
Čachrov
 (Klatovy)
Černíkov
 (Klatovy)
Červené Poříčí
 (Klatovy)
Chanovice
 (Klatovy)
Chlistov
 (Klatovy)
Chudenice
 (Klatovy)
Chudenín
 (Klatovy)
Číhaň
 (Klatovy)
Čímice
 (Klatovy)
Dešenice
 (Klatovy)
Dlažov
 (Klatovy)
Dlouhá Ves
 (Klatovy)
Dobršín
 (Klatovy)
Dolany
 (Klatovy)
Domoraz
 (Klatovy)
Dražovice
 (Klatovy)
Frymburk
 (Klatovy)
Hamry
 (Klatovy)
Hartmanice
 (Klatovy)
Hejná
 (Klatovy)
Hlavňovice
 (Klatovy)
Hnačov
 (Klatovy)
Horažďovice
 (Klatovy)
Horská Kvilda
 (Klatovy)
Hrádek
 (Klatovy)
Hradešice
 (Klatovy)
Janovice nad Úhlavou
 (Klatovy)
Javor
 (Klatovy)
Ježovy
 (Klatovy)
Kašperské Hory
 (Klatovy)
Kejnice
 (Klatovy)
Klatovy
 (Klatovy)
Klenová
 (Klatovy)
Kolinec
 (Klatovy)
Kovčín
 (Klatovy)
Křenice
 (Klatovy)
Kvášňovice
 (Klatovy)
Lomec
 (Klatovy)
Malý Bor
 (Klatovy)
Maňovice
 (Klatovy)
Měčín
 (Klatovy)
Mezihoří
 (Klatovy)
Mlýnské Struhadlo
 (Klatovy)
Mochtín
 (Klatovy)
Modrava
 (Klatovy)
Mokrosuky
 (Klatovy)
Myslív
 (Klatovy)
Myslovice
 (Klatovy)
Nalžovské Hory
 (Klatovy)
Nehodiv
 (Klatovy)
Nezamyslice
 (Klatovy)
Nezdice na Šumavě
 (Klatovy)
Nýrsko
 (Klatovy)
Obytce
 (Klatovy)
Olšany
 (Klatovy)
Ostřetice
 (Klatovy)
Pačejov
 (Klatovy)
Petrovice u Sušice
 (Klatovy)
Plánice
 (Klatovy)
Podmokly
 (Klatovy)
Poleň
 (Klatovy)
Prášily
 (Klatovy)
Předslav
 (Klatovy)
Rabí
 (Klatovy)
Rejštejn
 (Klatovy)
Slatina
 (Klatovy)
Soběšice
 (Klatovy)
Srní
 (Klatovy)
Strašín
 (Klatovy)
Strážov
 (Klatovy)
Sušice
 (Klatovy)
Svéradice
 (Klatovy)
Švihov
 (Klatovy)
Tužice
 (Klatovy)
Týnec
 (Klatovy)
Újezd u Plánice
 (Klatovy)
Velhartice
 (Klatovy)
Velké Hydčice
 (Klatovy)
Velký Bor
 (Klatovy)
Vřeskovice
 (Klatovy)
Vrhaveč
 (Klatovy)
Zavlekov
 (Klatovy)
Zborovy
 (Klatovy)
Železná Ruda
 (Klatovy)
Žichovice
 (Klatovy)
Žihobce
 (Klatovy)

Příjmy vs. výdaje

Tento graf porovnává celkové příjmy a celkové výdaje v Mezihoří v jednotlivých letech a ukazuje, jak se rozpočet vyvíjel v širším časovém horizontu. Zatímco v roce 2016 dosahovaly příjmy přibližně 835 tis. Kč a výdaje 441 tis. Kč, v roce 2025 se příjmová strana posunula na 2,1 mil. Kč a výdajová na 801 tis. Kč. Graf je vhodný pro rychlé posouzení, zda se tempo růstu výdajů drží pod kontrolou, nebo začíná dohánět a překonávat příjmovou základnu.

Rozpočtové saldo

Rozpočtové saldo ukazuje rozdíl mezi příjmy a výdaji v každém roce a napovídá, zda hospodaření skončilo v přebytku, nebo ve schodku. Kladné hodnoty znamenají, že příjmy převýšily výdaje, záporné naopak signalizují deficit. V posledním dostupném roce 2025 činilo saldo +1,3 mil. Kč, což je klíčový údaj pro rychlé vyhodnocení rozpočtové stability Mezihoří.

Struktura příjmů

Tento graf rozkládá celkové příjmy na hlavní složky a pomáhá rychle poznat, z čeho je rozpočet skutečně financován. Je užitečný hlavně pro odlišení vlastní příjmové síly od příjmů založených více na transferech nebo jednorázových kapitálových položkách. Pro novináře, starosty i místní obyvatele jde o jeden z nejpraktičtějších pohledů na to, jak stabilní nebo proměnlivá je příjmová základna Mezihoří.

Příjmy, výdaje a saldo v jednom pohledu

Kombinovaný graf spojuje příjmy, výdaje a rozpočtové saldo (+1,3 mil. Kč) regionu do vizualizace, kde vidíte nejen objem rozpočtu, ale i jeho výslednou bilanci. Je užitečný hlavně při srovnávání jednotlivých rozpočtových období a při hledání let, kdy se hospodaření výrazně odchýlilo od dlouhodobého trendu. Poslední dostupný rok ukazuje příjmy ve výši 2,1 mil. Kč, výdaje 801 tis. Kč a saldo +1,3 mil. Kč.

Běžné vs. kapitálové výdaje

Srovnání běžných a kapitálových výdajů pomáhá odlišit provozní chod samosprávy od investiční aktivity. Díky tomu lze rychle poznat, zda rozpočet směřoval hlavně do každodenního fungování, nebo do větších projektů, majetku a infrastruktury. Pro starosty a místní je to důležitý pohled na to, zda obec či region spíše udržuje provoz, nebo aktivně investuje do rozvoje.

Daňová soběstačnost

Tento graf ukazuje, jaký podíl na celkových příjmech tvořily daňové příjmy. Vyšší podíl zpravidla naznačuje stabilnější vlastní příjmovou základnu, nižší naopak větší závislost na transferech či jiných zdrojích. Pro rychlou orientaci v kvalitě rozpočtu jde o mimořádně užitečný ukazatel, protože samotný objem příjmů bez této struktury mnoho neřekne.

Saldo jako podíl na příjmech

Přepočet salda na podíl z celkových příjmů ukazuje, jak významný byl roční přebytek nebo schodek vzhledem k velikosti rozpočtu. Díky tomu lze lépe porovnávat jednotlivé roky mezi sebou i napříč různě velkými obcemi, okresy nebo kraji. Jde o užitečný indikátor rozpočtové disciplíny, protože převádí absolutní saldo do srozumitelnější relativní podoby.

Celkové příjmy po letech

Tabulka uvádí přesné roční objemy celkových příjmů a je vhodná pro citace, meziroční srovnání i rychlou kontrolu vývoje rozpočtové základny. Nejnovější rok je zobrazen hned nahoře, takže se uživatel okamžitě dostane k nejaktuálnějšímu dostupnému údaji. V období 2016–2025 se příjmy změnily o 1,3 mil. Kč, tedy přibližně o 154,2 %.

RokPříjmy
20252,1 mil. Kč
20242,1 mil. Kč
20231,9 mil. Kč
20221,8 mil. Kč
20211,5 mil. Kč
20201,4 mil. Kč
20191,7 mil. Kč
20181,2 mil. Kč
20171,5 mil. Kč
2016835 tis. Kč

Celkové výdaje po letech

Přehled celkových výdajů ukazuje, kolik prostředků bylo v jednotlivých letech skutečně vynaloženo. Tato tabulka je užitečná hlavně pro ověření, zda růst výdajů kopíroval příjmy, nebo je v některých letech výrazně předběhl. Mezi prvním a posledním dostupným rokem se výdajová strana změnila o 360 tis. Kč, což odpovídá přibližně 81,6 %.

RokVýdaje
2025801 tis. Kč
20241,9 mil. Kč
20231,5 mil. Kč
20221,8 mil. Kč
20211,3 mil. Kč
20201,7 mil. Kč
20191,6 mil. Kč
20181,8 mil. Kč
2017320 tis. Kč
2016441 tis. Kč

Rozpočtové saldo po letech

Tabulka rozpočtového salda umožňuje bez dalších výpočtů zjistit, ve kterých letech hospodaření skončilo v přebytku a kdy naopak ve schodku. Kladné hodnoty vyjadřují rozpočtový přebytek, záporné deficit. Poslední dostupný řádek za rok 2025 ukazuje hodnotu +1,3 mil. Kč.

RokSaldo
2025+1,3 mil. Kč
2024+139 tis. Kč
2023+398 tis. Kč
2022-4 tis. Kč
2021+137 tis. Kč
2020-281 tis. Kč
2019+147 tis. Kč
2018-540 tis. Kč
2017+1,2 mil. Kč
2016+394 tis. Kč

Daňové příjmy po letech

Pokud jsou v datasetu dostupné daňové příjmy, tato tabulka ukazuje jejich vývoj v jednotlivých letech a pomáhá odlišit vlastní příjmovou sílu od ostatních rozpočtových zdrojů. Pro analytické čtení veřejných financí jde o důležitý údaj, protože lépe naznačuje stabilitu příjmové základny než samotné celkové příjmy. V období 2016–2025 se daňové příjmy změnily o 816 tis. Kč, tedy přibližně o 119,3 %.

RokDaňové příjmy
20251,5 mil. Kč
20241,4 mil. Kč
20231,3 mil. Kč
20221,2 mil. Kč
20211,0 mil. Kč
2020901 tis. Kč
2019934 tis. Kč
2018876 tis. Kč
2017808 tis. Kč
2016685 tis. Kč

Nedaňové příjmy po letech

Nedaňové příjmy doplňují obrázek o tom, jak významnou část rozpočtu tvoří poplatky, služby, nájmy nebo jiné vlastní příjmy mimo daně. V některých letech mohou být stabilní, jindy naopak výrazně kolísají, a proto je jejich samostatný přehled důležitý pro poctivější čtení příjmové struktury.

RokNedaňové příjmy
202576 tis. Kč
2024116 tis. Kč
202324 tis. Kč
202218 tis. Kč
20219 tis. Kč
202084 tis. Kč
201910 tis. Kč
201813 tis. Kč
201711 tis. Kč
201637 tis. Kč

Přijaté transféry po letech

Přijaté transféry ukazují, jak silně byl rozpočet podporován penězi z jiných veřejných rozpočtů. Jde o důležitý přehled hlavně v letech, kdy do hospodaření vstupovaly dotace, mimořádné podpory nebo transfery na investice a provoz. Tabulka tak pomáhá vysvětlit, proč se celkové příjmy v některých obdobích výrazně měnily.

RokPřijaté transféry
2025519 tis. Kč
2024565 tis. Kč
2023514 tis. Kč
2022556 tis. Kč
2021413 tis. Kč
2020389 tis. Kč
2019756 tis. Kč
2018343 tis. Kč
2017676 tis. Kč
2016114 tis. Kč

Kapitálové příjmy po letech

Kapitálové příjmy zpravidla souvisejí s prodejem majetku nebo jinými jednorázovějšími příjmy investičního charakteru. Jejich oddělený přehled pomáhá rozlišit, zda vyšší příjmy v konkrétním roce vycházely ze stabilních zdrojů, nebo z mimořádných událostí.

RokKapitálové příjmy
202528 tis. Kč
2024—
2023—
2022—
2021—
2020—
2019—
2018—
2017—
2016—

Běžné výdaje po letech

Běžné výdaje zachycují provozní stránku hospodaření a pomáhají odlišit standardní chod úřadu či samosprávy od mimořádných investic. V přehledu tak můžete lépe posoudit, jestli se zvyšující rozpočet promítal hlavně do provozu, nebo do rozvoje a investic.

RokBěžné výdaje
2025799 tis. Kč
20241,9 mil. Kč
20231,5 mil. Kč
20221,8 mil. Kč
20211,3 mil. Kč
2020827 tis. Kč
2019790 tis. Kč
20181,8 mil. Kč
2017320 tis. Kč
2016439 tis. Kč

Kapitálové výdaje po letech

Kapitálové výdaje obvykle souvisejí s investicemi do infrastruktury, majetku nebo větších projektů. Tabulka pomáhá rychle najít roky s výraznější investiční aktivitou a oddělit je od období, kdy rozpočet fungoval spíše v běžném provozním režimu.

RokKapitálové výdaje
20252 tis. Kč
20240 Kč
20230 Kč
20227 tis. Kč
202110 tis. Kč
2020828 tis. Kč
2019763 tis. Kč
20180 Kč
2017—
20162 tis. Kč